| anonim_4396 a întrebat:

Daca iubitul meu are infectie urinara avem voie sa facem sex?(Normal si oral, cu prezervativ)Am auzit ca infectia urinara nu se transmite prin sex.

11 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu ţi-aş recomanda să faci asta. Ştiai că bărbaţii nu pot să urineze când sunt în erecţie? Lasă-l să treacă perioada asta şi apoi vorbiţi.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Pai si ce treaba are urinarea in erectie? Poate urina dupa aceea.Eu oricum urinez mereu dupa sex.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru el o să fie foarte incomod.

| LonlyWolf a răspuns:

Da. infectia urinara se poate transmite! mai bine foloseste prezervativul pentru ca e mult mai sigur! "protejeazate si protejeaza"

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde ce microb/bacterie/parazit a generat infecţia urinară!
În unele cazuri, este posibilă transmiterea prin contact sexual :(

Deci, NU vă recomand să faceţi sex până la vindecare!

Vezi mai multe detalii despre infecţia urinară la linkul :
http://www.contraboli.ro/......mplicatii/

http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

http://sanatate.acasa.ro/boli-7/infectia-urinara-netratata-157498.html

http://www.romedic.ro/infectiile-tractului-urinar-itu#complicatii

COPIAZĂ răspunsul meu şi du-l iubitului tău :

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Toate cele bune şi multă sănătate.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/Li9mhMX.jpg

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca folositi prezervativul ca metoda de protectie puteti face orice tip de sex va trece prin imaginatie.

| neutrino a răspuns:

Mai bine insistati numai pe sex oral, dar ai mare grija sa nu-l lasi fara vlaga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Sa sti ca unele infectii nu se transmit dar altele da.Eu am aceeasi problema cred ca am luat unu de la altu si acum avem amandoi, ca sa fii sigura mai bine faci cu prezervativ.

| frostxtq a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu va asumati riscul asta. Mai bine mergeti amandoi la un control, e posibil sa ai si tu o mica infectie de care nu iti dai seama.
Luati amandoi un tratament.

| Lola05 a răspuns:

Ba da, se transmite prin sex, și încă cum! Din acest motiv, atunci când unul dintre parteneri are o infecție urinară, medicul îi va da tratament și celuilalt și până la vindecare va recomanda întreruperea contactelor sexuale.
Deci, tratament și abstinență!

| emmaemilia a răspuns:

Daca o faci cu prezervativ nu este nimic rau, nu se transmite daca o faci protejat