| Costinamiha a întrebat:

Cum ne dam seama daca anticoncepționalele pe care le luam nu sunt potrivite pentru corpul nostru? Eu le-am luat la recomandarea ginecologului in prima luna cand le-am luat m-am simtit bine, dar in a doua luna imi este greata si mi-a curs o pata de sange maro la culoare, nu sunt potrivite anticoncepționalele sau poate fi vorba de o sarcina, cand as putea face un test de sarcina? Pastilele le-am luat in fiecare zi, aproximativ la aceeași ora, mereu le-am luat mai devreme decât ora la care trebuia sa le iau, nu le-am luat niciodata mai tarziu. Va rog sa-mi raspundeti!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu inteleg care poate fi motivul, sau ce te retine sa-i adresezi aceste intrebari medicului care ti-a ales si prescris respectivul produs anticonceptional, pentru a afla daca ceea ce se intampla se incadreaza sau nu intre posibilele efecte secundare. Medicul este singurul care poate sa-ti raspunda la aceste intrebari si tot el poate schimba si prescrie un alt produs similar. In privinta posibilitatii de a apare o sarcina in cazul in care s-au administrat zilnic corecte pastilele se poate afirma ca asa ceva teoretic este considerata ca fiind IMPOSIBILA. In cazul tau activitatea sexuala in loc sa produca placere si satisfactie, a devenit o sursa de PARANOIA continua. Se pare ca nu ai capacitatea de a intelege un lucru indelung verificat si anume ca o sarcina poate sa apara doar in cazuri cu totul exceptionale si doar in urma folosirii incorecte a metodei contraceptive. Sanatate.

| Oana92 a răspuns:

In general anticonceptionalele fac mai mult rau decat bine, dar fie...
Le iei doar la recomandarea medicului... Dar analize ti-a facut inainte?

| Costinamiha explică:

Pe prospect scrie ca spotting-ul este o reacție adversa de la anticonceptionale Logest, dar la mine a fost doar o pata si nu stiu daca a fost spotting sau altceva. La cate zile de la contact pot face un test de sarcina? La 15 zile este prea devreme?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Costinamiha):

Trebuie sa stii si urmatoarele :"Adevărul este însă că se întâmplă deseori şi, în marea parte a cazurilor, nu avem motive serioase de spaimă - pur şi simplu doza de hormoni pe care o înghiţim ca să ne suprimăm ovulaţia este prea slabă pentru noi, iar medicul trebuie să ne schimbe pilulele cu unele mai "puternice". De asemenea : "De reţinut că în primele 3 luni de când aţi început anticoncepţionalele, spottingul este perfect normal. De asemenea, orice abatere de la orarul după care luăm pilula sau orice pastilă uitată duce la sângerări." Ginecologii spun că fiecare femeie se confruntă măcar o dată în viaţă cu spottingul. Şi dacă scenariul de mai sus, cu pilulele, nu e valabil, mai sunt altele pentru care apar sângerări între menstruaţii. Posibilităţile sunt multe şi tocmai pentru că nu avem cum să o ghicim singure pe cea corectă, trebuie să ne anunţăm ginecologul rapid în caz de spotting. http://www.csid.ro/......g-9781086/

| Costinamiha explică:

Nu mi-a facut nici o analiza, mi le-a dat dupa ochi. Daca am facut testul la 17 zile de la contact si a iesit negativ, inseamna ca l-am facut prea devreme? In prima luna nu am avut nici o problema, adica imi era putin greata, dar nu am dat importanta, însă luna aceasta imi este greata si am avut si acel spotting. Azi ar trebui sa-mi vina ciclu, dar nu am nici un simptom ca ar trebui sa-mi vina, pot fi gravida? Va rog sa-mi raspundeti!

| Costinamiha explică:

Si m-am abătut de la orar, adica cu câteva zile inainte luam pastila la ora trei dupa amiaza, iar dupa am luat-o la 10 dimineata