| AlinaStoian98 a întrebat:

Buna ziua am si o problema si sunt foarte ingrijorata, raspunsurile voastra poate ma mai linistesc si sa nu ma mai gandesc la asta... as prefera sa raspunda fetele cu experienta care au facut asa ceva. va rog sad Problema mea este astfel: Am facut sex cu iubitul meu protejat si din cand in cand iubitul se mai uita la prezervativ sa nu se fi rupt si in prezervativ era cantitati mici de sperma cred eu(daca nu o fi fost altceva),si dupa un timp prezervativul s-a rupt si acea cantitate de sperma (nu multa) care era in prezervativ a ramas in vagin dar a iesit afara (in vagin se poate sa fii intrat sau nu, dar iubitul meu zicea ca a iesit afara cantitatiile alea mici care ramasese in prezervativ) tin sa mentionez ca nu a ejaculat in vagin deloc, a ejaculat afara, doar ca a ramas cantitatile alea mici de sperma in prezervativ si sau dus in vagin dar a iesit afara... Vreau sa stiu daca am ramas insarcinata desi el nu a ejaculat in vagin.Am vazut multe fete care zic ca fac sex de 2-3 ani neprotejat si nu au ramas insarcinate, eu pot sa raman insarcinata pentru ca s-a rupt prezervativul si cantitatile alea mici de sperma sau ce-o fii a ramas inauntru si a iesit afara? Spuneti-mi va rog daca as putea sa raman insarcinata? MULTUMESC MULT

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca eu sunt barbat am sa-ti raspund deoarece se pare ca nu ai informatiile strict necesare privind modul de realizare a procreerii umane. Pentru a ramane insarcinata femeia trebuie sa fie OBLIGATORIU IN PERIOADA FERTILA. In consecinta orice fata trebuie sa stie ca pentru a se forma o sarcina este nevoie sa fie intrunite minim 2 conditii in mod obligatoriu, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2- Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA (obligatoriu) in momentul producerii sexului si NEAPARAT SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. In afara perioadei fertile probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini este extrem de mica estimata la mai mica de 5% si din acest motiv se poate produce doar/cu totul accidental. In cazul tau un raspuns clar concis si corect se poate formula doar daca stii precis in ce perioada te-ai aflat in momentul sexului. In conditiile prezentate de tine se pot emite doar pareri insa intrutotul speculative si nefondate. Multa sanatate.

| AlinaStoian98 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai pe 18 mi-a venit ciclu, pe 21 s-a terminat si pe 22 am facut sex cu iubitul meu

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AlinaStoian98):

In cazul in care menstruatia a inceput in data de 18 noiembrie si sexul a avut loc in data de 22 noiembrie rezulta ca sexul a avut loc in a 4 sau a 5-a zi a ciclului menstrual. In cazul unui ciclu menstrual mediu de circa 28 de zile, chiar si putin neregulat, primele 8 sau 9 zile (inclusiv zilele de menstruatie) sunt considerate teoretic NEFERTILE deoarece teoretic probabilitatea de a se forma o sarcina este mai mica de 5-10% in ultimele zile (a 8-9-a zi) si cam 3-5% in zilele a 4-5-6-a. Aceasta probabilitate este valabila in cazul in care sperma este ejaculata intentionat in vagin dar scade si mai mult in cazul unui "accident" cum a fost al vostru. In concluzie nu se poate exclude total/100% posibilitatea formarii unei sarcini, insa si probabilitatea de a se realiza asa ceva este extrem de mica sau altfel spus aproape 0 (zero). Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu te baza pe norocul altora: fiecare cu norocul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca chiar era sperma, sunt sanse sa ramai, oricat de putina era si chiar daca e iesit din vagin. e posibil de asemenea, ca ceea ce ati vazut voi sa nu fi fost sperma, ci o scurgere vaginala, provocata de excitare. cel mai bine e sa faci o vizita la ginecolog.

| masokista a răspuns:

E posibil, ca ceea ce ati vazut, sa nu fi fost sperma, ci o scurgere vaginala (cum a spus si ramonna91) dar daca chiar era sperma, sunt mari posibilitati sa ramai insarcinata! eu zic sa iei un test de sarcina, sau sa mergi la ginecolog! BAFTA :v

| LauraHM a răspuns:

Pai treaba sta in felul urmator... orice femeie are o perioada in fiecare luna cand e fertila(in aceasta perioada ramai insarcinata). Daca ele nu au ramas insarcinate nu au fost in aceasta perioada, au avut noroc, poate ca ai si tu. Daca te aflai in perioasa fertila ai sanse mari sa ramai gravida!