| alllexa a întrebat:

Ieri ne-am despartit sad aveam un an jumate impreuna sigh nu stiu ce sa mai fac plang incontinuu. il iubesc enorm. si el ma iubeste inca dar nu vrea sa mai imi de-a o sansa crying ne-am certat dintr-o mica prostie. el e foarte incapatanat. se supara si daca ii spui ca te intalnesti cu o prietena si tu de fapt te intalnesti cu alta. nu pot trai fara el. ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| PsiholoagaTa a răspuns:

Draga mea, incearca sa fi distanta si nu trebuie sa lamuresti absolut totul cu el. lasa-l pe el sa fac primul pas, daca a gresit. daca ai gresit tu cere o noua sansa. spune-i ca o sansa este data tuturor. ( imi pare rau sa iti spun, odata despartiti, e cam greu sa va intelegeti ca la inceput ). imi pare f rau pentru tine draga mea. Daca nu va merge nimic :
Accepta situatia
Nu te gandi si razgandi, si nu da uitarii partile mai putin bune ale relatiei voastre care au determinat ruperea legaturii. Majoritatea persoanelor au tendinta sa spuna ca pana la urma nu a fost atat de grav ceea ce s-a intamplat si ca nu ar strica reluarea relatiei.
Incearca sa pui in balanta faptul ca, daca te hotarasti sa te implici iarasi intr-o relatie cu aceeasi persoana, este posibil ca nimic sa nu se schimbe si sa ajungeti in punctul de unde ati plecat. Incearca sa intelegi de ce anume v-ati despartit si sa accepti situatia.
Lasa-te in voia sentimentelor. Daca ai chef sa plangi toata ziua sau sa nu mai vorbesti cu nimeni, atunci elibereaza-ti astfel toata starea negativa data de o despartire si treci mai departe. Accepta ceea ce s-a intamplat si invata din orice greseala.

Cel putin pentru o perioada, incearca sa pastrezi o distanta fata de fostul tau partener. Inceteaza cu mesajele, mail-urile, telefoanele si rupeti orice legatura pentru o vreme. Ar fi bine sa iti acorzi un timp doar pentru tine, in care sa mentii distanta de persoana de care tocmai te-ai despartit.

Lasa deoparte amintirile
Cel putin pentru o vreme, nu mai rememora momentele frumoase petrecute intre voi. Asta nu inseamna ca trebuie sa negi faptul ca ati trecut prin experiente memorabile. E minunat ca ai putut sa te bucuri de astfel de clipe, dar pune-le deoparte pana cand te simti in stare sa rememorezi totul cu calm si fara a te lasa afectat de situatie.

Vorbeste cu prietenii
Inconjoara-te de persoane care tin la tine si care iti vor oferi sfaturi bune neconditionat. Bazeaza-te pe sprijinul acestora, pentru ca iti vor da incredere in tine si nu te vor lasa sa te simti prea deprimat.

Oricum, sunt sigura ca va veti impaca, nimeni nu da cu piciorul intr-o relatie de 1 an jumate.SUCCES! funda? :d

| alllexa explică (pentru PsiholoagaTa):

O sa incerc sa fiu distanta, dar nu stiu cat voi reusi. sa vorbesc cu prietenii? care prieteni? ca nu am pe nimeni sad

este foarte gelos. de un an jumate eu nu mai am prieteni. eu nu pot iesi afara. nu pot face absolut nimic. trebuie a stau numai in casa pentru ca asa vrea el. singura prietena e mama si o data pe zi sau la 2 zile mai mergeam la ea pentru ca ma saturam sa stau numai in casa.

| PsiholoagaTa a răspuns (pentru alllexa):

Si eu am un prieten destul de gelos. dar am avut discutii aprinse cu el. si i -am spus sa termine altfel nu va fi bine. daca il iubesti asa de mult incearca sa clarifici lucrurile, el daca nu te iubeste nu va face nici un pas oricum. si atunci nu are rost sa il mai stresezi ca nu va iesi nimic dintr o relatie cu obligatii. oricum daca e gelos inseamna ca te iubeste mult si nu vrea sa te piarda

| PsiholoagaTa a răspuns (pentru alllexa):

Si prtn meu e gelos, nu ma prea lasa sa plec nu stiu unde.dar totusi am voie sa am prietene fete. in general si ma lasa sa ies daca stie cu precizie unde plec... tu trebuie sa rezolvi asta. si vei putea sunt sigura. trebuie sa discuti cu el ca gelozia nu e buna. daca te iubeste atat de mult trebuie sa aiba incredere ca nu i ai dat motive sa nu aiba

| alllexa explică (pentru PsiholoagaTa):

Totusi ai voie. eu nu sad

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai stai cateva zile si daca nu vine atunci iti continui viata pana gasesti alt tip.

| XXXL a răspuns:

Cum ai putut sa stai cu un om gelos atata timp? egoismul si gelozia nu fac pact cu dragostea

| alllexa explică (pentru XXXL):

Il iubeam si inca il iubesc. cand iubesti o persoana o accepti asa cum e cu bune si rele sad

| XXXL a răspuns:

Tu accepti sa suferi si sa te imbolnavesti numai ca celalalt sa fie bine? rau faci, psiholoagaTa a zis destul, rostul suntem de prisos

| mikilaina a răspuns:

Buna Alexa,

Nu stiu ce varsta ai, si nici care este experienta ta cu baietii, insa cert este ca mai ai de invatat. 1. Daca v-ati cercatat dintr-o prostie inseamna ca el de mult vroia sa va certati, dar tu nu ii dadeai motiv; si cum a gasit o portita mica a dat lovitura. 2. Daca te iubeste si in plus v-ati certat dintr-o mica prostie atunci cu siguranta va impacati. 3. Toti barbatii sunt incapatanati cand vor sa obtina ceva. Iti las si un articol care sper sa te ajute te intelegi aceasta situatie si sa treci mai repede peste ea.
http://www.topexperti.ro/......-sufar_446

De asemenea, iti sugerez ca daca ai nelamuriri sa vorbesti cu un psiholog. Numai bine

| alecsalecs a răspuns:

Vrei sa fi iubita mea?

| alllexa explică (pentru alecsalecs):

Asteptam un raspuns sad nu o intrebare laughing si de ce ai vrea tu sa fiu iubita ta? oh go on

| yly90 a răspuns:

Draguta fii tare! eu am depasit o relatie de 3 ani jumate credeam k nu mai am nici un rost pe lumea asta ca nu am aer fara el. durerea cea mai mare a fost cand dupa cateva luni am auzit ca sa insurat si acum nevasta lui e gravida...a trecut un an de atunci dar ii multumesc lui dumnezeu k mi.am revenit,.nu trebuie sa disperi daca te iubeste cu adevarat o sa se intoarca la tine. daca nu o face inseamna k nu te merita si nu e persoana potrivita pentru tine. Fetelor nu mai lasati barbati sa isi bata joc de sentimentele voastre iubiti numai in momentul in care sunteti iubite!
Sfatul meu!

| mimi001 a răspuns:

Uite eu zic mai bine stai fara el. Decat cu un om gelos... mai bine fara.

| alllexa explică (pentru mimi001):

Da asa e sad usor de zis straight face

| sweetgirlforyou a răspuns (pentru alllexa):

Si eu sunt la fel ca tine. Prietenul meu trbuia sa stie totul. aveam aproape 2 ani impreuna si ne-am despartit pentru ca mi-a dat beep in timp ce vb k mama si nu m-a crezut k vb k ea.la el toate prietenele mele sunt curve si proaste.Si eu sunt singura singura acum si sufar in singuratatea mea.Si el mi-a zis ca o sa vad eu cum e sa-si bat el joc de mine

| alllexa explică (pentru sweetgirlforyou):

Pai e exact ca iubitul meu. chiar nu ii pot spune altfel sad totusi eu sper sa ne impacam sigh in seara asta l'am intrebat daca totusi imi da o sansa straight face si raspunsul lui a fost " nici o sansa". l-am intrebat daca putem ramane prieteni, mi-a raspuns " normal" apoi i-am dat mesaj si i-am spus "o sa imi fie cam greu sa ma obisnuiesc cu tine in calitate de prieten, dar ma multumesc si cu atat" si el imi da mesaj si imi spune " sa nu uiti ca te iubesc " eu ce sa mai inteleg acum? chiar nu mai stiu ce sa fac crying

| sweetgirlforyou a răspuns (pentru alllexa):

Se joaca cu sentimentele tale.Asa face si al meu prieten. Daca nu o sa ne mai inpacam, eu nu vreau sa raman amica cu el, pentru ca acest lucru mi-ar face rau.