| paralelipipeddreptisoscel a întrebat:

Am 17 ani, ma masturbez excesiv de 2-3 ani.
Sambata m-am masturbat de 4 ori, iar in acea noapte am simtit o durere testiculara usoara, suportabila, pe testiculul drept
Urmatoarea zi (ieri), durerea s-a dus la testiculul drept si m-am mai masturbat o data si parca durerea disparuse pentru putin timp
Azi, ma doare si testiculul drept, dar simt si un disconfort in partea stanga a abdomenului.
Precizez ca ma masturbez zilnic.
Mi e rusine sa le spun parintilor, pentru ca nu stiu cum ar reactiona si nu cred ca o sa merg prea curand la urolog.
Ce e posibil sa am?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

In mod normal masturbarea nu are cum sa provoace durere la nivelul testiculelor, singurele variante la care ma pot gandi este ca:

1. stai excitatat fara sa ejaculezi multa vreme, chestie care duce la blue balls.

2. In functie de pozitia care o ai este posibil sa le lovesti in timpul actului.

Eu zic sa iei o pauza de 2-3 zile, daca durerea nu dispare trebuie sa mergi la medic. Nu trebuie sa le spui parintilor de masturbare (probabil stiu oricum) poti doar sa le spui ca ai o durere si vrei sa te verifici. Medicul de familie iti va da o trimitere la urologie si aia o sa te verifice mai bine.

(cu putin noroc prinzi vreo doctorita tanara la urologie happy )

| paralelipipeddreptisoscel explică (pentru RoCkKiD):

1 cred ca e, pentru ca adesea cand ma masturbez evit sa ejaculez
ultima data, sambata, a fost putin mai agresiv
apreciez umorul, dar chiar nu este momentul?
multumesc mult de raspuns, chiar incepusem sa ma ingrijorez si acum m ma mai calmat

| paralelipipeddreptisoscel explică (pentru RoCkKiD):

Vreau sa continui putin, cand ma masturbez, frecvent, mai aman momentul cand sa ejaculez
testiculele nu au alta culoare
mai este valabila prima varianta, cu blue balls?
si acum ma doare testiculul stang, persista durerea

| paralelipipeddreptisoscel explică (pentru RoCkKiD):

Deci, eu, de obicei cand ma masturbez, aman momentul in care simt ca ejaculez
ultima
in acest moment inca mai simt un disconfort la testicule, persista durerea/disconfortul
mai ramane valabila problema cu blue balls?
sa merg azi la spital, singur?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest excesiv produce deficit de Zinc în organism. care estre luat de la alte procese vitale, pe care le dereglează.

| paralelipipeddreptisoscel explică (pentru sadrian46):

Si pana la urma am doar lipsa de zinc?
cand am fost la dermatologie, mi au spus ca am nevoie de zinc

| doctorandus a răspuns (pentru paralelipipeddreptisoscel):

Nu e adevarat ca masturbarea epuizeaza zincul. Asta e o scorneala a unui escroc medical, David Horrobin.

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Masturbarea asta excesiva este posibil sa iti afecteze interactiunea cu o fata, mai ales in momentele intime. Toata lumea o face, dar sa nu exageram. Antreneaza-ti creierul ca sa te poti stapani. Gaseste-ti alte ocupatii, tine-ti mintea ocupata cu alte activitati. Durerea aceea nu cred ca este nimic grav si cum a mai spus cineva, imcearca sa iei o pauza de cateva zile ca nu o sa se intample absolut nimic rau si o sa poti incetul cu incetul sa o faci mai rar.

| paralelipipeddreptisoscel explică (pentru Ioanafreeyourmind1995):

Sunt singur de o perioada de timp si da.
M au mai durut si in trecut, tot ca am amanat ejacularea, doar ca m au durut cateva secunde
Ultima data cand am urinat (azi am urnitar de 4 ori destul de putin, eu obisnuit de maxim doua ori), m-a usturat putin penisul si iar e un motiv de a ma ingrijora.
Durerea testiculara tine destul de mult, 2-3 ore, azi o perioada scurta de timp nu m-a durut, dar ma simt si ciudat la abdomen
E motiv de ingrijorare?
Multumesc tuturor de raspuns!

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns (pentru paralelipipeddreptisoscel):

Eu iti sugerez sa te duci la medicul de familie si vezi ce zice. Cel mai probabil iti va da o trimitere catre urolog. Nu cred ca este nimic grav, dar e important sa te duci la medic. Sanatate!

| paralelipipeddreptisoscel explică:

Dupa multe research uri, cred ca am orhita, nu? ca a inceput sa ma usture penisul la mictiune, dar si putin acum, nefacand nimic
Precizez ca am si rizuri pe capul penisului (am uitat cum se numesc)
Daca nu trece pana miercuri durerea, merg la urolog.
Alte pareri? Chiar nu stiu ce am concret...
Pana la urma, orice pana la outele mele?

| paralelipipeddreptisoscel explică:

Acum masturbarea dureaza 1 minut, iar sa ma abtin putin, 3 maxim-maxim 5 minute...