| Andreiutu999 a întrebat:

Daca ai HIV, iti poti continua viata sexuala cu prezervativ? Sau daca ai HIV poti face copil?

Răspuns Câştigător
| DNSK a răspuns:

Da, poti avea o viata sexuala activa, dar folosind prezervativul. Si partenerul/partenera trebuie sa stie ca ai HIV.Altfel, esti pasibil de inchisoare daca transmiti boala voit.Cat despre copii, si asta se poate. Exista un tratament care reduce drastic riscul de transmitere la copil, care se face inca din primele luni de sarcina. Sansele de reusita sunt peste 50%. Mai multe detalii nu stiu sa-ti dau, persoana in cauza ar trebui sa consulte medicul pentru informatii extra

11 răspunsuri:
| serendipity8300 a răspuns:

Iti poti continua viata sexuala daca folosesti prezevativ. Din cate stiu si copilul va mosteni boala, deci ar fi recomandat sa recurgeti la un donator dava va doriti un bebe.

| Andreiutu999 explică (pentru serendipity8300):

Am citit pe mai multe siteuri si spune ca, daca mama e contaminata cu HIV, riscul exista, acela de HIV la bebe, dar cu ajutorul medicilor sansele scad considerabil... si poate sa nasca un copil sanatos

| Adry05 a răspuns:

Da, cu prezervativ. Nu stiu daca te uiti, dar in Pariu cu viata este prezentat un baiat care are hiv, si doctorul i-a spus ca daca isi urmeaza tratamentul cu exactitate, intr-o zi va putea avea copii si nepoti sanatosi. Nu stiu daca e adevarat, dar. nu cred ca-si bateau joc asa.
Succes!

| Vix999 a răspuns:

Da iti poti continua viata sexuala si nu, nu este obligatoriu ca si copilul va mosteni boala mamei. Riscul e mare dar nu este obligatoriu.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Vix999):

Sau boala tatalui*

| pisicutzamik a răspuns:

Buna da iti poti continua viata sexuala cu prezervativ, si copil poti face dar cu sigurata va mosteni boala, asa ca te-as sfatuii sa mai te gandesti daca vrei ca, copilul sa sufere de mic de acest virus!

| irrumator30 a răspuns:

Cu prezervativ, da. Desigur! Nu stiu sigur cum sta treaba daca vrei sa ai copii. Pentru asta trebuie sa intrebi un doctor.

| DiazAndreea a răspuns:

Iti poti continua viata sexuala cu prezevativ si foarte atent, dar copilul se va naste cu acasta boala, si trebuie sa te gandesti ca va purtator al acestui virul, la fel cum si tu poti infecta o anumita persoana si el va face acest lucru. cea mai buna solutie ar fi in vitro sau adoptia. este o solutie iar asa nu vei duce lipsa unui copil. trebuie sa gandesti pozitiv

| Andreiutu999 explică (pentru DiazAndreea):

Dar ce te face sa crezi ca eu sunt infectat, am pus o simpla intrebare, adica eram curios!

| DiazAndreea a răspuns (pentru Andreiutu999):

Si de unde sa stiu eu? doar ti-am explicat pentru ca nici tu nu ai precizat.

| Pappi a răspuns:

Da iti poti continua viata sexuala cu prezervativ.Cu un anumit tratament copilul va fi perfect sanatos. Intreaba un medic.Iti va spune toate etapele bafta. Poti fi un om normal si cu HIV. Craciun Fericit