| anonimusspartacus a întrebat:

Buna vreau sa imi incep viata sexoala fie asta nu conteaza m-ar interesa cum ar trebui sa fiu prima oara adica epilata sau cum sa reactionez la inceput nu stiu cum sa va explic exact ajutati-ma va roog

Răspuns Câştigător
| Alinaga a răspuns:

Buna1aceeasi teama o aveam si eu te inteleg perfect! in legatura cu epilatul ar fi mai bine ca da sa te epilezi cu toate ca eu cred ca nu e foarte important cum sa reactionezi? simplu te lasi purtata de val va sarutati si incepeti tandru ca sa intelega ca esti pergatita incearca sa i dai tricoul jos mangaie l mai jos...saruta l pe gat si vei vedea ca totul se va intampla de la sine si ar fi mai perfect sa ai si un prezervativ la tine si dupa sarut mangaieri si asa sa i dai prezervativul
succes
PS:te rog sa faci chestia asta decat daca esti absolut sigura ca l iubesti din tot sufletul tau
daca vrei si consideri ca te am ajutat imi poti da funda succes si vezi ce faci sper sa fie frumos

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,daca sa te epilezi sau nu,asta depinde de tine cum doresti tu,nu e obligatoriu sa o faci,mai important e sa ai o iginea corespunzatoare,sa fi curata asta e mai important,epilatul tine de estetica, de preferat sa te epilezi, cred ca te vei simti mai bine epilata dar daca nu o faci nu e mare lucru.
Cum sa reactionezi la inceput...lasa lucrurile sa vina de la sine,nu te stresa,inteleg ca e important acest pas si isi faci tot felul de scenarii,idei,planuri,pur si simplu cand vine momentul,traieste clipa,vei sti ce sa faci la momentul respectiv,asa am facut si eu,ma stresam oare e mai bine epilata sau nu,oare cum va fi, oare ce sa fac, etc.Pana la urma a fost mai bine decat ma asteptam. Epileaza-te,te vei simti mai confortabil,lasa-te dusa de val si inainte de toate sa fi pregatita psihic pentru acest pas si desi cred ca sti iti amintesc sa nu uiti de protectie,de preferat,prezervativ sa foloseasca partenerul, fi cu incredere in tine si in partener, numai bine!

| TeoPT a răspuns:

Bine că tu vrei să îți începi viața "sexoală", dar ești distrusă pe toate planurile. laughing

Învață frate română, după aia sex. Cine te grăbește?
Mă rog, asta o dată.

În al doilea rând, înainte de începerea vieții sexuale trebuie să fii pe deplin informată de riscurile la care te expui, bolile pe care le poți contacta, cum te poți proteja etc. Și cel mai important este să o faci cu o persoană pe care chiar să o iubești.
Un alt element important este vârsta. Așa de curiozitate, câți ani ai?
Baftă

Răspuns utilizator avertizat
| Cristi1998 a răspuns:

Cel mai bine e epilatawinking stii trebuie sa ai o igiena... nu vii la 1 barbat cu padurebig grin scuze de expresie

| lynes a răspuns:

Ce e cu lumea asta ma?!?! Sincer nu ma mai prind.Dece trebuie sa faci acum ***? Mie mi se pare o mare proastie ca asa ai chef. Urmarile pot avea o mare consecinta si chiar decedari. Oameni buni nu muriti maine si nu ati trait senzatii tari sa zicem asa.Am vaz fete de 14 ani...Doamne fereste!(nu ma refer la tine vb in general)

| xDudeee a răspuns:

Mai intai du-te la scoala...laughing

| Jack_6695 a răspuns:

Epilata! (daca si el e incepator e mai usor sa nimereasca gaura)
Da-i bine cu saliva! Intra greu happy
Tine servetele aproape, se face mizerie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca o fata sa isi poata incepe viata sexuala fara probleme trebuie sa stie niste lucruri anume:
Sa stie sa o faca dupa 17 ani! Asta e cel mai important!
Sa stie cat de cat anatomie, sa stie ca uretra e pentru urinare si ca nu pe acolo intra... si alte chestii.
Sa stie ca daca nu se protejeaza...sa nu se mire daca ii intarzie menstruatia 9 luni. Va avea o surpriza vie.
Sa stie ca anticonceptionalele se iau dupa 17 ani si numai la prescrierea medicului dupa un consult.
Sa stie despre cancerul de col uterin. Mai multe informatii aici : http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-o-boala-frecventa-4604608/
Sa stie ca au riscul foarte crescut de a face cancer de col uterin daca fac sex (vaginal) pana in 17 ani. Atunci sunt toate organele dezvoltate.
Sa stie ca baietii sunt niste laudarosi si imaturi la o varsta frageda si ca in mod sigur se vor lauda scolii.
Sa stie principalele metode de contraceptie : prezervativul, anticonceptioanelele si ce mai scrie aici http://www.supereva.ro/info.asp?id=893
Sa stie ca ejacularea afara nu e o solutie 100% safe. Lichidul cu rol de lubrifiere contine si el spermatozoizi si e nevoie de unul singur pentru a te pricopsi cu o sarcina. Si nici cea cu sexul in timpul menstruatiei.
Sa stie de bolile cu transmitere sexuala (BTS). Mai multe informatii despre riscuri aici: http://www.emedonline.ro/afectiuni/view.article.php/24
Sa stie ca virginitatea nu este o rusine, dimpotriva.
Sa stie ca se pot transmite boli daca o fac neprotejat si prin contactul sexual oral si anal.
Sa stie ca ce e in filmele porno nu coincide cu realitatea. Acele actrite sunt antrenate si in realitate nu e deloc asa.
Sa stie ca in general primul contact este dureros, deoarece himenul se rupe (sau nu, depinde daca este elastic nu se rupe dar tot este dureros) si se formeaza o mica rana.
Sa fie sigura ca a ales partenerul potrivita si ca este pregatita din toate punctele de vedere. Nu doar sa o faca din dorinta partenerului. Si sa fie o relatie solida cum ar veni.
Sa stie ca igiena e foarte importanta. Trebuie sa iti dau detalii aici?
Iar faza cu epilatul... mai bine epilata la un salon bun. Citeste aici mai multe : http://www.romedic.ro/epilare-inghinala-0P14675
A propos, cati ani ai. Ca scrii cam naspa. Eu doar am vrut sa te sperii, sa nu iei "bafta" in considerare
Bafta.