| Bau12345 a întrebat:

Am auzit zvonuri cum ca masturbarea provoaca impotenta. As vrea sa aflu adevarul. Da sau nu? Stie cineva vreo persoana careia sa i se fi intamplat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este complet falsa o astfel afirmatie. Nu exista nicio legatura intre masturbare si potenta. Tulburarile de potenta care pot povoca impotenta sunt de matura medicala si factorul principal se datoreaza proastei functionari a inimii si existenta unei boli coronariene. Se apreciaza ca marea majoritate a barbatilor se masturbeaza ocazional sau in mod frecvent pana la varste destul de inaintate si cu toate acestea imensa lor majoritate raman in continuare potenti. In concluzie te poti masturba in liniste in continuare deoarece nu ti se va intampla nimic rau si nu comiti nici vreun asa zis pacat. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea excesiva provoaca ejaculare precoce, devieri de comportament sexual, impotenta si chiar moarte.
Ma indoiesc ca ar aprare cineva aici sa recunoasca ca este impotent, as aceva nu se discuta public si nici familia nu poate sa faca uublica o problema atat de delicata, deci, u te astepta ca cineva sa-ti de exemple.
Statisticile publicate sunt efectuate de medici, in urma consultului medical, deci, declaratie sincera si corecta ca au probleme cu erectia, cu ejacularea precoce, cu impotenta, fiind incapabili sa aiba sex cu o femeie si daca este atat de multa, provocand chiar moartea.

Uite aici cateva povesti adevarate:
http://www.sfatulmedicului.ro/......bare_26491

| doctorandus a răspuns (pentru Violleta2022):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| vocea a răspuns:

Fals corpul uman produce milioane de spermatozoizi, si chiar daca ai vrea sa faci non stop corpul tau se opreste singur nu te mai lasa sa faci fiindca obosesti

| seth2016 a răspuns:

NU

Alte cauze duc la impotenta (disfunctie erectila), de obicei mai multe, nu una singura: probleme hormonale, de circulatie, anxietate, probleme in cuplu, stress, depresie, oboseala, fumat, alcool, droguri, diabet, obezitate, sedentarism etc.

| Lands0fMancunia a răspuns:

Ca sa fii sigur nu o mai faci. Cauta-ti o fata, faceti huta-huta si ati rezolvat treaba.