| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU am si eu o intrebare informativ : Ce sanse de sarcina ar fi in urma unui act sexual neprotejat sau = " evenimente " neplacute avand loc cu 4-5 zile dupa ovulatie ( 28 iunie - ovulatie, 3-4 act sexual )?

4 răspunsuri:
| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Ai aproape 19 ani... Si IOS si Android au inventat aplicatii care iti spun cand iti vine ciclu si cand poti ramane gravida. De ce nu folosesti una?

| neutrino a răspuns:

Vorbesti de sanse sau de risc? Riscul exista, ce-i drept este mai mic, dar nu nul.

| KMaddieK a răspuns:

Actul neprotejat (fara ejaculare)nu e egal cu "accidentul". La "Accidente" la ovulatie sunt sanse foarte mari, cand ejaculeaza in tine. De exemplu, in functie de "accident", la ovulatie sansele sa fie de 80%, dupa ovulatie, la acelasi "accident", sansele pot si de 50%

| Lucia96r a răspuns (pentru KMaddieK):

Ma rog...am pus egal pentru ca ma refeream totusi la amandoua dar mai mult si mai precis ma refeream la posibilitatea unei sarcini in cadrul careia s'ar fi intamplat sa se rupa/sparga prezervativul iar actul sa se fi intamplat cum am mentionat mai sus, la 4-5 zile dupa ovulatie, in perioada cu fertilitate mai scazuta thinking ( ps. corecteaza'ma daca gresesc cumva happy ) Deci.....sa inteleg ca : si in perioada de fertilitate scazuta, chiar cu 4-5 zile dupa ovulatie, sansele de sarcina in conditiile in care prezervativul s'ar rupe ar fi chiar si de 50 %?