| *LiGht* a întrebat:

Dragi prieteni, nici nu stiu cum sa va explic problema mea, ma simt atit de singura, da, ma inconjoara multi oameni care tin la mine, zimbetul nicicind nu-mi dispare de pe fata, insa ce-i in sufletul meu, doar eu stiu. Uneori nici nu stiu ce sa fac, caci deja obosesc sa port masca aceasta plina de viata si veselie.Nustiu,anterior v-am spus despre relatia mea, pe care am avut-o cu un baiat, am iesit la ceai dupa 3 luni de despartire, am vb despre viata pe care o avem, in nici un caz despre noi doi, nu am vrut eu sa ating tema aceasta, dar ma bucur ca si el nu a facut-o.Insa sincer, il iubesc mult, e prima dragoste a mea, si cum ziceam, nici dupa 3 luni nu mi s-a evaporat acest sentiment.Insa cind am iesit cu el, nu l-am vazut pe acel care il iubesc, caci numai amintirea mi-a ramas, dar pe acel care e acum, schimbat, alte conceptii, in genere tot era el, dar nu era acel al meu.Nustiu ce sa fac, cum sa procedez, sincer, nu as vrea sa ma intorc la el, nu voi putea acum, si in viitorul apropiat la fel, dar insa dragostea mea pentru el va ramane mereu in sufletelul meu.Si fara el mi-e greu si cu el mi-e greu.Nu mai stiu ce alte variante pot incerca pentru a-l uita.Caci credeti-ma aproape pe toate le-am incercat... sad

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, nu esti singura care sufera din iubire, acum suferi, esti confuza, crezi ca nimic nu are sens fara el, dar nu e chiar asa, incearca sa vezi partea plina a paharului, nu merita sa te consumi, fi tare si nu te da batuta, daca nu se mai poate, accepta realitatea. Fa ceea ce iti place, cauta-ti pe altcinva ca asa poate il vei uita, daca nu, atunci asteapta sa mai treaca ceva timp, nu ti-a trecut in 3 luni, dar iti va trece pana la urma, zici poate pe moment ca nu il vei uita niciodata dar am patit si eu asta si nu e chiar asa, nu e un capat de lume, din fericire eu am reusit sa ma impac cu el dupa aproape 4 luni in care am fost despartitihappy... poate ca se mai poate face ceva pentru voi, nu stiu, incearca daca chiar nu poti sa il uiti, atunci fa cumva sa te impaci cu el, daca nu merge, macar sa fi cu gandul ca ai incercat, si eu am incercat si am reusit, totul depinde de tine dar si de el, daca inca exista sentimente atunci nu rata, nu ti-e bine nici cu el, dar nici fara el, gandeste-te mai bine sa vezi cum e viata ta acum fara el si cum ar fi daca ai fi fost cu el, gandeste-te daca merita...

| Razvan a răspuns:

Nu are sens sa te minti ca ti-e bine si nici sa ii minti pe ceilalti.Gaseste-ti in marea asta de oameni o persoana onesta care sa o ridici la rangul de prieten cu timpul si spune-i despre tine, despre viata. O prietenie dezintresatawinking
Vei trece mai usor in viata peste probleme cand ai un prieten aproapewinking

| carminaburana43 a răspuns:

Scumpa mea ai scris foarte lung durerea sufletului tau te-am inteles dar asa e. Cu totii suferim foarte mult chiar daca nu suta la suta din oameni dar 90%sigur de prima iubire.Caci ceva intotdeauna distruge prima mare iubire din viata celor mai multi oameni.Si eu am suferit si multi, multi altii. Dar viata merge inainte si am gasit si vei gasi si tu pe altul.

| 2pink a răspuns:

In primul rand faci o mare greseala! Nu trebuie sa uiti! E o incercare pe care o faci in zadar, care doar te face sa suferi. E normal sa iti amintesti, e normal sa il mai iubesti si dupa 60 de ani, pentru ca e prima ta iubire si nu numai de aceea. Ceea ce trebuie sa faci este sa folosesti aceasta amintire sa mergi inainte.Sa ajungi ca acea amintire sa nu mai fie una dureroasa, ci una simpatica la care te gandesti uneori. Femeile nu uita niciodata barbatii cu care au fost si pentru toti au un anumit loc in inima. Eu cred ca ar fi mai bine sa faci loc pentru o noua relatie, poate nu una serioasa, poate doar una de prietenie, cineva care sa te ajute sa treci mai usor peste. Poate ca in fiecare zi o sa te lupti cu acel sentiment, dar trebuie sa iesi invingatoare pentru ca orice relatie ne maturizeaza. L-ai iubit, il iubesti, atunci pretzuieste ce ati avut si mergi mai departe. Sa nu uiti niciodata cat de mult ai iubit, sa sa fii increzatoare ca poti iubi din nou, poate nu la fel, poate mai mult, poate in alt mod. Iubirea e mereu altfel de fiecare data cand te indragostesti. Invata sa te bucuri de fiecare tip de iubire si pana iti dai seama, o sa vezi ca ai invatat deja sa pretuiesti tot, orice fel de amintire, pentru ca datorita lor ai ajuns sa fi ceea ce esti. Cand o sa fii intr-o noua relatie, o sa poti sa privesti inapoi si sa iti zici: am fost odata fericita cu acel om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul cind in constientul nostru se naste o negatie sau o impunere, subconstientul reactioneaza invers si este cu mult mai puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Societatea in momentul de fata se afla in impas, oamenii sunt roboti sau se transforma in roboti. Purtam masti, avem ego. Exista exceptii.

Lasa sinele interior sa ia putere in viata ta si nu mai este nevoie de ego, falsitatea distruge caracterul uman. Cauzele sunt doua : sistemul monetar si massmedia. Conceptii gresite implementate de sistem si televizor, toti vor sa devina vedete si bogati putred, prietenii se transforma in serpi iar relatiile in interes. Exista exceptii.

Cauta`le. Fii schimbarea pe care o cauti in lume, traieste cu inima, fii tu, nu cauta sa fii altceva. Astfel vei schimba lumea si crede`ma exista atatia care se simt ca tine incat nici nu iti dai seama, fii fericita ca esti constienta de ce multi nu sunt constienti, ca traim intr-o lume bolnava si noi suntem de vina.

Copii sunt cheia schimbarii, uita`te in ochii lor si vei vedea paradisul, de unde ai plecat si acolo te vei intoarce, o poti face acum. Caci prezentul se traieste acum si nu in trecut sau viitor.

Be now.

Love.