| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!

Am 19 ani si sunt cu iubita mea de 2 ani, ea are 18 ani.
Nu stiu ce se intampla, de ceva timp ne certam mai toata ziua si din orice motiv simplu. Ce se intampla? mai tot timpu e vina mea, mai tot timpu eu gresesc. Cel mai recent motiv de cearta a fost ca am mers cu un prieten pe la 10 seara la o cafea si am stat 5 min, iar ea s-a suparat! era sa ma despart de ea de vreo 3-4 ori pana acum, tot timpu imi spune ca nu o pretuiesc cum trebuie, ca nu lupt pentrru relatie. Mereu vrea ca eu sa ma schimb! O perioada am fost tare gelos dar acum nu mai sunt asa, in timpu cand am fost gelos am facut multe greseli si mereu mi-am cerut scuze si am luptat sa ma schimb si cred eu, am reusit, cat de cat.
Ne intalnim cam de 2-3 ori pe saptamana, mereu cand ne intalnim face 2 face e ok, rareori ne-am certat cand eram unu langa celalalt.
M-am saturat eu cat si ea de certuri, multe urlete, multe lacrimi si nu stiu ce sa mai fac.
Trebuie sa spun ca e o fire foarte atenta, sensibila, suparacioasa, adica daca din greseala vorbesc ceva aiurea ne certam 1-2 zile pe tema asta si e foarte rece cu mine.
M-am saturat de supararile ei de 3-4 zile si sa lupt mereu sa incerc sa o impac! O iubesc foarte mult, o respect si mereu regret daca gresesc si imi cer iertare, dar ea sta foarte mult suparata.Incerc sa vorbesc cu ea calm dar nu se poate, ea o tine mereu pe a ei si orice i`as zice nu ma asculta.
Pana la 1 an jumate a fost ok, nu ne certam, nu nimic, ne iubeam foarte frumos sad.
Ea ma iubeste si stiu asta, dar simt ca atat eu cat si ea am ajuns la capatul puterilor si nu vreau sa ma despart de ea!
Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Rby a răspuns:

Salut Daniel, situatia ta este una des intalnita. si anume, este situatia aia in care cam orice faci nimic nu se schimbahappy. Am trecut si eu prin asta, au trecut multi. Sunt de parere ca prietena ta nu mai are aceleasi sentimente pentru tine, cel putin nu la fel de intense. Uneori intr'o relatie intervine un fel de obisnuinta. Doua persoane desii nu se mai iubesc ca alta data, se lupta pentru a fi impreuna deoarece a intervenit o atasare foarte intensa. Nu cred ca ai o solutie cu care sa 'repari' ceva, nu cred ca este nimic de reparat de fapt. Treaba e simpla, iubirea e trecatoare si nu este de fiecare data de lunda durata. Te sfatuiesc sa o lasi putin sa stea pe ganduri. Desi sunt sigur ca sentimentele tale fata de ea sunt profunde, iti garantez ca lucrurile astea se vor repeta si cu alta persoana, si trebuie sa te gandesti si la tine. Daca lucrurile merg tot asa, e absolut clar ca intre voi nu mai este ce a fost, si nu are rost sa va chinuiti amandoi. E o varsta frumoasa, de care poti profita! Salut, si sper ca ti'am fost de ajutor.

10 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Cred ca ar trebui sa renuntati.
Ati avut o relatie un timp destul de lung, ati adunat amintiri frumoase. Pastrati-le.

Sentimentele, oamenii, pretentiile se schimba.
Daca ea vrea ca tu sa te schimbi, e nasol. Daca nu va mai puteti intelege, nu are rost sa consumati timp, energie, sentimente in relatia asta. Puneti punct, o sa treaca un timp pana va reveniti, dar asta e.

Cred ca voi ati consumat toate sentimentele frumoase impreuna.
Trebuie sa renunti, cu cat mai repede cu atat mai bine.

O zi buna!

| Emilian65 a răspuns:

Sex ati facut? Aceste certuri pot fi si din lipsa de sex. Ea, poate crede ca o neglijezi din punct de vedere sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Cred c-ar trebui ca fiecare să încerce să-şi vadă de viaţa lui, fiecare pe drumul, aşa nu merge, numai vă chinuiţi!
Te pup!

| NuMaContrazice a răspuns:

Pai eu cred ca aveti nevoie de un ajutor specializat.Prietena ta se pare ca se supara prea repede, si asta nu e bine.

| Hasiuc_Daniel_1993 a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Si am uitat sa precizez, mereu vrea ca eu sa ma schimb!

| cametome7 a răspuns:

Faceti o pauza in relatia voastra va v-a ajuta mult in timpul ala o sa v-a dati seama

| danden a răspuns:

Eu am avut o relatie de 5 ani jumate si inainte cu 4 luni sa ne despartim, la fel am fost si eu, exact cum povestesti tu ca e iubita ta. Nimic nu imi convenea, ma certam cu el din toate prostiile si eram foarte rece fata de el pana imi trecea. Trage tu concluzia la ce te asteapta

| Anka07 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa luptati amandoi pentru relatie..nu doar tu si ea sa se supere din orice...
Vorbeste cu ea si fa-o sa inteleaga ca o relatie nu ajunge departe in acest mod..si daca nu intelege luati o pauza determinata de 1 luna spre exemplu si o sa va fie mai bine. daca chiar nu puteti sa aplanati certurile si supararile aiurea prin comunicare.
Succes si ai grija ce faci! sfatu meu : gandeste de 2 ori inainte sa faci ceva

| Hasiuc_Daniel_1993 a răspuns (pentru Anka07):

Am incercat sa vorbesc cu ea, am incercat sa o comving ca nu e bine asa, dar mereu vina e a mea si ea mereu are dreptate, si da, stim amandoi ca relatia nu va dura prea mult, acum sincerc sa fiu stam impreuna de dragu de a fi probabil, dar eu nu pot sa renunt la relatie, o iubesc foarte mult! nu pot da cu picioru la 2 ani asa deodata!

| Anka07 a răspuns (pentru Hasiuc_Daniel_1993):

Inteleg dar gandeste-te ca pana la urma asta este.Am renuntat la o relatie de 5 ani deoarece nu ne mai intelegeam nu mai era chimia aceea intre noi.
Ce sa zic mai bine incearca sa te gandesti la tot ce a fost frumos si incearca sa te indepartezi, te inteleg ca iubesti si vei suferi enorm fara ea.Dar mai bine suferi acum putin decat mai tarziu mult si poate nu se stie din ce motive.