Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2709401intrebari
Ultimele intrebari
Cadouri USB - USBmania
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
24 Iul
SATI 274.254AFISARI
116.546VIZITE
96.904V. UNICI
11 Martie 2009
Anonim intreaba:

Cand nu poti ramane insarcinata, explica cineva mai detaliat aia cu 10 zile de dupa menstruatie, si cum si cand se i au contraceptivele?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    11 Martie 2009 15:42
    Alexandrinaa a răspuns:

Iti voi explica faza cu menstruatia. Femeia in timpul menstruatiei nu este fertila, dar nici in perioada apropiata inceperii sau finalului menstruatiei. Doc. ginecolog a spus clar: inainte cu 4 zile de menstruatie si 7 zile dupa, esti SIGUR infertia. Exista f rare cazuri sa ramai insarcinata, dar biologic este practic imposibil. Cu 14 zile fix inainte de a-ti veni menstruatia are loc ceea ce numim expulzarea ovulului. Teoretic, doar 6 zile din luna femeia este complet FERTILA, dar daca te iei dupa aceasta contraceptie naturala, cu zilele si menstruatia, este ok. Asta desigur, daca-ti cunosti bine partenerul, ai incredere in el si nu are vreo boala transmisibila sexual. Altfel, cel mai indicat este, desigur, prezervativul. Nu pot da insa indicatii despre alte contraceptive pentru ca nu le cunosc complicatiile, desi exista, asa ca iti spun ce stiu SIGUR din sursa SIGURA happy pup

• 9 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 29 Decembrie 2010 21:25
    dariaelena a răspuns:
    Vreau si eu sa stiu... ceva legat despre o sarcina nedorita...cine ma ajuta si pe mine?
  • 14 Martie 2009 23:06
    Raspuns anonim:
    Daca nu ai menstruatie poti ramane insarcinata?
  • 17 Martie 2009 10:31
    Raspuns anonim:
    Eu nu iau anticonceptionale ca nu am frica ca cele 10 zile sunt protectie pt.noi dupa ciclu poti sta linistita ca nu ramai insarcinata in cele 10 zile dupa cicluhappy
  • 2 Aprilie 2009 15:38
    Raspuns anonim:
    Sigur nu poti ramane insarcinata 10 zile dupa...iti spun din propria experinta, de un an mi-am inceput viata sexuala si nu am patit nimic in alea 10 zile dupa
  • 9 Decembrie 2009 10:58
    Raspuns anonim:
    Poti sa ramai insarcinata inainte cu 2 zile sa-ti vina menstruatia? Daca nu se termina in tine dar are sperma pe penis?
  • 8 Martie 2010 20:46
    Raspuns anonim:
    Cu cate zile inainte de ati veni menstruatia nu poti ramane gravida?
  • 22 Iunie 2010 21:35
    Raspuns anonim:
    Sia dat drumu in mine inainte de imi veni menstruatia exista riscul de a ramane insarcinata?
  • 2 Iulie 2010 16:37
    Raspuns anonim:
    Daca mi-am dat drumu in ea in a 3 sau a 4 zii in timpul ciclului este posibil sa ramana gravida?
  • 11 Septembrie 2010 15:32
    Raspuns anonim:
    Chestia asta cu a ramane insarcinata dupa menstruatie.suna putin aiurea.anul trecut mi-a trecut ciclul exact in seara de revelion, iar pe data de 1. 01. 2010 am facut sex cu iubitul meu si a terminat inauntru.ca sa aflu peste o luna ca deja eram gravida.si nu trecuse nicio zi de cand imi trecuse menstruatia happy