| anonim_4396 a întrebat:

Daca raman insarcinata. cum le pot spune parintilor mei vestea? Mai ales prietenului meu? Am 17 ani!

Răspuns Câştigător
| dulcik a răspuns:

Pai sincer nu am pot pune intr-un astfel de moment inca isna imi imaginez ce le voi zice dei eu am trecut demult de 17 ani si ar fi o cucurie pentru ai mei sa le zic ca voi avea un bebe ac sa nu crezi ca am cine sti cati ani(21 fac acum pe 4 iunie),
Cred ca le-as zice asa alor mie: Stiti eu am o relatie cu X il cunoasteti va plae de el insa din pacte s-a intamplat un lucru neprevazut intre noi.Stiti si voi ca ati fost adolescenti si ardea sangele in voi insa din pacate am ramas insarcinata.Acum nu stiu ce sa fac a-ti putea si voi sa ma intelegeti, sa fiti alaturi de mine si daca vreti puteti sa ma certati.
Ideea e ca acum depinde si de parinti eu cel putin am niste parinti foarte intelegatori indiferent de ce prostie as face stiu ca ei ma iarta si am si o relatie foarte deschisa cu ei.Nu stiu cum sunt parinti tai insa cred ca te vor intelege insa nu stiu daca vor accepta sa ti si copilul. E o varsta destul de frageda ai o viata inainte de a face un bebe eu una cel putin asa gandesc pana nu ma vad realizata nu ma vad mamica desi iubesc copii din tot sufletul.
Iubitului i-as spune astfel sti iubi mi-am facut un test de sracina si din pacate a iesit pozitiv bine acum daca va doreati un bebe i-as zice ca din fericire a iesit pozitiv. S-au i-as lua o pereche de botosei si i-as arata.Sigur o sa se sperie.
Sincer la varsta ta nu cred ca esti pregatita pentru a fi mama.
Prietenul tau ar tb sa fie alaturi de tine si sa te inteleaga nu esti tu de vina ca sti multi incep ca dc nu te-ai protejat si etc.Invinuesc doar femeia iar ei sunt niste mielusei.De altfel nici ce fel de relatie ai tu cu el si de cat timp.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pur si simplu. Un copil e o minune pana la urma, nu o boala si sunt sigura ca ti-l doresti (in ciuda varstei fragede) daca ai facut sex neprotejat. Spune-le de ce ai decis tu sa risti un copil la varsta asta, ce motive (serioase) te-au indemnat si cum te-ai gandit tu ca va fi viata ta de acum inainte. Spune-le toate lucrurile la care te-ai gandit cand ai decis sa faci sex neprotejat (presupun ca a fost un proces lung de gandire, la 17 ani esti destul de matura sa nu fi sarit pur si simplu in pat).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înainte de a rămâne însărcinată protejează-te şi nu mai ai cui să dai această veste total neplăcută.
Un copil îţi cere responsabilitate până mori, nu este ceva trecător în viaţa ta.
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dar nu-i mai simplu să nu rămâi?batting eyelashes

identitate
| identitate a răspuns:

Daca ai asemenea planuri, e clar ca vrei sa pui mana pe el facand un copil, altfel te-ai proteja.Esti egoista, nesigura de tine, perversa si josnica. Daca mi-ai face mie asa ceva (desi ti-ar fi imposibil tongue ) ti-as da doua palme (si ai fi prima femeie care ar primi asa ceva de la mine) apoi as face tot posibilul sa-ti iau copilul.
Maturizeaza-te si revino-ti! Daca nu poti singura, consulta un psiholog!

P. S. Ai dat repede fundita ca sa inchizi subiectul!laughingE bine, inseamna ca te-ai simtit. Un prim pas spre vindecare, cel mai important, l-ai facut!happyContinua in directia buna si o sa-ti fie bine...winking

| nobody_9468 a răspuns:

De ce sa le spui? Sau de ce sa ramai insarcinata?
De ce sa nu avortezi fara sa afle?
Cu bani se rezolva orice...winking

Bafta.

| Ea12345 a răspuns:

Prietenului ii poti spune mai usor, scapi mai repede.Insa parintilor...Va fi foarte greu. poate in timpul unei cine, sa-i aburesti la inceput cu ceva de genul:,, Mama, tata, va multumesc enorm pentru cum m-ati crescut si ce ati facut. Dar am ceva sa av spun, si nu pot rezista ascunzandu-va adevarul sau mintindu-va...". poti improviza, dar ar fi un inceput bunhappy Apoi, treci la subiect:,, CUm voi m-ati crescut pe lume, am norocul sau poate ghinionul sa aduc si eu pe lume un copil la varsta asta."
Daca ai o relatie deschisa cu parintii tai, poate te vor intelege si ajuta.Eu vorbesc des cu mama dspre asa ceva, si-mi spune mereu ca ea va fi alaturi de mine si nu-i va fi rusine sa iasa pe strada, dar ce se ve intampla cu mine la varsta asta cu un copil?
Totusi, la 17 ani, daca ti-ai inceput viata sexuala, protejeaza-te! Cu atat mai mult ca te feresti si de boli, si esti prea tanara sa aduci pe lume o mica minune. O sa ai destul timp.Nu as putea sfatui niciodata pe cineva sa faca avort. Mi se pare groaznic. Un lucru prea tragic la care te poti gandi cu atata usurinta.Nu am fost niciodata de acord cu avorturile. Ce vina are el, micutul din pantecele tale?
Gandeste-te bine la ce vrei sa faci, protejeaza-te, nu fa o prostie uriasa la varsta asta.Vei avea o familie frumoasa in cele din urma, si te vei bucura de niste copii minunati asa cum ii vrei tu.
Ai grija de tine!happy

| GdX a răspuns:

Daca atat de... esti sa ramai, asta e le spui.

Răspuns utilizator avertizat
| bubblesx a răspuns:

Prietenul= daca te iubeste cu adevarat va sta langa tine si te va sustine mereuhappy!
Parinti= daca sunt intelegatori o sa accepte situatia asta o data si odaata., si te vor sprijini in tot ce vei facehappy:*!
mult succes>big grin

| victorrdg a răspuns:

Sincer ar fi bine sa nu faci prostia astalaughingCe reactzie crezi ca ar avea prietenul tau? Daca te iubeste asa este accepta orice dar sfatul meu este sa nu pentru ca un copil la 17 ani iti inchide tot viitorul(Eu mai aveam putin si faceam o mare prostie anul trecut avand 18 ani iar prietena mea 16, prostie pentru ca la momentul acela ziceam aman2 ca suntem de ne despartzit dar pan la urma s-a intamplat iar daca aveam un copil ce faceam?