| mirabela66665 a întrebat:

In a cita zi dupa ciclu pot ramine insarcinata daca prietenul meu isi da drumu in mine dupa prima zi dupa ce s-a terminat ciclu pina la urmatoarea minstruatie? astept raspuns

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru stiinta ta si pentru a avea informatiile corecte trebuie sa stii ca ciclul menstrual incepe intotdeauna din prima zi de menstruatie si din acest motiv oricand va trebui sa te raportezi la acea zi care astfel devine un reper. De asemenea perioada in care se produce sangerarea se numeste MENSTRUATIE si nu CICLU cum stii/te exprimi gresit in intrebarea ta. In timpul unui ciclu menstrual considerat normal si anume cel de 28 de zile exista o perioada variabila dar in genreral de 3-5 zile de menstruatie.Aceasta este urmata de alte 4-5 zile care sunt cu fertilitate foarte mica.Din ziua a 10-a incepe perioada de fertilitate care tine pana in ziua a 16-a a ciclului (ziua a 14 -a fiind considerata ziua ovulatiei).Cam din ziua a 17-a si pana la urmatoarea menstruatie, incepe a doua perioada de fertilitate minima in care probabilitatea teoretica de sarcina este de sub 5-10%. Aceasta schema ipotetica este valabil doar in cazul unui ciclului menstrual foarte regulat in care abaterea maxima admisa este de + sau - maxim 1 zi intro perioada de minim 6 cicluri menstruale. In concluzie daca ai un ciclu menstrual de circa 28-30 de zile, ovulatia se va produce intotdeauna in ziua a 14 sau 15-a socotita incepand din PRIMA ZI DE MENSTRATIE iar fertilitate maxima se va atinge in cele 2-3 zile dinaintea zilei de ovulatie cand probabilitatea de fecundare a unui ovul exte maxima.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu există zi in care să poți face sex neprotejat și apoi să fii liniștită. O femeie sănătoasă este zilnic fertilă.

| Negoiu a răspuns:

Oricând poţi să rămâi însărcinată făcând sex neprotejat, dar la un ciclu regulat, cinci zile înainte şi cinci după, şansele sunt foarte mici, mulţi au aplicat cu succes „metoda calendarului", dar nu e sigură 100%!

| FloriFloricaa a răspuns:

Nu e sigur să faci sex neprotejat nici când ești pe menstruație. Poți rămâne însărcinată în prima zi în care te-a lăsat ciclul.

| mirabela66665 explică (pentru FloriFloricaa):

Faza e ca de de la prima zi de cind m-a lasat ciclu si pina acum.....nam ramas insarcinata.....nici in prima zi si nici a 10 cu toate ca de fiecare data zi la zi isi da drumu in mine