| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Luna trecuta mi a venit mai devreme ciclul, iar acum mi a intarziat cu 2-3 zile. Nu am avut contact sexual, m am masturbat. ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Inca nu ti s-a reglat menstruatia. Stai calma, eu am aceeasi problema desi mi-a venit de mai bine de 5 ani. Mie imi vine la 36, 40, 49 de zile. Saptamana viitoare ma duc pentru a patra oara la endocrinolog in luna asta. Sper ca o voi rezolva.happy

Multa bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ar fi indicat să mergi la un CONTROL ginecologic, mai ales că ai mai avut astfel de "probleme" - după cum am observat din întrebările tale anterioare, în iulie aveai o întârziere de 2-3 luni!

La ginecolog POŢI merge şi SINGURĂ ( fără mama ), chiar dacă eşti minoră, DOAR să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare telefonică ( sau personal la ghişeul de Informaţii )!

O să-ţi facă o ecografie ovariană ca să "verifice" starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine - e posibil să fie vorba de chist ovarian sau ovar polichistic, acestea generează întârzieri aşa de mari!

Dacă ai unul din aceste diagnostice, o să-ţi prescrie tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni şi control ginecologic periodic!

Dacă nu, o să-ţi prescrie tablete de Duphaston pe 10-30 zile, după care o să-ţi vină menstruaţia!

| lal21 a răspuns (pentru bursuc001):

Nu sunt insarcinata, mi a venit ciclul foarte ok dupa

| bursuc001 a răspuns (pentru lal21):

Eu n-am zis că eşti însărcinată, NU de aceea am zis că e NEVOIE de control!

TREBUIE să MERGI la GINECOLOG pentru a "verifica" dacă NU ai chist ovarian sau ovar polichistic - şi, în caz că nu e vorba despre asta, să îţi PRESCRIE tratamentul cu Duphaston!

Dacă NU mergi la ginecolog, situaţia NU se "rezolvă singură" ( şi am înţeles că NICI după celelalte întârzieri NU ai fost la ginecolog, chiar dacă era vorba de o întârziere MARE, de 2-3 luni )!

Acum, TU faci cum vrei - dar, dacă ai unul din cele 2 diagnostice ( sau o altă "problemă" medicală ) şi NU te tratezi, POT apărea COMPLICAŢII diverse, chiar să devi sterilă ( să NU mai poţi face copii )!

| Madut a răspuns:

Omg! Stai calma nu ai patit nimic. Esti doar un pic racita.

| DianaLaSognatrice1998 a răspuns:

Stai linistita, sunt lucruri normale! Fara un contact sexual este si mai usor sa iti dai seama ca este pur si simplu o mica raceala in zona vaginala, sau chestii de genul. Keep calm! happy