| Hmmmm a întrebat:

Ma uit de cateva zile la intrebarile de la aceasta categorie si ma minunez.nu imi vine sa cred ca in ziua de azi mai exista copii care isi incep viata sexuala fara sa se informeze mai intai. fara sa stie care sunt riscurile, fara sa stie cu se sa se protejeze.
noi nu aveam atat de multe surse de unde sa ne informam, dar totusi stiam macar lucrurile de baza in momentul in care ne-am inceput viata sexuala.
de ce unii copii nu invata teoria inainte de practica? nu ar fi mai logic asa? o fi lenea si comoditatea de vina?

Răspuns Câştigător
| pengu a răspuns:

Pentru ca nu iau in serios inceperea vietii sexuale si parintii nu discuta cu ei. Cred ca daca ar avea idee macar de importanta faptului nu ar mai proceda asa.
Oricum foarte multi parinti nu vorbesc cu cu copiii lor asa cum ar trebui, deci vina apartine parintilor. "Cum sa vorbesc asa ceva cu copilul meu?" si pe principiul asta se ajung la o gramada de implicatii la doar 13-14 ani straight face, varsta la care crezi ca poti face atat de multe lucruri fara sa ti se intample nimic...

15 răspunsuri:
| Hmmmm explică:

@beby : si eu tot 18 ani am.laughing
incep sa cred din ce in ce mai mult ca am inceput sa vb ca si bunica mea, dar asa si este.cand le vad p fetitele din ziua d azi cu tona d fond d ten pa fata, tencuite, umbland cu barbati d 20 d ani si facnd sex d la 13 ani chiar ma simt batrana.eu la varsta lor nu faceam asta.

| Hmmmm explică:

Penguina, iti spun sincer, ca eu una, am incercat sa schimb ceva cu aceasta intrebare si cu ultima mea postare, dar sincer, nu cred ca am reusit.
incep sa fiu din ce in ce mai d acord cu pho3nix.noi degeaba le zicem, oricum nu ne va asculta nimeni. vor zice ca :"dc sa o ascult p necunoscuta aia d p internet? e demodata si e proasta, mai bine fac cum vreau eu ca eu stiu ce fac!"
cat despre parinti...va trebui mult prea mut timp pana cand parintii vor intelege ce vrem noi sa zicem si sa facem aici.

| Narfundo a răspuns:

Nu te agita Izabell. este vorba de amuzament. Ei stiu foarte bine de la varste mici ce este bine si ce nu. Ei doar vor sa isi imbogateasca cunostintele cu mai mult in domeniul astatongue.
Nu este ca si cum nu i-ar duce capu.Refuza sa gandeasca.

| Pho3nix a răspuns:

Degeaba ne agitam noi sa le explicam sau alte chestii. Ei oricum nu vor intelege, sau mai bine zis nu vor sa inteleaga.
Parintii ar trebui sa le dea educatia necesara si sa fie cu ochii pe ei in asemenea cazuri.
In fine, n-are rost! tongue

| alone a răspuns:

Stiti ceva eu am 18 ani si fac parte bine generatia tanara si nu st d acord cu d-voastra tineti dn zilele noastre fac c simt si asta e tot c conteaza poate e adv ca st ft iresponsabili si gresesc mt, dar cine nu greseste? nimeni nu-i perfect dar nu ar tr sa mai comparati generatile care vin cu generatile trecute pentru ca vremurile se schimba si la fel si tinerii... e important pentru noi sa ne simtim acceptati in lumea asta si sa simtim ca exista un loc si pentru noi

luciana
| luciana a răspuns:

Vreau sa te intreb si te rog, iarta de gresesc : de ce nu exista la voi, ( nu ma refer la tine) tinerele din scoli, preocuparea ca sa fii desteapta si sa inmagazinezi multe si noi cunostinte inca din scoala cand acestea vin gratuit de la profesorii ce ii aveti, devenind Bune la orice materie si chiar si in afara ei? A devenii " Buna", este oare, acea persoana care face de acum sex si care nu cunoaste nici cele mai elementare notiuni de protectie si de bolile ce se transmit de catre partenerii cu care aleg sa o faca pentru prima data? Sunt atatea cazuri de mamici la 13, 14 -16 ani... Nu e mult prea devreme pentru acestea, preocuparea ce o citim aici pe TPU si care nu stiu nimic despre sex si despre viata asta plina de incercari si care devin "mame" la varste timpurii, cand organismul lor inca nu e pregatit? Ma intreb de ce este atat de schimbata Mentalitatea de azi la o fata ( sunt si exceptii de fete ce isi cunosc interesul si stiu ce vor de la viata si pentru asta le admir ) si de ce crede Ea ( doar din lipsa de informatii si lipsa de a citi manualele si cartile de lectura si de a fii printre cei buni in clasa la invatatura-caci timp pentru asta nu mai au deloc ) ca Sexul o face mai interesanta. Ea nu stie nimic si e confuza dar doreste sa o faca, devenind in randul celorlalte; De ar avea insa, intelepciunea acumulata si dovedita-n timp in scoala si fiind printre cele ce dau la facultate constiente ca aici trebuie Truda si Exercitiu in fiecare zi pentru ca sa devina Ceva mai apoi in viata. Cu Speranta ca nu am suparat cu raspunsul meu, doresc sa Trag prin acesta un Semnal de Alarma cat mai este inca Timp spre a iesii Invingatoare dupa aceasta perioada de Liceu, unde Nimeni nu va Obliga sa intrati si alegeti Singure si de Buna voie acest Drum. Cu urari de mult bine si reusita in viata, Lucien.

luciana
| luciana a răspuns:

Da, izabella03, iti dau perfecta dreptate si sunt de acord intru totul cu tine, dar din pacate nu putemn face nimic, decat a le da niste sfaturi ...Numai bine si te felicit pentru acesta asa zis intrebare,
Lucien.

| pengu a răspuns:

@beby daca toti am face ceea ce simtim, ce ar iesi din lumea asta?
dupa cum spuneai si tu, da este f important sa ne simtim acceptati de ceilalti, dar nu asa. eu am 19 ani si cand ma gandesc inapoi, la 13 ani te integrai in grup prin comportamentul tau, prin faptul ca nu vorbeai urat, ca erai amuzant etc., nu pentru ca aveai deja un prieten si ai facut si sex.

| pengu a răspuns:

Buna izabella ti-am citit romanulhee hee si intr-adevar comunicarea parinte - copil e varza (o spun din proprie experienta straight face). Foarte multi parinti nu sunt in stare sa discute cu copiii lor, iar acestia fac si ei ce vad. Daca nu exista o anumita cenzura in comportament, care ar trebui sa vina din partea parintilor, ei nu filtreaza ceea ce imita, cred ca ceea ce fac fac bine, caci dupa cum am mai spus, in adolescenta esti un zmeulet care poate face orice. Unii parinti cred ca trebuie sa fie libertini cu copiii lor, ca trebuie sa ii lase sa se distreze, dar exagereaza cu libertatea asta si ajung sa rupa pur si simplu legatura, comunicarea cu ei (ma refer la mai mult decat un "buna, ce mai faci?"), iar rezultatul sunt zecile de intrebari pe care le vedem zilnic la categoriile Adolescenti si Dragoste.si.Sex, la care eu una raman fara cuvinte si chiar ma intreb daca unele sunt puse la misto.
De ce nu le opresc cand le vad asa machiate? Pentru ca au gandirea aia: Ce sa ii fac eu? I-am spus sa nu-si mai dea cu de-alea pe fata dar ea nu ma asculta. Si? Mai mult? Nu, se multumesc cu atat.
Izabella, dupa cum am mai spus, totul se invarte in jurul educatiei, iar la noi a ajuns mult prea jos nivelul ei pentru cerintele noastre, iar cel mai trist este ca nimeni nu face ceva in privinta asta sau mai bine zis cine ar putea face sunt mult prea interesati de propriile lor persoane.

| claudiea79 a răspuns:

Cunosc o fata de 16 ani. de 2 i-a murit tatal. o creste mama ei. el o punea sa citeasca si sa invete si nu il asculta. de la 14 ani se gindeste la sex. era curioasa. acum la 16 ani vorbeste urit; are iubit doar pentru ca colegele ei de liceu au. ma uraste ca i-am spus sa astepte sa faca 18 ani apoi sa faca sex. intii sa invete sa isi gaseasca o meserie. i-am dat exemplu ca au am putut sa astept pina la 29 de ani fara baietii poate si ea. acum nu imi mai da nici buna ziua. are incap doar moda injuraturi si sex. halal tineret avem.ne mai miram ca fetele fac copii la 13 ani. fac intrecere cine are iubit cine nu. cine face sex mai repede

| ClaraZ a răspuns:

Nu e vorba numai ca nu se informeaza.Nu ar trebui sa isi inceapa viata sexuala la o varsta foarte frageda.Cunosc o fata care a facut-o la 12 ani.Ai tot timpul din lume sa faci sex, trebuie sa ne bucuram de copilarie pentru ca dureaza mult prea putin. Ok. Daca ai intalnit un baiat de incredere, cu care simti ca vrei sa o faci, nu te opreste nimeni.In lipsa de informare exista si lipsa de comunicare cu parintii. Mie una mami mia spun multe despre sex si mi-a fost mult de folos...

| VIPER a răspuns:

Copii idioti aia

| adelynaa a răspuns:

Iza nu te supara, cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o comunista.Accepta realitatea.

| caloryn a răspuns:

Da adevarat