| Scharfschütze666 a întrebat:

Hi, deci am intalnit acum ceva timp o fata, am inceput sa atasez destul de mult de ea, ne intelegem perfect, acum suntem chiar si impreuna si totul pare super fain. Problema este ca eu am ceva relativ destul de rau contra fumatului, nu il suport, nu am fumat niciodata, nici nu prea am planuri de genul si ea tocmai mi-a spus ca fumeaza (dupa ce i-a fost foarte teama ca o voi ura pentru asta, si ca ii este frica sa ma piarda din cauza asta). Am spus ca este ok, ca o plac pentru cine este si nu pentru ceea ce face si nu vreau sa o abandonez doar ca am dat peste o problema. Totusi mereu cand aud ca fumeaza (noroc ca nu am vazut-o niciodata) parca mi se rupe inima sa stiu ca isi face un asemenea rau, incerc sa o inteleg si in acelasi timp imi calc propria persoana in picioare. Nu vreau sa o pierd asa ca ma gandeam chiar sa incerc macar una ca sa o inteleg, va merge relatia sau putin probabil? Eu nu am de gand sa ma iau de tigari, dar nu am de gand nici sa o pierd. Cate cupluri in care fata fumeaza si baiatul nu ati vazut?

Răspuns Câştigător
| Ruxii1234 a răspuns:

Nu e o asa mare problema. Sunt multe cupluri in situatia asta, cele mai multe sunt intr-adevar cele in care baiatul fumeaza si fata nu, si totusi rezista. Totusi incearca sa vorbesti cu ea, bate-o la cap sa se lase. Daca o sa sa va iubiti nu o sa ajungeti sa va despartiti din cauza asta, stai calm. Nu merita sa-ti strici sanatatea din cauza asta. Daca nu fumeaza nici ea de mult timp ii va fi mai usor sa se lase.

10 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nici să nu încerci să te apuci să fumezi ca să îți distrugi sănătatea deoarece provoacă dependență. Așa cum te îngrijorează sănătatea ei așa ar trebui să o îngrijoreze și pe ea faptul că te afectează acest lucru și ar trebui să renunțe la fumat încetul cu încetul.

| RAY a răspuns:

Esti cam obsedat de ea,las-o sa faca ce vrea e sanatatea ei,bani ei, fumatul poate cauza cancer nu s-a dovedit ca causeaza direct doar el, sunt destule persoane bonave de cancer la plamanii nefumatoare, dai spatiu nu o sufoca, nu-i mai purta atata de griji nu esti mama ei

| halogen001 a răspuns:

E o problema: in timp se poate imbolnavi de la fumat. Cei care fumeaza mult devin dependenti si se lasa greu de fumat. Trebuie ajutata sa se lase de fumat, iar ea trebuie sa fie intelegatoare, sa faca un "efort" si sa se lase definitiv de fumat, altfel nu cred ca relatia va merge bine. Trebuie sa-i spui ca nu e bine "putin cate putin" si va trebui sa se lase de fumat.

| Scharfschütze666 explică (pentru halogen001):

Stiu, chiar imi doresc sa se lase, ea zice ca nu fumeaza din cauza stresului sau problemelor, ci pentru ca ii place, ma ingrijoreaza, momentan vreua sa ii castig inima pe deplin ca sa o faca macar pentru mine, altfel nu stiu nici eu cum vor decurge lucrurile.

Răspuns utilizator avertizat
| Kenya a răspuns:

Fii deschis si vorbeste cu ea despre asta, dar nu ii impune nimic. Ajut-o, spune-i cat de mult o iubesti si ca nu vrei sa o pierzi, nu vrei sa se imbolnaveasca.

| Scharfschütze666 explică (pentru Kenya):

Nu ii pot impune, sper din toata inima ca se va lasa ea din propria vointa, vreau sa ii fiu alaturi si sa o ajut, dar nu ii pot spune inca ca o iubesc, inca suntem la inceput de relatie si cred ca este prea devreme, cand ii voi spune vreau sa aive si semnificatie, nu asa vorbe spuse findca trebuie.

| IMPLICAT a răspuns:

Daca te apuci si tu de fumat, te caut si te bat.

E destul de greu cu cei care au acest viciu, dar cu iubire se poate, acum in adolescenta, nu mai apoi.

| Scharfschütze666 explică:

Dar sa spunem ca ea chiar nu se poate lasa de ele, eu nu ma voi lua mai mult ca sigur, ma va accepta ea pe mine ca nefumator? Eu unul mi-as imagina ca nu i-ar conveni nici ei.

| Lia0001 a răspuns:

Pai poti proceda astfel:1.sa ii explici cit de importanta este sanatatea ei pentru tine sau..2.sa o intelegi si sa mergi mai departe, dar cea mai buna este varianta1 asa ca bafta.