| marelesecret97 a întrebat:

Hei TPU... poate o sa pun o intrebare ce poate o sa vi se para prosteasca, dar e adevarat ca o fata poate fi dezvirginata cu degetu/degetele? am auzit diverse raspunsuri si chiar nu stiu ce sa mai cred.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Masturbarea de catre partener este considerata contact sexual si dezvirgineaza intotdeauna. In plus, poate rupe si himenul (desi integritatea lui nu e legata strict de virginitate). Deci raspunsul este da,

| Lorely a răspuns:

Teoretic, dezvirginarea este cand ai contact sexual cu o persoana de sex opus. Practic, cand este penetrata. happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este adevărat!

Aşa cum spunea şi @Brigaela, "masturbarea de către partener este considerată contact sexual" - deci, fata NU mai este considerată virgină după asta!

În plus, prin această masturbare ( dar şi prin automasturbare prin introducerea degetului/degetelor sau a altor obiecte în vagin ) se poate RUPE membrana himenală!

Toate cele bune.

| Holiday a răspuns:

Intai ar trebui sa definesti ce inseamna "dezvirginata", daca te referi la ruperea himenului bineinteles ca se poate, cum se poate cu orice obiect suficient de mare introdus acolo. De asemenea e posibil uneori sa te dezvirginezi( sa-ti rupi himenul) facand pur si simplu spagatul.

| Alcyon a răspuns:

Nu, dezvirginarea se produce doar atunci cand ai contact sexual cu un baiat. Un deget nu e cat un penis. N-are cum sa-ti rupa complet himenul, poate doar sa ti-l lezeze.

| Girlslovelife19 a răspuns:

Nu. Dezvirginarea se produce o data cu primul contact sexual.Prin utilizarea degetului se poate rupe himenul iar unii asociaza ruperea lui cu dezvirginarea, dar s-a dovedit ca himenul se poate rupe si din cauza unei miscari fortate la sport sau din cauza unui flux abundent in timpul ciclului, deci nu poti spune ca o fata poate fi dezvirginata cu degetul/degetele.