| anonim_9192 a întrebat:

Care credeti ca e varsta potrivita pentru ati incepe viata sexuala? La 16 ani cum credeti ca este? bine sau nu

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru o fata este mult prea devreme. Nu stiu psihic cat de pregatita e o fata de 16 ani sa-si asume responsabilitatile vietii sexuale (vizite regulate la ginecolog, insotita de un parinte pana la 18 ani, alegerea unei metode de contraceptie, asumarea unei eventuale sarcini tinand cont ca nu exista metoda de contraceptie 100% sigura).
Dar fizic, colul uterin al unei femei este imatur pana pe la 17 ani si jumatate. Adica el incepand cam cu 14 ani si pana la 17 ani jumatate se roteste, expunand microtraumatismelor din timpul actului sexual si eventualelor infectii transmise sexual, partea cea mai vulnerabila, din care iau nastere peste 95% din cancerele de col uterin. Fetele care isi incep viata sexuala inaintea sfarsitului acestei rotatii au risc crescut de cancer de col uterin. De altfel, sunt studii care arata ca 90% dintre femeile care isi incep viata sexuala inainte de 18 ani vor avea, in urmatorii 30 de ani, leziuni precanceroase sau chiar cancer de col uterin. De aceea, aceste femeie trebuie ca toata viata sa se prezinte la ginecolog cel mult la interval de 6 luni pentru consult si test Papanicolaou, iar la cea mai mica suspiciune sa faca colposcopie si eventual, indepartarea chirurgicala a zonelor suspecte.
Asadar, daca ma intrebi pe mine, inceperea vietii sexuale inainte de 18 ani e un imens handicap. Te condamna la o viata intreaga de griji, de temeri, la vizite extrem de frecvente la ginecolog, la numeroase investigatii si interventii dureroase, invazive si scumpe (colposcopia, rezectiile cu ansa, eventual conizatia). Eu n-as face acest pas nici in ruptul capului, mai ales ca ai o viata intreaga in care sa intretii relatii sexuale, dar o singura sanatate care o data distrusa este imposibil de recapatat.

| monyk a răspuns:

Buna, pai depinde, varsta nu e o problema, dar conteaza sa fi dezvoltat fizic si psihic sa stii despre ce e vb sa nu fie la intamplare si cu parteneri nepotriviti...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ar trebui să mai aştepti un an jumate - 2.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Varsta potrivita e cel putin 18 ani, atunci esti matura si tu si din punct de vedere sexual.

| Psihoyounger a răspuns:

Din punct de vedere medical, varsta optima este 17. 5 - 18 ani. De atunci, riscul de a dezvolta cancer de col uterin este mult mai scazut.

Psihoyounger

Janina
| Janina a răspuns:

Daca tu te simti pregatita e ok...insa sa stii ca sunt anumite riscuri

| Encore a răspuns:

Depinde daca iubesti pe cineva si ai incredere il el nu prea cotneaza varsta, dar daca te mananca si ai chef de sex hmmmm nu e bine.

| lololololol a răspuns:

Trebuie sa gasesti pers potrivita, sa ai peste 17ani, sa fii pregatita psihic si fizic, si sa ai grija, te poti alege cu un bebe. Si un control ginecologic, prezervative in caz ca se rup happy happy

| Gabry a răspuns:

Cam devreme....mai asteapta vreo 2 ani(daca e vorba despre tine)

| justify a răspuns:

Viata sexuala nu are o limita de varsta...asta depinde de persoana si cat de pregatita este...nu cum se face acum la 13 ani ne incepem viata sexuala... iar la 16 ani inca esti copil...gandeste-te de 2 ori inainte sa o faci sa nu iti para rau dupa aceea...bafta.:*

| purelove a răspuns:

Hey...cred ca e foarte important sa fii pregatit/a pe toate planurile. Daca crezi ca nu e o graba asteapta... nimeni nu te grabeste...

| Madalina_4750 a răspuns:

In opinia mea varsta minima cea mai indicata este 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești fizic mai dezvoltată decât celelalte fete de aceeași vârstă, aș zice că e o vârstă relativ bună. Cosiderând faptul că unele fete își încep viața sexuală încă de la 12-13 ani și nu au pățit nimic (doar au rămas borțoase).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o asculta pe gabry...esti deja batrana daca esti pregatita GO FOR IT ca sexul nu-i nimic de aceea toata lumea il practica...si ca sa fie ceva perfect..."shave!" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca sexul intr-un cuplu are un anumit rol f bine definit....si atunci cand se incep realtile sexuale...fizik si psihic trebuie facuta oo analiza.In momentul in care faci sex cu cineva trebuie sa ai si o relatie nu sa faci doar de dragu de a face....si trebuie evitat si fenomenul ''ceva nou''

| anonim_9192 explică:

Multumesc pentru raspunsuri...

| anonim_9192 explică:

Avem o relatie foarte buna..si suntem de 6 luni impreuna. de asta ma tot gandeam la pasul acesta dar daca voi ziceti ca este devreme..mai asteptambig grin

| dory a răspuns:

Fiecare varsta are frumusetea ei, traieste farmecul perioadei de 16 ani. daca ti incepi viata sexuala nu pari mai interesanta sau ceva, si nu vad de ce atata graba.traieste ti frumos adolescenta, si fa pasul acesta cand simti cu adevarat