| Andrei199114 a întrebat:

Care sunt efectele negative ale masturbarii?

32 răspunsuri:
| 0anna0 a răspuns:

Faci cancer

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa constatat ca practicarea masturbarii nu prezinta un pericol pentru sanatatea organismului.Pot apare unele efecte de ordin psihic in cazul in care masturbarea devine maladiva.In cazul unei practicari ponderate ajuta la inlaturarea/echilibrarea stresului cotidian.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 0anna0):

La palma sau la degetel?

| Seba2013 a răspuns:

Toate boliile posibile cunoascute si necunoacute.
In creierul reptilian se afla acest mecanism fiziologic.
Deci dorinta sexuala se afla in creierul reptilin.
Tot acolo se afla si reactia de lupta sau fuga.
Aceste reactii au functia lor, dar tot aceste reactii inbolnavesc multe persoane in ziua se astazi.
Incerca sa devii constient de acest creier reptilian.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Acest doctor Virgiliu Gheorghe afirma ca masturbarea este rezultatul "consumului" de pornografie, bla, bla, bla. dupa cum urmeaza:
"Masturbarea ca rezultat al consumului de pornografie te transformă într-un individ lipsit de voință și putere, bolnav, depresiv și oarecum disperat, căci totul în jurul tău se surpă: familie, serviciu, prieteni. Și rămâi singur cu fantasmele erotice și cu un obicei care, deși îți provoacă multă rușine și scârbă, este indispensabil atâta timp cât ai devenit dependent de sex."
Doctor Virgiliu Gheorghe http://citateortodoxe.ro/autor/virgiliu-gheorghe
In acest caz cum explica ca masturbarea se practica din antichitate
, te pomenesti ca existau si pe vremea aceea site-uri pornografice :)) dar as fi foarte interesat sa aflu cum explica masturbarea in lumea animala? te pomenesti ca si cainii si maimutele urmaresc site-uri pornografice =))

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pornografia este doar un canal prin care circula informatia erotica.
Sunt mai multe canele prin care circula informatia erotica.
Ca sa intelegi ce inseamna canal, scrie pe google canal de comunicatie.
Insa lucrul acesta pentru oamenii care ai studiat cel putin 10 clase, trebuie stiute.
Cati ani ai?
Restul comentariului, nu iti raspund deocamdata, pana nu intelegi lucrul acesta, care este fundamental.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Cred ca sunt de o varsta cu domnul doctor daca asta te ajuta cu ceva. In privinta studiilor am studii universitare stiintifice nu teologice fara valoare ca cele pe care le are domnul doctor.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

•"Cu cât suntem mai avansați material, suntem mai departe de sfințenie"http://citateortodoxe.ro/......barbat-612
O noua perla a eminentului doctor in teologie, ma intreb de ce nu se retrage intro pestera sa fie cat mai departe de tehnologie =))

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Daca citeai articolul care l-am postat, vedeai, ca domul Virgiliu Gheorghe, se bazeaza pe studii stiintifice, este foarte scurt si merita vazut.
Chiar sunt unele persoane care se mira de faptul acesta.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Acolo scrie despre efectele masturbarii, nu despre tehnologie.
Eu am citit cartile lui, dar nu am auzit sa interzica tehnologia.
Mai bine zis sa o controlam.
Pentru persoanele care nu stiu sa o controleze este necesara cartea.
Pentru dumneavoastra poate nu, si nici nu intelegeti ca unele persoane pot devenii dependente de tehnologie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Te cred ca sunt persoane care se si mira, sunt intru totul de acord.Ti-ai pus oare intrebarea daca acele persoane au macar studii de 4 sau 7 clase? Daca in viata lor in afara de biblie au citit/vazut macar o carte de povesti de Petre Ispirescu?

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Uite iti dau un comentariu postat pepagina.
Se cheama Mela si spune asa:
MELA 21.02.2013
Prima data am crezut ca e un articol nefundamentat, dar vad ca sunt si referinte stiintifice.
Totusi, pentru a fi cu adevarat util pentru viata de zi cu zi, ar ajuta sa stim ce inseamna sexul in exces? Adica aproximativ de cate ori pe saptamana/luna e indicat?
Multumesc

Chiar nu ma intereseaza daca Mela, are 4 sau 7 clase.
Eu vad in ia o persoana sincera, care apreciaza ca este un articol fundamentat stiintific.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Nu stiu cati ani ai si ce studii ai dar indraznesc sa afirm ca mult mai repede decat ti-ai putea tu inchipui vom deveni "sclavii" tehnologiei. Este un proces independent de vointa noastra ce nu poate fi evitat prin oricate rugaciuni ar face distinsul domn in vederea CONTROLARII TEHNOLOGIEI. Poate nu stii dar nu mai suntem pe vremea Inchizitiei cand preotii incercau din rasputeri sa limiteze cunoasterea si interziceau progresul stiintei. Vezui cazurile lui Nicolaus Copernic. Galileo Galilei sau a lui Giordano Bruno ars pe rug pentru convingerile lui care nu erau conforme cu dogmele religioase.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Trimite un link cu lucrarea amintita sa o citesc ca sa-mi dau seama ce zice acest MELA. Pe ce se bazeaza "articolul fundamentat stiintific" cand imi indica mie, tie si la altii aiurea de cate ori este recomandat sa facem sex. Indica si pozitia obligatorie, precum si durata? Daca este bine si mai ales moral s-o facem cu sotia, cu secretara mea personala sau cu femeia de servici?

| Hitback a răspuns:

Creste par in palmă. Scade iq-ul. Orbeşti. Faci cancer. Astea sunt efectele negative in mare.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tehnologia ne invadeaza, asa este, dar stapanii trebuie sa fim noi, nu sa ne stapaneasca ia pe noi.
Excesul este daunator, si daca vrem sa fim sanatosi, trebuie sa fim atenti.
Si magazinele cu tigari ne invadeaza totusi daca nu vreau sa cumpar, nu cumpar.
Ceea ce spuneti cu progresul stiintei, nu stiu ce sa va zic.
Biblia nu interzice asa ceva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Dar despre acasata aberatie ce zici :Producția cinematografică încetinește ritmul de dezvoltare psihic al tânărului spectator

"Producția cinematografică, adesea "sângeroasă", în loc să-l învețe să vorbească, îl învață să ragă sau să se exprime prin interjecții. Aceasta duce la încetinirea ritmului de dezvoltare psihică a tânărului spectator. Drept rezultat, copiii nu pot asimila informația auzită. Ei percep doar informația vizuală, iar cuvintele trec pe lângă urechi. De aceea, în școală, acești "teleeducați" aproape că nu percep ce spune profesorul și învață cu greu materia. Dificultăți apar la astfel de copii și în comunicarea cu cei de aceeași vârstă." Doctor Dmitri Avdeev http://citateortodoxe.ro/......ctator-811

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Http://www.familiaortodoxa.ro/......icsoreaza/
Varsta mea este de 25 de ani, va spun, pentri interesul dumneavoastra.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Hitback):

Ai uitat de mutenie si surditate laughing

| Hitback a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Firar si doar le ştiam laughing)eh acum raspunsul meu si completarea ta fac un raspuns castigator. :p

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Sa cresti mare si multa sanatate. Altceva ar fi de prisos sa adaug.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu nu as spune ca este o aberatie, este o posibilitate.
Am auzit ceva de onde beta, sau cam asa ceva, asta ar fi explicatia stiintifica.
E

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea este un obicei normal si sanatos, detalii pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

Referitor la pilda cu Onan, ideea e urmatoarea: Biblia afirma ca daca fratele tau moare fara a lasa urmasi esti dator sa-i regulezi nevasta pana cand ea naste un fiu.

| Drolja a răspuns:

Creează dependenţă.

| Castiel07 a răspuns:

În primul rând este un păcat.
În al doilea rând depinde de vârsta ta, să nu incepi la o vârstă frageda cum fac mulți. Nu are efecte negative asupra sănătății tale, doar să nu devii dependent de astawinking

| corbulalbrosu a răspuns:

Gresit. Afirmatia o fac in deplina conostinta. Tu ai incercat macar? pentru a fi in masura sa dai acest raspuns ferm.

| Drolja a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu, vorbesc din inspiraţie divină, eu nici măcar nu ştiu de înseamnă "masturbare".

| Drolja a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ce înseamnă?

| corbulalbrosu a răspuns:

Autosatisfacere, activitate care sa te ajute sa te recreezi psiho-mental.