| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani aproape si nu mi-am inceput inca viata sexuala. Am o relatie si as putea oricand sa incep partea aceasta,as vrea,simt ca as putea sa o fac dar parca m-as simtii vinovata fara de mama mea,ea e total impotriva, totusi am 19 ani dar ea mi-a spus ca daca as face asta nu m-ar mai considera fiica ei si chestia asta m-a durut,eu mi-as dori sa incerc,il iubesc pe prietenul meu si am incredere in el. El ma asteapta,mi-a spus ca pentru el nu inseamna nimic asta. Dar tot ma deranjeaza atitudinea mamei mele,ea are alta gandire si nu stiu cum as putea sa vorbesc cu ea, sa ii explic ca nu mai suntem pe vremea ei cand stateau tinerii pana la casatorie. Cum sa fac? Si cum sa-i explic?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Daca te simti pregatita, in mod normal ar trebui sa o faci. Daca as fi in locul tau, i-as spune mamei tale dinainte, ceva de genul: "mama, m-am hotarat sa-mi incep viata sexuala, stiu ca nu esti de acord, dar eu ma simt pregatita si imi doresc asta, iar daca incepe sa faca urat, nu sta sa te certi sau sa argumentezi atunci, nu va intelege pe loc, pleci din camera, se va calma dupa un timp. Restul povestilor cu biserica si alte tampenii nu intra in discutie.Pana la urma, nu uita, ai 19 ani, esti majora, trebuie sa inteleaga si ai tai.Indicat ar fi inainte sa faceti o vizita la un medic, informativ, sa-ti recomande si niste anticonceptionale eventual...

| Florinapopica a răspuns (pentru Holiday):

Mi-e si frica sa deschid subiectul asta cu ea. E prea dificila si va reactiona super urat...

| Holiday a răspuns (pentru Florinapopica):

Dar de fapt cares-s cauzele pentru care e impotriva? Ce problema are cu asta?

| Florinapopica a răspuns (pentru Holiday):

Asa e gandirea ei, suntem de alta religie si are niste conceptii...

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O fata are mai multe de indurat. El pleaca si tu ramaii cu copilul. Casatoreste-te si gata. N-ai ce sa-i explici mamei tale care-ti vrea binele.

| Oana92 a răspuns:

Nu am sa te invat sa o minti pe mama ta si nici sa ii calci cuvantul, DAR esti majora si ai dreptul sa faci ce vrei fara sa dai explicatii cuiva. Mama ta este absurda si din pacate comportamentul ei iti va afecta viata sexuala daca o s-o incepi inainte de casatorie. Si e pacat sa nu faci ce iti doresti pentru ca mama ta nu poate depasi anumite convingeri absolut penibile...

| Caracter3 a răspuns:

Intreab-o la ce varsta a la intalnit pe tatal tau! Si spune-i daca vrea sa fii nefericita toata viata apoi spune-i de baiat, si invita-l la o cina!

| AlessiaPask a răspuns:

Nu stii niciodata ce se poate intampla. Doamne fereste, daca o sa ramai insarcinata si daca prietenul tau nu este ceea ce pare a fi. Nu vreau sa te fac sa gandesti negativ, dar mama ta are dreptate. Toti parintii sunt asa, dar asta e pentru ca ei stiu mai bine care ar putea fi urmarile si nu vor sa te vada suferind. Daca prietenul tau zice ca te asteapta, atunci nu te grabi. Continuati relatia si poate cine stie, o sa va casatoriti si asa nu o sa mai ai restricii nici de la mama ta :*. Si inca ceva, stii foarte bine ca virginitatea unei fete este de nepretuit si trebuie sa fii mandra cand intri in Biserica curata :*