| IoanaMaria20000 a întrebat:

In urma cu o luna mi-am inceput viata sexuala si mi-a intarziat menstruatia timp de 14 zile. Menstruatia mea este neregulata, si acum ca am inceput viata sexuala ma gandesc..este normal sa intarzie atat? avand in vedere ca este si neregulata. Am facut sex neprotejat o singura data, dar nu a terminat in mine, nici nu a terminat macar.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale neregulate nu se poate vorbi de intarziere deoarece nu exista un reper, o data de referinta.Intarzierea ca durata fata de un al ciclu poate varia foarte mult ca timp deci nu se poate niciodata aprecia daca durata este mare sau mica. Din ceea ce ai descris nu se poate trage o concluzie clara si transanta, insa intotdeauna exista posibilitatea aparitiei unei sarcini chiar dacaaceasta este foarte mica. Chiar daca sexul a fost fara ejaculare partenerul trebuia sa fie foarte experimentat si capabil sa isi controleze perfect ejacularea. Deoarece au trecut mai mult de 21 de zile de la data sexului poti sa-ti faci un test de sarcina al carui rezultat in acest moment se poate considera corect/valid. Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Nu este normal, dar daca esti gravida atunci este normal.

| Emilian65 a răspuns:

Daca sexul a fost neprotejat si nu a ejaculat in tine, nu este posibil sa fi ramas gravida. Intarzierea s-ar putea fi din cauza schimbarilor hormonale care s-au produs in urma inceperii vietii sexuale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti, si daca o picatura din sperma ajunge in tine poti ramane insarcinata...

| Coma21 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa termine happy, este normal sa apara dereglari hormonale, totusi, recomand un test de sarcina happy

| IoanaMaria20000 explică (pentru Coma21):

Da. dar sa imi intarzie atata timp?

| Coma21 a răspuns (pentru IoanaMaria20000):

Dupa cum spuneam, fa un test de sarcina, nu este chiar atat de scump, si da, pot aparea dereglari hormonale destul de mari, e cam mult cei drept 14 zile dar nu exclus!

| IoanaMaria20000 explică:

Din cate stiu intarzierea poate fi si de la stres.Sunt foarte stresata de o luna, cam asa..dorm putin noaptea si ma simt foarte obosita. Dar chiar si asa sa imi intarzie atata timp. deja sunt 15 zile