| Marius22222222222 a întrebat:

Intrebare doar pentru fete.Nu e mai usor sa va protejați in timpul actului sexual in loc sa stati dupa aia cu stres ca poate rămâi însărcinată sau sa băgați în voi pastila de a doua zi? Zic si eu.

Răspuns Câştigător
| 90210 a răspuns:

Asta se intampla pentru ca sunt barbati de 27-35 de ani care profita de fete naive de 15-16. Stiu ca eram in liceu si o colega era cu unu de 35 de ani si ala o mai si batea. Si nu poti sa spui ca statea cu el pentru bani pentru ca parintii ei aveau foarte multi bani si era la unul dintre cele mai bune licee din Bucuresti. Fetele trebuie sa invete sa se respecte...dar nu prea are cine sa le invete si merg si ele cu "turma". Plus ca pozele provocatoare de pe Facebook etc nu ajuta.

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu nu pot sa inteleg cum sa te riști să faci sex neprotejat daca ai o relație nesigură sau de scurtă durată.

| Marius22222222222 explică (pentru Freya1):

Exact.

| Freya1 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Iei tu pastilă de a doua zi, dar e o bombă cu hormoni ce iti afecteaza viata.Asta ca asta, da poate ala are vreo boala.
Cred ca cel mai indicat ar fi sa se foloseasca prezervativul iar pe parcurs daca tot nu vor copil dar le incomodeaza prezervativul sa gaseasca o alta metoda de a se proteja (contraceptive spre exemplu, sterile etc).

| Marius22222222222 explică (pentru Freya1):

Plus ca le trebuie p..de mici

| Anca5 a răspuns (pentru Freya1):

Foarte interesant ce zici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare. Dorinta de a fi sanatos si de a te proteja trebuie sa vina din partea amandurora, nu doar a femeilor. Ar trebui in primul rand sa se gandeasca la bolile cu transmitere sexuala (poate fi sau nu un partener stabil), nu trebui sa "bagi" pastila de a doua zi daca folosesti deja metode contraceptive eficiente, de exemplu steriletul sau anticonceptionale. Daca esti o persoana care are sau vrea sa aiba o educatie sexuala, poti evita cu usurinta genul acesta de situatii si disconfort.

| Marius22222222222 explică (pentru anonim_4396):

M-as bucura sa se dea o lege ceva sa nu mai poată cumpăra minorii pastila de a doua zi sau alte de astea decât în prezența părinților.sa ii vezi atunci daca le mai arde a face "sport"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Asa ceva nu prea se poate, nu ii poti ingradi unui om drepturile de a avea viata sexuala. Din pacate, sunt multe situatii in care adolescentii nu beneficiaza de educatie sexuala sau nici nu vor sa invete. Sunt atatea informatii pe net, isi pot lua ceva util din tot ce citesc sau pot intreba un adult capabil care nu o sa ii critice daca au curiozitati (si ar trebui sa aiba!). Sunt familii in care sexul este subiect tabu, nici sa se pronunte cuvantul "sex". Este trist, dar o realitate. Uite un articol interesant:
https://spotmedia.ro/......inchisoare

| Marius22222222222 explică (pentru anonim_4396):

Ai idee câte copile ajung pe internet filmate pe ascuns? azi vai o iubeste si maine e vedeta pe filme xxx.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Pacat,ar trebui sa fie mai precaute (si baietii la fel) si sa ajunga la relatii sexuale cand se formeaza o conexiune, putina incredere si o doza de respect...mai greu oricum.

| 90210 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Asta se intampla pentru ca sunt barbati de 27-35 de ani care profita de fete naive de 15-16. Stiu ca eram in liceu si o colega era cu unu de 35 de ani si ala o mai si batea. Si nu poti sa spui ca statea cu el pentru bani pentru ca parintii ei aveau foarte multi bani si era la unul dintre cele mai bune licee din Bucuresti. Fetele trebuie sa invete sa se respecte...dar nu prea are cine sa le invete si merg si ele cu "turma". Plus ca pozele provocatoare de pe Facebook etc nu ajuta.

| 90210 a răspuns:

Ba da. Eu asa fac si stau fara griji! Chiar nu merita sa stai cu grija mereu ca esti gravida. Este un lucru care iti poate schimba viata total si observ ca este luat cam in bataie de joc de unii care nu folosesc metode contraceptive, dar e problema lor. Sunt de 4 ani cu iubitul meu si ma bucur ca n-a trebuit sa stau mereu cu grija ca as fi gravida. Pastila de a doua zi deregleaza intregul corp si unele fete o iau ca pe o bomboana.

| Marius22222222222 explică (pentru 90210):

Exact.de la 14 ani deja le trebuie. fereasca dumnezeu

| Anca5 a răspuns:

Mama nici acum la 45 de ani nu se protejează zice ca are grije tata sa nu si dea drumul