| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac in situatia asta?
Sunt pusa intre ciocan si nicovala, vechea vorba happy Am un iubit cam de 4 ani, relatie cu bune cu rele, ca orice relatie si in orice viata de om, cu despartiri si impacari, minciuni "nevinovate" (in opinia lui). O relatie care pentru mine s-a racit mult, datorita comportamentului lui, minciunilor aflate pe parcurs, caracterului lui mult prea diferit de al meu si altele care pot continua pana maine laughing
De 10 luni comunic cu un alt baiat, mai mare cu 3 ani decat mine si acesta a suferit la viata lui, imi place cum vorbeste, cum se comporta, idelul lui in viata, modul de a trata cu seriozitate problemele, nu de a da bir cu fugitii ca pr meu, la prima problema majora care-i apare in cale.
Am incercat de multe ori sa ma despart de pr meu, sa fiu o perioada singura sa ma adun, sa meditez, iar apoi sa-mi vad de viata mai departe alaturi de altcineva.
Suntem tineri, nu cred ca nu vom uita acesti 4 ani petrecuti impreuna, sau ca nu vom mai iubi pe nimeni de acum incolo. El spune ca mereu o sa fiu in sufletul lui, ca ce simte pentru mine nu se va stinge niciodata, dar sa fim seriosi: oare pentru asta e viata facuta? e legea timpului UITAREA!
Parca nu mai simt acei "fluturasi" acea dorinta sa-l revad cum simteam pana acum... poate va intrebati ce e asa de greu sa pun punct daca nu mai este ce-s fost! happy Pai simplu: a fost prima mea relatie cu acest baiat, am o oarecare temere de esec, sau ca pot face o alegere gresita, apoi voi regreta si ma voi da cu capul de pereti. Celalalt baiat, a mai incercat si cu alte fete, imi spunea de fiecare data, tot ce se intampla (cel putin asa zice el), dar ca nu a reusit sa simta pentru niciuna sentimentele ce le nutreste pentru mine, ca nu a reusit sa vada la niciuna siguranta care o vede la mine dpdv emotional.
Nu mi-am inselat niciodata iubitul, si nici nu o voi face, dar ma doare sufletul cand trebuie sa renunt la celalalt sad broken heart Si ciudat, aceeasi senzatie o am si daca ma despart de actualul, parca sunt pierduta in spatiu, incepe sa ma cuprinda panica si teama de NOU, neincrederea si toate cele...PARCA AM INNEBUNIT crying Nu reusesc sa gasesc calea corecta si sa ma decid odata! Ce sfaturi imi dati?

13 răspunsuri:
| WooLove a răspuns:

Una23@. tu ai mentionat mai sus "suntem tineri" ce sens are sa il tii langa tine si sa nu ii zici. Eu sunt baiat si sunt patit cam la fel. adica am gresit am mintit dar am iubit cu adevarat si nu e vorba de 4 ci de 7 ani. Cel mai mult si cel mai mult m-a durut ca nu mi-a zis totul in fata, adica a incercat asa pe ocolite si s-a ajuns sa ma insele cu unul mai mare si ca mine adica ea are 23 iar ala are 45... sincer asta a fost cea mai mare durere a mea. Acuma ea ma cauta, eu nu o pot ierta pentru ca nu mi-a zis ceea ce simtit in fata chiar si dupa 7 ani puteam sa ramane prieteni si sa ne ajutam reciproc dar nu a fost sa fie. Am aflat singur ca ea ma inseala cu ala iar eu stateam acasa si plangeam ca un prost iar ea isi addea sms`uri cu ala si se bucurau. Tot ce te rog este daca vrei sa asculti sfatul meu este sa ii zici ca nu mai simti nimica pentru si el si sa va despartiti. Incerca sa te pui in situatia lui, tu vorbesti cu altcineva iar el nu stie... mi se pare TRIST
O vara frumoasa si sa fii iubita.

| WooLove a răspuns:

Una23@, crede-ma asa ziceam si eu... tu incerca sa ii zici intr-un mod in care sa inteleaga ca intre voi doi chiar nu mai merge. Si o sa vezi o sa isi dea seama...

| WooLove a răspuns:

Una23@ tu vorbeste cu el, explica-i ca nu mai are sens sa mai continuati. Alta solutie chiar nu vad si el inseamna ca este imatur si s-a inchis doar intr-o femeie... nu stiu Intodeauna trebuie sa lasi usa intredeschisa si in caz "de" sa ai pe unde sa te strecori... nu stiu ce sa zic problema oricum nu-i roza pe cat pare cel putin asta din partea lui.

| WooLove a răspuns:

Una23@ la urma urmei esti fata mare, deci stii ce decizii sa ei, doar atat imi doresc ca el sa nu sufere dar cum ai zis cu el nu este de vorbit... succes si sa ai o vara fumoasa si sa fii iubita la maxim!

| consiliera a răspuns:

4 ani is ceva. Daca nu se mai poate face nimic, daca el nu s-a schimbat in mai bine, nu vad de ce v-ati mai chinui.Is 4 ani dar mai bine sa se termine aici.Nu exista dragoste in unu.

| DeliciousMe a răspuns:

Sincer dc sa il chinui pe iubitul tau si pe tine daca numai simnti acelasi lucru pentru el. zii nu stiu numai sunt la fel nu mai e acel ceva. explica-i ca nu vrei sa sufere si ca e greu si pentru tine sa iei decizia asta. si stai un timp singura gandeste-te bine la ce vrei pentru tine gandeste-te la tine

| Infraverde a răspuns:

Noutatile pe toti ne bucura, asa e caractreul tau, prevad ca nu poti sta mult timp cu un barbat, sa nu te grabesti sa faci copii pina nu-ti pui ordine in viata si sa ai mare grija ce job iti iei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru BANGKOCK: nu ma plictisesc repede, din contra sunt o persoana statornica, chiar foarte. Nu stiu cate l-ar fi suportat si cate ar fi dat inapoi, doar de "dragul lui" si de dragul relatiei al timpului petrecut impreuna si momentelor frumoase. Ceea ce incerc sa explic este ca nu ma mai inteleg, ceea ce e f ciudat la mine si neobisnuit, si totodata cu un mare semn de intrebare deoarece in situatia asta clar nu voi putea continua la nesfarsit asa, implicata in aceasta relatie. Am parte de nou, nou si bun si rau, ma uimeste zi de zi, atat bun cat si rau, nu e vorba de plictiseala. E vorba ca... ceva sa stins...cred worried
DeliciousMe am facut asta de cateva ori, pur si simplu nu m-a lasat sa ies pe usa afara cu decizia asta, a facut el ce-a facut si de fiecare data ma sucit straight face dovada ca sentimente din partea mea inca mai sunt...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

WooLove stiu ce zici, trist si urat din partea mea, am incercat sa rup legatura cu el, el zicea ca nu-i pasa ca fericirea lui e langa mine nu fara mine. Ce-i drept nu i-am zis ca vorbesc cu cineva, ci doar ca "vreau sa fiu singura fiindca nu mai e ce-a fost si in acest fel nu o sa se ajunga niciunde" el spunand ca "este, trebuie doar sa vrem si va fi ca inainte". Nu-i pot spune ca nu-l mai iubesc, fiindca nu e adevarat. Mai am sentimente pentru el, dar nu acelea care te fac sa mergi pana in panzele albe pentru o persoana si sa simti ca nu mai ai nevoie de nimeni, ca doar el/ea exista in jurul tau...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

WooLove@, daca era dupa mine ne desparteam de 100 de ori in ultimul an, la cat de indecisa am fost. Dar nu ma lasa el, am impresia ca trebuie ori sa-l injur ori sa plesnesc, ca sa realizeze un lucru (cele doua nu le-ar permite nimanui) dar nu sunt eu omul ala. O singura data m-a scapat o palma, mai in joaca mai in serios, si crede-ma mi-a "ars" palma doua zile si regrete ce am avut numai eu stiu, am zis ca nu mai fac asa ceva in viata mea, cu nimeni! straight face Cred ca mi-e teama sa nu ajung si eu in situatia fostei tale laughing avand in vedere ca in ziua de astazi nimic nu mai e sigur cu nimic/nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine zis, in "caz de" dar cand iau o decizie prefer sa fie definitiva si irevocabila fara in caz de. laughing ar fi ca si cum n-am pus punct definitiv trecutului si sa merg doar partial, inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc la fel si tie happy mersi pentru sfaturi!

| mary_6507 a răspuns:

4 ani inseamna :
- 1 an iubirea ( ti-a placut )
-al doilea an mai iubire mai certuri!
- al treilea si al patrulea an plictiseala si rutina!
Se pare ca nu esti invatata cu asa ceva ( plictiseala rutina )
acelasi lucru vei simpti si cu actalul si cu viitorul pana te vei obisnui cu plictiseala-rutina!