| Anonimic a întrebat:

E păcat sa faci laba?

Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Nu este dacă nu ești bigot.
Mai degrabă sa minți e un păcat decât sa te masturbezi.
Ai grija sa nu faci gaura în covor. ( glumesc)

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da.

| mihai69 a răspuns:

E păcat să n-o faci...

| LoveSleep a răspuns:

Doar dacă o faci altcuiva.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Da, este pacat! Dar majoritatea il practica cel putin in moderatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, o sa ajungi in iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In viziunea divina si superioara a stimabilului dzeu, da. In viziunea mea, mai bine iti cauti un partener/partenera.

| EcceHomo a răspuns:

Da, este, dar te spovedești, iar, dacă o faci și cu frângere de inimă, se iartă.

| doctorandus a răspuns (pentru EcceHomo):

In Biblie e vorba de poliandrie levitica, nu de onanie.

| Octavian81 a răspuns:

Conform Bibliei si a dogmei religioase, a face laba = onanie, si este pacat. Stii ce facea Onan, in Biblie, nu?

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

Faci confuzie intre Biblie si Talmud. Talmudul, da, interzice onania. Dar Talmudul nu este totuna cu Biblia. In Biblie nu scrie absolut nimic despre onanie.

A, da, Talmudul interzice doar onania facuta de barbati, de femei nu ii pasa.

| Octavian81 a răspuns (pentru doctorandus):

Cazul Onan, nu apare in Biblie? Eu de acolo il cunosc.
Talmudul nu l-am prins in mana sa il citesc, eu fiind catolic. As dori sa citesc si Talmudul, dar nu stiu daca il gasesc pe undeva, online.
Daca mergi sa te spovedesti si zici ca te-ai masturbat, preotul iti zice ca e pacat. Indiferent de preot, ortodox/catolic, tot aia vor spune. Masturbarea e un poacat impotriva curateniei sufletului si a trupului. De aceea e considerat pacat de catre dogma bisericii.

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

Preotul da, Biblia nu. Nici macar nu ai citit pilda cu Onan, ca nu e vorba de onanie. Cuvantul onanie provide de la Onan dintr-o greseala de interpretare. Ce facea el se numeste altfel.

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

Ce facea Onan se numeste co.it.us in.te.rr.up.tu.s.

| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Cel mai mare pacat frate o sa te trezesti ca-ti infige dracu furca-n **** cand mori si te duci in iad. Ai grija.

| luffypk a răspuns:

Da-i frate acolo ca n-ai treaba, daca o faci o data la 3-4 zile, e chiar benefic pentru corp. Daca esti credincios si vrei sa "pacatuiesti", nu o face, dar na, tu stii.