| LobyCreW a întrebat:

Exista Dragoste, La 13 ani? sau e dor o joaca prosteasca? nu-ti dai seama ce faci? oare exista? dragostea adevarata la varsta astA? cel mai bun raspuns funda+vot

Răspuns Câştigător
| haiZI a răspuns:

E doar o joaca copilareasca. Unii oameni nu reusesc sa iubeasca pe cineva sincer nici in ultimul ceas.Depinde ce intelegi tu prin dragoste.pa

9 răspunsuri:
| Lovely a răspuns:

La 13 ani apare atractia care de cele mai multe ori e confundata cu dragostea.
Dragostea implica multe. atat sufleteste cat si fizicwinking Crezi ca la 13 ani o persoana poate fi atat de responsabila incat sa dupa pe picioare o relatie bazata pe incredere? Iti zic sigur ca nulaughing La 13 ani daca ai prieten te distrezi cu el, iti ocupi timpul liber, afli ce reprezinta atractia dar nimic mai mult.
Bine. ca unele persoane spun ca ele stiu ce e dragostea si stiu sa iubeasca pentru ca isi incep viata sexuala la 13 ani, e o alta problema...
Acolo intervine joaca, curiozitatea.

Cam atat. Dragostea adevarata apare pe la 15-16 anitonguecel mai devreme

| Sapphire a răspuns:

La 13 ani e joaca, nu dragoste, categoric! Dragostea adevarata nu se descopera asa peste noapte si iti dai seama de ea cu adevarat doar peste ani buni langa persoana respectiva, cand ajungi sa o cunosti aproape foarte bine si il/o iubesti si cu bune si cu rele (calitati si defecte).
In adolescenta nu ai cum sa o descoperi pentru ca adolescentii sunt mereu in cautare de ceva nou, cineva nou si vor sa acumuleze experinta in tot ceea ce privesc relatiile si sexul. Mai rar relatii serioase, lungi, bazate pe multa iubire si fidelitate in perioada asta.
Confunzi dragostea adevarata cu o atractie fizica mare.

| Silvia78 a răspuns:

Depinde persoana care o alegi sa-ti fie prieten/a. Exista dragoste insa aceasta relatie odata si odata o sa se termine mai incolo vei avea parte de relatii stabile. Eu cunosc fete care iubesc atat de mult un baiat incat le-ar fi de ajuns o zi sa stea cu el si dupa aia ar plange cat se poate dupa el. Succes!

| Diana_9123 a răspuns:

Buna.Eu cred ca poate exista, dar la varsta asta, nu ai suficienta maturitate sa o recunosti. Multi o confunda cu atractia. Dragostea adevarata apare in timp, pe masura ce cunosti persoana respectiva.

| Babyyy a răspuns:

Pai exista, depinde cum o iei.
Daca iubesti mult persoana aceea si ea pe tine, este normal sa existe dragoste adevarata.
La varsta asta incepi sa intelegi unele lucruri si sa stii ce sa faci pe viitor... Adica la varsta asta te inveti si te pregatesti pentru viitorhee hee

Sper ca m`ai inteles :*

Si da, unii nici in ultima clipa nu descopera dragostea adevarata sad

| andra97 a răspuns:

Dragostea la 13 ani nu exista.Nu putem iubi la varsta aceasta.E o varsta foarte fragila. Poate cand mai crestem.Doar tu poti sti ce simti.Degeaba spunem ca ne sinucidem din cauza persoanei iubite.Da, iti place un baiat.Dar de aici pana la a iubi si a face toate lucrurile din implus este o mare diferenta.Gandeste-te.Dar ai grija sa nu suferi.
:*

| Raluu01 a răspuns:

Lucrul asta depinde de fiecare persoana.Nimeni nu poate stie ce simti tu, in afara de tine.Toti iti spun "ce simti tu nu e dragoste, nu exista asa ceva la varsta asta". Pot sa iaba dreptate, dar in acelasi timp pot gresi.Numai tu poti sti.Desi tu te consideri adult si crezi ca esti capabil de orice.Eu am 13 ani jumate si stiu despre ce vorbesc laughing. Dar personal cred ca este doar o atractie puternica.Adica nu cred ca exista cineva care nu a simtit asa ceva la varsta asta. Oricum nu cred ca exista la varsta asta, chiar daca noi asta credem si vrem sa ne sinucinem pentru ca nu putem avea o persoana.Asta se formeaza cand esti adult si ai responsabilitati si cand vei ajunge la aceasta varsta vei intelege ce prostii credeai, pentru ca atunci vei avea intentii serioase.Eu le vad pe prietenele mele cum ii schimba ca pe sosete, dar nu mersi, eu nu vreau asta laughing. Pentru unele e doar o distractie si se cred interesante.

Ai grija ce faci, si nu te implica prea mult pentru ca odata si odata vei ajunge sa suferi happy :*

| Andre_7309 a răspuns:

Eu o sa incerc sa fiu optimista si spun ca exista, pentru ca la 13 ani o relatie nu impune obligatii(sex, de exemplu). Oricum, depinde si de caracterul persoanei respective. Daca tu simti ca te-ai atasat de cealalta persoana, pana la dragoste mai ramane foarte putinhappy.

| ksiuska a răspuns:

Nu stiu nu cred c exista si eu mama indragostit la 13 ani dar nu a mers peste un timp oarecare a aparut un baiat mai frumos si mi-a trecut dragostea la virsta asta nu exista dragoste este doar virsta asa