| oXBiancaXo a întrebat:

Cum ați defini iubirea? Ce intelegeti prin iubire, ce înseamnă sa iubesti pe cineva?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Explicatie rationala =niste hormoni sau dovedit a fi factori care determina iubirea

Explicatie emotionala =iubirea nu se explica se simte

o iluzie,o credinta,o amagire, crezi, ai sperante dar in realitate nu stii nimic, asta e ca la loto, castigi sau pierzi

| Plato a răspuns:

"Iubirea e indumnezeirea unei persoane, punerea aceleia inaintea sinelui". - Victor Hugo

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Gandind la rece, mi se pare o prostie sa faci asta,, sa pui persoana aia deasupra ta, trebuie sa ai si putin mai multa ratiune incat sa nu o iei pe aratura.

| Plato a răspuns (pentru Drimmero):

Vai de mine. Deci tu, cand vei avea sotie si copii, te vei pune pe tine pe primul plan? Iarta-ma ca-ti spun dar, in cazul asta, evita sa te mai numesti "barbat".

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Esti prea siropos pentru societatea din ziua de astazi, o sa ai multe de pierdut, dar nu din cauza ta.

N-ai inteles ideea, daca nu e ceva serios cum e o casatorie ce necesita chiar o familie, atunci nu are rost sa te lasi calcat in picioare.

| Plato a răspuns (pentru Drimmero):

Nu are nicio legatura calcatul in picioare cu ideea mea. A pune persoana respectiva inaintea ta, inseamna sa tii mai mult la viata/fericirea ei decat la ale tale.

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Trebuie sa ai demnitatea ta, sa nu ii oferi totul pe tava, asta ar face-o sa se plictiseasca rapid, cam asta e paradoxul pe care nimeni nu prea il intelege.

Pune-ti si invers intrebarea, acel cineva face asta pentru tine ca tu sa o faci?

| Plato a răspuns (pentru Drimmero):

Da, la cine ma gandesc eu ar face-o. In plus, tocmai asta e demnitatea ta ca barbat, sa te sacrifici pentru familia ta, daca trebuie.
Plictiseala aia de care zici tu, se aplica doar in cazul fetitelor de 15 ani care saliveaza dupa badboys. La cine ma gandesc eu, din nou, nu se plictiseste de prea multa atentie.

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Atunci pot sa zic ca esti norocos, avand exemplu real si concret langa tine.

Exista si cazuri fericite de 'asa da' pentru care merita sa iti pui pielea la bataie.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Un ****

| Plato a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Cine te-a suparat chiar asa? laughing

| Rhea44 a răspuns (pentru Plato):

Unicornul meu gigel?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Plato):

Nimeni, stai linistit

| CleanHeart a răspuns:

Iubirea este atunci cand perechea trece prin toate obstacolele si totusi raman impreuna.

| Rhea44 a răspuns:

Iubirea este cel mai minunat dar, de o valoare nepretuita, pe care Dumnezeu le-a dat-o oamenilor.
Venind de la Dumnezeu, iubirea mosteneste eternitatea, depasind chiar moartea.

A iubi este insasi legea vietii. Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii, practic ii facem loc lui Dumnezeu insusi.

Iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA NIMIC in schimb. Iubirea inseamna daruire totala, inseamna uitare de sine.

Sa invatam sa iubim cu adevarat, fara a cere ceva in schimbul iubirii noastre.

Par nebunesti aceste cuvinte astazi cand o asemenea iubire este aproape de negasit nici in filme n-o mai gasim.

Dar atata timp cat o pomenim, intrebam de ea mai exista o speranta ca ea sa renasca! love struck
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea" love struck

| Plato a răspuns (pentru Rhea44):

Nu este de negasit, crede-ma!

| GeneviveJ a răspuns:

Iubirea e sentimentul de pasare, atasament, traire interioara pe care il simtim atunci cand ne pasa cu adevarat de cel de langa. Iubirea poate capata conotatii diferite in functie de persoana careia i se adreseaza, stim prea bine ca iubirea de mama nu e aceeasi cu cea de partener, ca iubirea aceasta imbraca forme diferite dar in esenta ea este capacitatea noastra emotionala, sentimentul uman de pasare, de dorinta si de cunoastere. Iar acum dezvoltand subiectul " iubirea fata de partener " aceasta e forma iubirii care ne invata ce inseamna sa iti gasesti perechea sau piesa puzzle lipsa, inseamna ca vedem in cel de langa noi o parte din ceea ce suntem noi in interior, ca ne regasim in acea persoana, e un sentiment fara alte obligatii sau intentii, nu e bazat pe o cauza anume ci pur si simplu e dorinta pura de păsare si de implicare. Asa vad eu iubirea happy

| Misteryy a răspuns:

Buna Bianca, Iubirea inca este considerat un termen abstract, din punct de vedere psihologic, iubirea este starea de fericire, atasament fata de o persoana, din punct de vedere energetic iubirea este o forta primordiala ce se opune fricii, biologic este vazuta ca diverse substante si senzatii fizice, iubirea cel mai bine a fost descrisa de Iisus Hristos in bibilie si de Budisti, Iisus Hristos a facut referire la iubirea energetica si la cea fizica spunand ca ca iubirea reprezinta acel sentiment si energie de a fi altruist si a renunta in doze moderate/ considerabile la tine pentru persoanele iubite, de asemenea a mai facut referinte ca cel mai mare act de iubire este iertarea (asa cum a facut prin rastignire), Iisus ca profet a spus ca iertarea este actul suprem de iubire prin altruismul tau, prin renuntarea la tine si oferind in continuare iubire si apreciere celuilalt.
In Grecia antica a desprins urmatoarele tipuri de iubire
Eros - iubirea pasionala, heterosexualitatea, homosexualitatea etc.
Philia - Iubirea intre amici, prieteni, neavand legatura cu erosul
Agape - Este dragostea rationala (referitor la caracteristicile celor pe care ii iubim)
Agora - Iubirea fata de patrie si popor
Platos - Iubirea platonica inseamna iubirea desavarsita fara contact fizic sau sexual

Esoteristii sunt de parere ca nu ai cum sa traiesti ori in dragoste ori in frica, indiferent ce ai face vei ramane guvernat de una, de asemenea acelasi lucru l-a afirmat Iisus Hristos indirect.

Ti am spus ce stiu eu despre iubire, din punct de vedere filosofic nu am aprofundat foarte mult iubirea, dupa parerea mea iubirea este cumulata, energetic, substante, psihologic - toate acestea formeaza iubirea, dar acum na, omul diseca tot pentru a intelge mai multe.

Pe scurt citez unul dintre profetii mei preferati " Domnul Iisus Hristos fiul lui Dumnezeu alfa si omega " - Şi dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată puteţi avea? Căci şi păcătoşii iubesc pe cei ce îi iubesc pe ei.

„In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme, n-a ajuns desavarsit in dragoste. Noi iubim pentru ca El ne-a iubit intai." (1 Ioan 4:18-19)

| EmmaSimona1323 a răspuns:

Atunci cand nu te pui pe tine pe primul plan. Eu asa vad iubirea, intelegere, incredere, respect reciproc, sa faceti planuri de viitor, sa impartiti idealuri in viata, opinii etc etc... Sa iti faci griji pentru persoana respectiva a mancat nu a mancat ii e rau nu ii e rau l, mii si mii de chestii detalii