| Gygylika a întrebat:

Buna,vreau să ceva foarte serios,am prieten si sunt virgina si nici macar nu am avut contact sexual până acum doar iam făcut sex oral si am simțit un lichid nașpa în gură, si eu iau anticoncepționale pt reglarea ciclului si mai am trei zile și le termin si mia curs secretia maro și puțin dar azi e puțin maro și de fapt menstruația venea după ce terminăm anticoncepționale pe data de 10 îmi venea ciclu,atunci de ce sa întâmplat așa o fi vreo raceala sau infecție sau din cauza hormoni lor de mia curs așa secretia, va rog să îmi răspundeți si mie sincer si fara sa radeti de mine pt ca mie frica.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ori nu ti-ai administrat in mod corect zi de zi pastiele AC, ori este vorba de o anumita afectiune de natura strict medicala provocata de produsul AC folosit. Intro astfel de situatie ar fi indicat sa fii consultata cat mai urgent de medicul ginecolog care ti-a prescris tratamentul. Producerea unei sangerari chiar si minore cantitativ, inainte de a se termina administrarea celor 21 de pastile este/reprezinta o situatie anormala. Vizita ginecologica este obligatorie. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Oare ce clasa esti de scrii asa? Principalul rol al unui anticonceptional este sa nu ramai insarcinata cand ai raporturi sexuale.De unde si numele.Ai fost laun control medical si ti-a prescris anticonceptionale? Sau le iei asa dupa ureche?
Sursa:http://www.csid.ro/......-13977007/

| Violleta2022 a răspuns:

De ce faci sex oral neprotejat?
Stii ca poti lua boli cu transmitere sexuala si daca faci sex oral?
SIDA< Sifilis, Blenoragie, clamidia, HPV... cam maine te trezesti ca ai o boala ca astea si toti se intreaba de unde, atunci iese la iveala ca faci sex oral neprotejat.
Chiar nu-ti pasa de sanatatea ta?
cine stie daca nu cumva ai luat deja o boala, pentru ca odata patrunsa in corp, afecteaza ovarele, uterul, trompele, gatul...

| Doub a răspuns:

O să produci lapte

| Kira5854 a răspuns:

Pai lichid naspa= ejaculare, adica lucrul de care ai nevoie pentru procreere(in afara de vagin)
Dar, fiind in gura, stai linistita e imposibil sa fi insarcinata
Cine ti-a prescris anticonceptionalele?
Ce analize ti-a facut?
Eu zic sa consulti un medic.
Ai citit contraindicatiile de pe prospect sau riscurile? Fuga la doctor, nu e de gluma cu ele.

| Codecs a răspuns:

Dar totuși care îi rostul anticoncepționalelor dacă ești virgina? Și nu faci sex cu iubitul tău?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Codecs):

In anumite situatii glandele endocrine din organismul femeii nu functioneaza corect si din acest motiv nu se produc cantitatile necesare de hormoni sau acesti hormoni nu sunt produsi la timp. De asemenea de cele mai multe ori nu exista echilibrul necesar din punct de vedere cantitativ intre cei 2 hormoni feminini; estrogen si pregesteron si din acest motiv ciclul menstrual este perturbat, se manifesta haotic, necontrolat, sau si mai rau poate sa dispara/sa devina chiar inexistenta pe mari perioade de timp. Rezolvarea acestor dereglari hormonale care creaza probleme deosebite, se poate obtine cu ajutorul/prin intermediul hormonilor sintetici din continutul pastilelor AC, cu ajutorul carora se incearca sa se obtina in organism exact cantitatile care ar trebui sa existe in mod natural, necesare in vederea echilibrarii nivelului de hormoni si in acest mod sa se asigure o desfasurare perfecta a ciclului menstrual. Procedand astfel se incearca inducerea in organism a unui ritm de lucru si astfel sa se obisnuiasca organele sa inceapa sa lucreze corect si lacapacitate pentru ca ciclul menstrual sa devina REGULAT cu o perioada standard de 28 de zile.