| Alex1929386543 a întrebat:

Panadol pastile e bun pentru durerile menstruale? Sora mea mai mica are dureri si asta e tot ce avem în casă. Ce alt remediu sa foloseasca pana ajung la farmacie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

E bun si panadol. Sa tina o sticlă cu apă caldă pe burta, ii va ameliora din durere

| Alex1929386543 explică (pentru Denisa0954):

Ms mult. Ii voi da o pastilă si ii pun niste apa calda

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul crampelor uterine foarte puternice este indicat sa fie folosit medicamentul NALDOREX fiindca are in continutul sau cel mai mare procent de antiprostaglandina.
Remedii ''nonmedicale'', folosi pentru a reduce durerilor :
-- Berea este considerata un relaxant muscular si amelioreaza imediat durerea.
-- Ceaiul de menta are acelasi rol, fiind un relaxant muscular bland, care diminueaza crampele menstruale.
-- Ceaiul de ghimbir contribuie la reducerea rapida a crampelor menstruale si are de obicei o eficienta foarte mare
-- Radacina de valeriana este o optiune buna pentru calmarea durerii, chiar daca este utilizata in mod special pentru tratarea insomniilor.
-- Uleiul de luminita de seara este un alt remediu potrivit pentru reducerea incidentei crampelor menstruale. Acesta contine cantitati mari de GLA un acid gras esential care scade intensitatea crampelor menstruale.
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866

| Donsavas a răspuns:

Da,e bun ibuprofen, panadol
E bine să o vadă un ginecolog.
Durerile astea necesita uneori tratament.