| alyna_9566 a întrebat:

Imi poate explica cineva va rog din suflet ce inseamna CICLU, si ce inseamna MENSTRUATIE si care este diferenta dintre ele? DAR CLAR FARA TERMENI MEDICALI CA AM MAI CITIT SI TOT NU AM INTELES

17 răspunsuri:
| bdn23 a răspuns:

Succesiune de fenomene, stări, operații, manifestări etc. care se realizează într-un anumit interval de timp și care epuizează, în ansamblul lor, evoluția unui anumit proces (repetabil): totalitatea fenomenelor, faptelor, acțiunilor etc. legate între ele. ◊ Ciclu anual = perioadă de un an în care pământul face o rotație completă în jurul soarelui. Ciclu solar = perioadă de 28 de ani după expirarea căreia datele diferitelor zile ale anului cad în aceleași zile din săptămână. Ciclu de conferințe (sau de lecții etc.) = serie de conferințe (sau de lecții etc.) care tratează diverse aspecte ale unui subiect unitar. ♦ (Și în sintagma ciclu menstrual) Menstruație, ♦ Durata unui ciclu (1). ♦ Diagramă care reprezintă un ciclu (1). ♦ Grup de producții (literare, muzicale) care au o temă comună. 2. Lanț închis de atomi din molecula unei substanțe. 3. Valorile succesive pe care le capătă o mărime periodică în cursul unei perioade date. 4. (Fiz.; ieșit din uz la noi; în construcția) Cicli pe secundă = hertzi. – Din fr. cycle, lat. cyclus.

| andreea_8479 a răspuns:

MENSTRUATIA, CICLUL MENSTRUAL
Menstruatia este o sangerare care se produce in vaginul fetelor sau al femeilor si care dureaza cateva zile. Aceasta incepe, de obicei, cand aveti 12 sau 13 ani dar se poate si la 8 sau la 17 ani. Ciclul menstrual va incepe atunci cand organismul este pregatit. Nu puteti nici sa-i grabiti aparitia, nici sa-l opriti.

| maya_4030 a răspuns:

Mama draga, pe intelesul tau, cam tot aia e, aceeasi Marie cu alta palariewinking

| UnZambetPentruToti a răspuns:

Odata la 28 de zile vine ciclul dupa ce ai inceput pubertatea. Atunci trebuie sa porti tamponwinking

| UnZambetPentruToti a răspuns:

Mentruatia este sangerarea femeiei care iese din vagin happy...
Iar ciclul este perioada de 27 de zile la care iese [ o data la 27 de zile ]hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Menstră = o cantitate de sânge care se pierde la un interval regulat de 28 de zile;
Ciclu = o perioadă de timp în care are loc cel puțin o modificare de stare (perioada de sângerare /3-5, 6 zile, perioada preovulatorie a 7-a zi și a 14-a, ovulația a 14-a și a 16-a/apogeul ovulației-fertilității unei femei, perioada postovulatorie a 16-a zi și a 21-a zi, iar perioada infertilă/nu rămâi însărcinată din ziua a 21-a și a 28-a zi când apare sângerarea (menstra).
Multe persoane spun ciclu, altele spun menstră.
Poți spune cum vrei, tot se înțelege despre ce este vorba.
Ciclul mestrual = cele patru etape care se încheie cu o sângerare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
este o perioada din viata in care CICLU sau MENSTRUATIE face parte din viata unei fmei.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca o sa-ti curga sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma da cate zile stai cu ciglu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii, e ceva normal, succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am un raspuns pentru tine.Ar trebui sa iti intrebi mama, nu internetul.Asa cred eu. Scuza-ma daca am spus ceva gresit.

| AndreeaIonela29 a răspuns:

Scumpo ciclul și menstruația sunt aceleași lucruri doar că... Uite o să-ți explic clar, ciclul vine de la fetele cu vârsta între 9-16 ani. Este o cantitate de sânge care vine din vaginul femeii, în peridoada de 28 zile.Să nu te grăbești cu ciclul că ai destui ani ca să-ți vină și o să te saturi de ei. Ciclul vine pentru fecundarea ovulelor. Scuze eu îți explic fără termeni medicali îns trebuie să înțelegi că dacă ai sub vârsta de 8 ani nu are cum să-ă nimic. Gândește-te la copilărie.ți vinî

| blue_7670 a răspuns:

Menstruatia ii timpu` ala de 3-4-5 zile in care ai scurgeri si ciclu` ii timpu` in care nu ai scurgeri happy

| BebelusJ a răspuns:

Deci...Ciclul este o scurgere de sange care o au toate ferele si femeile. Dureaza cateva zile. Si incepe la varsta de 12-13 ani da si la 8 -17 ani [atunci cand organismul se simte pregatit]winking
Sper ca ti-am explicat pe intelesul tau:*

Te rog:X Fundapuppy dog eyes

| Prata_Denisa_1996 a răspuns:

Ciclu si menstruatie inseamna acelasi lucru si este atunci cand odata de luna iti curge sange din zona intima.
sper ca te-am ajutat