| OSinguraIntrebare a întrebat:

Hei TpUhappy. E prima data cand pun o intrebare deci daca gresesc cu ceva va rog sa nu ma judecati ^_^. Eu cu prietenul meu (eu am 17 ani si el 18) vrem sa facem dragoste pentru prima data impreuna (si da da amandoi suntem virgini) :3. Desi doresc foarte mult asta, am "frica de durere" din pacate si va rog sa imi dati cateva sfaturi, nu numai despre aceasta parte ci si despre ce ar trebui sa fac eu ca sa ofer multa placere. Si pentru cei care vor zice, am vorbit cu mama despre asta(prietena mea cea mai buna :X) si mi-a explicat despre protectie si toate lucrurile importante de care trebuie sa am grija. Dar as vrea ca oamenii de aici care sunt mai experimentati sa ma "ghideze" putin, ce sa fac ca sa ii ofer mai multa placere si lui nu numai el mie? Multumesc si daca privesc raspunsuri ajutatoare unul va primii funda(daca intereseaza pe cineva). :X

Răspuns Câştigător
| CristianGrigor1986 a răspuns:

Subiectul e delicat.In primul rand ti-as recomanda sa nu o faci.Habar nu ai ce mult o sa se transforme relatia dupa actul sexual.E o alta lume. Daca amandoi sunteti virgini, asteptati pana la casatorie.Nu puneti botul la tot hype-ul care se face cu privire la sex.O relatie care nu se bazeaza pe sex e cea mai puternica.

Dar daca tot va hotarati s-o faceti, nu-ti face probleme pentru el.Baietii sunt simplu de excitat si au orgasm la fiecare ejaculare.La fete e mai complicat.Intregul tau corp e o mare zona erogena si depinde de tine sa afli unde iti place sa fii atinsa(in afara de zonele evidente).Cat despre prima data, stai linistita.O sa fie stangaci si pentru tine si pentru el.In afara de actul sexual efectiv, cea mai buna cale de a afla despre sex e sa urmaresti un film porno.In zilele noastre nu e nimic rusinos in asta - mai toti o fac, dar nimeni n-o recunoaste

| Zenithf a răspuns (pentru CristianGrigor1986):

Serios, filme porno? Tu care esti psiholog cred ca stii mai multe despre efectele nocive pe care le au asemenea lucruri, si le recomanzi?
OSinguraIntrebare, daca nu ati stii cum sa faceti, mai bine mergeti undeva la tara, si luati lectii de la animale, decat sa luati drogul asta. Ca multi care il folosesc nu ajung prea bine.winking

6 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu el despre asta. Fiecare e cu gusturile lui. Oricum, nu te stresa prea tare din cauza asta. La inceput o sa fii oricum prea crispata (din cauza fricii si a durerii) ca sa te mai gandesti la ce-i place lui. Dupa ce-o sa prinzi experienta, o sa fie mai bine pentru amandoi.

| Danysan a răspuns:

Pentru inceput asigura-te ca o sa fie alaturi de tine si dupa ce o sa ti-o traga (fara suparare! Dupa ce o sa o faci o sa te simti tare naspa -adica o sa ai nevoie de el, de afectiunea lui, si tot asa-fi sigura ca el e acel baiat. Oricum e oki ca si el e virgin -adica orecum si pentru el este ceva important si cred ca si dupa ce o ve-ti face tot acelasi baiat va ramane.E o chestie sa te atasezi de primul partener cu care o faci si e reciproc.Acum sa vb despre partida de sex in sine. Tiinand cont ca nu esti experimentata nu recomand sa ai faci sex oral -adica nu e foarte greu dar asta depinde de tine si de cata placere vrei sa ai oferi partenerului.E o mare dilema si nu stiu cat esti tu de scarboasa sau (iti e sila de asta). Tiinad cont ca el nu a mai facut-o e o mare probabilitate sa te trezesti cu un imens jet de sperma in gurita si nu stiu cum va fi asta pentru tine. Unele fete prefera sa inghita sperma partenerului pentru ca are effecte benefice pentru organism -Asta pentru ca tu ai intrebat despre ce trebuie sa ai faci ca sa ai provoci o placere intensa.Ficare baiat ar vrea o partida de sex oral sa fim seriosi -In cazul vostru e bine sa o faceti reciproc ca sa nu te simti tu naspa.Pt sexul normal-pentru a nu te durea trebuie sa fi bine lubrifiata ca altfel o sa te doara foarte tare.Trebuie sa fi umezita cand incepe sa te penetreze -pentru a diversifica placerea folositi si lubrifianti artificiali -cu efecte foarte interesante care au si un rol destul de important la capitolu durere scazuta.Trebuie sa lucrati la preludiu cel putin 30 de minute si sa te penetreze treptat si nu foarte rapid.E posibil sa nu iti curga sange, depinde ce Himen ai -daca il ai elastic e posibil sa se rupa mai greu si sa te doara mai mult -chiar si la al treile-a act sexual! Pe parcursul partidei de sex e foarte important sa iti alinti partenerul si el pe tine, daca greses-te spune-i ca nu e oki important pentru tine e sa nu mimezi orgasmul pentru ca iti faci si tie si lui prb pe Viitor.Nu recomand pozitii gen :Capra pentru prima ora -daca nu vrei sa plangi de durere -treaba ta :-p! Cred ca e oki sa o face-ti odata si apoi sa luati o pauza -nu exagerati -partida placuta :*

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Nu stiu de ce, dar problema ta chiar m-a impresionat.Ca un viitor consilier de familie si cuplu ti-as recomada sa ma cauti pe skype sau pe mess ca sa dezbatem intr-un mod mai direct dilema ta.Skype : crysz.gc, mess :crysz_gc

| Oana92 a răspuns (pentru CristianGrigor1986):

Baiete...faci degeaba facultatea aia...nu ai inteles nimic din ce se preda acolo!

| CristianGrigor1986 a răspuns (pentru Oana92):

Nu stiu de ce ma obosesc... poate pentru ca ma obosesc desteptii.am ceva experienta in ceea ce priveste sexul, atat personala cat si din discutii cu apropiatii.pe langa asta am apelat si la profesori.nicaieri nu vei gasi scris negru pe alb sa nu faci sex inainte de casatorie.aceasta este o parere personala bazata atat pe experienta cat si pe date empirice.eu nu am facut altceva decat sa exprim concluzii pe baza propriei experiente de viata cat si a celor din jur.