| Luzii a întrebat:

Heii TPU...am si eu o problemaworried e vorba despre fostul meu iubit pe care la am iubit enorm de mult pentru el era sa si mor... da sa intmplat ceva si ne am despartit da ciudat e ca zic ca nu il mai iubesc da ma gandesc mereu la elworried acum sunt cu altcineva si chiar tin la persoana asta da acum a aparut si fostul si vrea sa ne inpacam.Nu stiu ce sa fac nu vreau sa ii ranesc pe amandoi ii iubesc ma putesti ajutapuppy dog eyes?

Răspuns Câştigător
| SufletBunDarDegeaba a răspuns:

Toti invatam din trecut, din proprie experienta intr-un moment de tensiune oamenii nu tind sa se calmeze ci sa agraveze situatia, important e sa inveti din greseli si data viitoare sa cantaresti bine deciziile chiar in acele momente de tensiune.Cred ca daca stii unde ai gresit acceptand sau nu ca e vina ta, acesta e un pas inainte insa nu cred ca o reimpacare va face bine relatiei. In orice caz orice decizie ai lua gandeste-te si ia decizia cat mai repede, conteaza si actualul tau partener, daca stai in relatie cu el, dar prezenta nu esti pentru ca te gandesti la fostul, aceea nu este relatie, asa ca ori te implici in relatia curenta, ori o rupi in speranta ca te impaci cu fostul. Mai bine actualul tau sufera acum mai putin, decat cand se va implica mult mai mult.

6 răspunsuri:
| Lacoste a răspuns:

Daca tii la persoana cu care esti in acest moment, ramai cu el. E normal sa te mai gandesti la fostul, pentu ca nu poti uita amintirile, tot ce v-a unit. Poate chiar nu-l mai iubesti, tu stii mai bine, insa voi v-ati despartit odata, adu-ti aminte din ce cauza si vezi daca mai merita o impacare. Daca nu merita, atunci ramai la actualul.

| SufletBunDarDegeaba a răspuns:

Sunt in postura partenerului tau actual. Ce pot sa spun este ca sufar enorm ca persoana pe care o iubesc atat de mult de 2 ani de zile sa se tot gandeasca la fostul.Neincetat timp de 2 ani a facut-o insa am fost alaturi de ea in orice moment de suferinta, de fiecare data cand amintirile cu el erau mai accentuate intelegeam momentul si incercam sa o asigur ca este bine.Nici pana in momentul de fata nu a putut lua o decizie in privinta relatiei noastre, cu fostul nu se poate impaca din orgoliu deoarece acesta a inselat-o, iar de mine nu ar vrea pentru ca o iubesc nespus.As da orice sa o pot lua de sotie, am cerut-o de 4 ori pana acum, alaturi de 4 inele, a acceptat de fiecare data, insa in momentul actual suntem intr-o pauza pentru a clarifica relatia.Eu sufar de dorul ei, insa stiu ca are nevoie de intimitate sa ia o decizie. Daca fostul tau a gresit sau invers si v-ati despartit consider ca o relatie reluata dupa greseli sau certuri va da gres in detrimentul relatiei tale actuale careia daca i-ai oferii atentia nevesara poate ar rezulta ceva minunat.
Gandeste-te ca intr-o eventuala impacare in cazul in care tu i-ai gresit fostului s-au invers, ar fi greu sa se treaca peste greseli sau certuri.
Nu stiu mai multe detalii despre cazul tau, insa stiu ca cineva sufera in relatia aceea, poate partenerul tau actual o face chiar acum, si chiar ma gandesc ca nu sunt singur. Imi pare rau sa aud asta, chiar imi pare rau.E urat sa fi in locul lui, nu are nici o vina.

| Luzii explică (pentru SufletBunDarDegeaba):

Faza e ca ne am despartit din vina mea ca am fost egoista ca avea o problema in familie si mie nu mia pasat ia am zis sa ramane cu familia lui sa ma lase in pace...el din razbunare s-a cuplat cu alta dupa care s-a despartit de ea...

| SufletBunDarDegeaba a răspuns (pentru Luzii):

Toti invatam din trecut, din proprie experienta intr-un moment de tensiune oamenii nu tind sa se calmeze ci sa agraveze situatia, important e sa inveti din greseli si data viitoare sa cantaresti bine deciziile chiar in acele momente de tensiune.Cred ca daca stii unde ai gresit acceptand sau nu ca e vina ta, acesta e un pas inainte insa nu cred ca o reimpacare va face bine relatiei. In orice caz orice decizie ai lua gandeste-te si ia decizia cat mai repede, conteaza si actualul tau partener, daca stai in relatie cu el, dar prezenta nu esti pentru ca te gandesti la fostul, aceea nu este relatie, asa ca ori te implici in relatia curenta, ori o rupi in speranta ca te impaci cu fostul. Mai bine actualul tau sufera acum mai putin, decat cand se va implica mult mai mult.

| SufletBunDarDegeaba a răspuns:

Totodata nu accepta sfaturile nimanui, nu fac bine ci fac mai mult rau. Gandeste-te la ce iti ofera prietenul tau actual, iar daca te-ai bagat in aceasta relatie incearca sa ii dai o sansa.Eu zic ca fostul tau si-a cam pierdut trenul cu privire la tine. Gandeste-te la prezent, de aceea daca stii engleza iti pot da acest moto

"Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present"

| Debiiii a răspuns:

Draga mea, să-ţi spun eu ceva. Ar fi cazul să te mai gândeşti şi la binele tău, nu să pui întotdeauna pe primul loc sentimentele celorlalţi. E o mare prostie crede-mă pe cuvânt. Eu am făcut greşeala asta şi am regretat după.
Acum ca să nu mă abat de la subiect, eu cred că ar fi mai bine să îţi urmezi inima şi să îl alegi pe cel care spune ea.

Evident că numai tu poţi să îţi dai seama ce e de făcut. Dacă postezi aici o întrebare asta nu te ajută cu nimic în problema ta, doar cu simplul fapt că mai primeşti un sfat, două.
Acum pune-te pe treabă şi alege-l pe cel mai bun!
O zi bună în continuare!

| Luzii explică:

Faza e ca noi ne am despartit din vina mea ca am fost eu egoista si el in momentu ala avea o problema in familie iar mie nu mia pasat si ia am zis sa ma lase in pace sa isi vada de familia lui si dupa ceva timp am regretat el din razbunare s-a cuplat cu alta dupa care s-a despartit