| CelNou a întrebat:

Hei! Va rog frumos sa ma ajutati! Prietena mea este insarcinata si aceasta a decis sa faca avort. Puteti sa imi spuneti in Suceava cam cat costa un avort si daca chinuie sau doare?

4 răspunsuri:
| 666_7474 a răspuns:

Depinde de la medic la medic. Dacă alegeți o clinică, va costa mai mult, dacă alegeți un cabinet mai obscur, mai puțin. Bănuiesc că doriți ceva mai ieftin, însă sugestia mea este să nu vă zgârciți tocmai la ceva atât de periculos - sănătatea.
Nu este dureros fizic, însă ea poate suferi psihic (depresie, anxietate, etc). La fiecare femeie e diferit.
Sfatul meu este să meargă întâi la un consult ginecologic, să se sfătuiască cu medicul și apoi să ia decizia cea mai bună.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pretul poate sa difere destul de mult si este stabilit in functie de tipul avortului dar si in functie de reputatia medicului care efectueaza operatia. Cel mai ieftin avort este cel efectuat prin chiuretare si in general costa in jur de 500 lei. Avortul efectuat prin aspirare cu putin mai mult, cam 600-650 lei iar avortul medicamentos poate sa ajunga ca pret si la 1.000 lei. Avortul efectuat prin chiuretaj se face sub anestezie si se resimt dureri ulterior care difera fiindca durerile apar in functie de mai multi factori. Avortul medicamentos este complet lipsit de durere fiind de fapt o menstruatie indusa/fortata. Multa sanatate!

| milan9 a răspuns:

Ia te rog in calcul faptul ca, indiferent de cate saptamani sunt, acolo s-a nascut si subzista o fiinta umana: :(
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| Lawliet14 a răspuns:

Avort = crima!