| Fatamuntilor a întrebat:

Mai este pastrarea virginitatii la moda?
Odata cu democratia castigata acum un sfert de secol a,, expodat" si industria sexului. Vedeam fete semidezbrate in reviste si faceam ochi mari.
Apoi din ce mai des citeam despre adolescentii care isi inceapeau viata sexuala la varste tot mai mici.Si nu reuseam sa inteleg de ce se grabesc in halul asta! Macar de ar fi informati.Ca de bine de rau au de unde...
Vad totusi ca se urmeaza,, efectul de turma".Ca e de ajuns ca colega sau prietena ta sa aiba un prieten ( sa ajunga sa faca dragoste ) si musai trebuie sa o fac si eu...ca asfel sunt luata de fraiera, nu?
E clar ca nu putem compara vremurile de acum 20 -30 de ani sau chiar mai mult, dar oare adolescentii nostri nu intrec masura?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
1) Viginitatea nu mai este la moda, iar care inca nu si-a inceput activitatea sexuala, inseamna ca acei parinti au stiut sa explice fiicei lor cum sta treaba in materie de sex.
2)O mare parte o au parintii/apoi institutiile scolare si ale guvernului ca nu au implementat un regulament incat sa se faca ore de sexologie in scoli.
Tin sa cred ca a vorbi despre sex in scoli inca este un tabu.
3)Efectul de turma era si pe vremea mea, numai ca atunci era o intrecere spre bine, daca vedeam ca o colega de clasa a luat 8 la o materie, eu ma ambitionam sa iau tot cat ea si poate mai mult, deci efectul de turma era benefic, astazi efectul de turma are o alta directie si duce doar la rau.
4) Daca mamele ar sti sa vorbeasca cu fata lor, alta ar fi situatia, parintii iau atitudine cand fapta este consumata ori urmarile sunt prea grave.
Am crescut si fata si b aiat, am stiut sa le explic cum sta treaba cu sexul din alta prisma.
Am cautat sa le explic mai intai pericolele ce se nasc in urma unei relatii sexuale de la varsta frageda si c are sun cauzele lor.
Decenta si bunul simt au cam disparut in ziua de azi, iar un impact negativ asupra tinerilor apare chiar la micul ecran.
O zi bunahappy

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Da!
Sunt parinti si parinti...
Oricum generatia de azi e pericol.Sunt tot mai greu de controlat, parintii isi fac tot mai greu timp de odraslele lor.
Eu zic asa cum ti-ai educat tu copiii asa si ei isi vor educa pe ei lor.
Asa si cu generatia de azi... Exemplul se afla in familie
Eram prin clasa a 10, o fata de familie buna se incurcase cu un baiat, Ramasese gravida si a fost nevoita sa faca avort ( ilegal pe atunci )A MURIT.Totusi avea 18 ani, nu 14 -15 cat au fatucile noastre.
Ne-au dus toate fetele atunci la ginecolog, de parca am fi fost ca ea. Efectul de turma nu a functionat atunci.
Mai tarziu in clasa a 12 o fata ramasese gravida ( a pastrat copilul), dar repet ''avea 18 ani.
,, Raul a inceput mai tarziu.
Ore de sexologie un scoli? DA, e tot mai necesar!

29 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Problema este ca societatea noastra este incuiata la minte si trateaza sexul ca subiect tabu, lucru absolut infiorator deoarece sexul este cel mai normal act fiziologic si prin el functioneaza omul. OMUL NU ESTE PROIECTAT SA FIE MONOGAM! sexul nu mai trebuie tratat ca un subiect tabu iar prostitutia si iarbatrebuie legalizata

| anonim_4396 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Problema e ca azi, in doua luni de vazut craci goi la partenera, te pliictisesti.Mergi la sex si dragoste sa vezi cati s-au despartit d prietene.Practic baietii vazand fetele debracate,dupa doua trei ori de facut sex se plictisesc de ele,de formele lor. Dupa o saptamana de sex,adio mama,de ambele parti vor altceva proaspat.
Inainte insa cand fetele erau pudice,mesajele ajungeau la destinatie in trei patru zile, din nou fetele umblau in fuste mai lungi ca sa nu li se vada formele, dadeau un aer de mister, de „oare ce o fi sub fusta ei„ Si chiar casatorite, nu se dezbracau in pielea goala prin casa ca barbatul in trei zile sa fie satula de burta si grasimea de pe fesele ei. Mesajele prin posta de asemenea ajungeau in 5 zile sau poate mai mult, dragostea era mai trainica, azi e numai sex si atat, dupa maxim doua luni, adio partener.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Problema e ca azi, in doua luni de vazut craci goi la partenera, te pliictisesti.Mergi la sex si dragoste sa vezi cati s-au despartit d prietene.Practic baietii vazand fetele debracate,dupa doua trei ori de facut sex se plictisesc de ele,de formele lor. Dupa o saptamana de sex,adio mama,de ambele parti vor altceva proaspat.
Inainte insa cand fetele erau pudice,mesajele ajungeau la destinatie in trei patru zile, din nou fetele umblau in fuste mai lungi ca sa nu li se vada formele, dadeau un aer de mister, de „oare ce o fi sub fusta ei„ Si chiar casatorite, nu se dezbracau in pielea goala prin casa ca barbatul in trei zile sa fie satula de burta si grasimea de pe fesele ei. Mesajele prin posta de asemenea ajungeau in 5 zile sau poate mai mult,dragostea era mai trainica,se punea accent pe bunatatea femeii, pe caracter, or in ziua de azi, bucile ies prima data in evidenta, apoi daca stie sa scrie sau nu.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu zici ca noi ne plictisim dupa 2 luni de sex, ce rost mai are casatoria si viata in 2? iti dai seama sa stai tot restul vietii la aceeasi gogoasa?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Virginitatea asta este o spalare a creierului domnsioarei, nicidecum ceva real, sa fin seriosi...

| Alcyon a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Eu propun si legalizarea eutanasierii prostilor de pe acest forum laughing

| Fatamuntilor explică (pentru Alcyon):

Ar fi genocid laughing

| PisSsy a răspuns:

O ba da! Sunt adolescenta, dar aveti dreptate! Eu putin mai vad sa fi cu capul pe umeri si cum cresc generatiile de dupa mine vad ca ei devin si mai si ca si cei din generatia mea. E o nebunie cum evolueaza lucrurile, si e pacat! E trist.

| neutrino a răspuns:

Ok, poate ca este asa cum spui tu, cu prima mentiune ca efectul de turma s-a manifestat mereu. A doua mentiune trebuie ca tu sa (ne) o lamuresti: care este masura in sex si cand stie un tanar ca a depasit-o sau nu?

| Fatamuntilor explică (pentru neutrino):

Cand apar probeme (sarcini nedorite, boli ..etc)

| neutrino a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am inteles: deci dupa parerea ta, atata timp cat nu apare o sarcina nedorita, o boala etc, o tanara fata poate face sex zi si noapte, cat o duc puterile (solicitata sa fie!), ca nu depaseste nicio masura. Trai neneaca! Nu te sapara, ai copii?

| Fatamuntilor explică (pentru neutrino):

Ai inteles gresit!
Tot timpul sustinut ca sexul se poate practica dupa 17 -18 ani, si atunci dupa o informare temeinica.
Nu toata ziua! Citeste te rog postarile mele in acest.
Nu am copii, are vreo importanta? Tu ai?

| Emilian65 a răspuns:

Intrec masura mai mult decat trebuie. In ceeace priveste moda pastrarii virginitatii, cred ca aceasta a disparut din cauza destrabalarii care exista intre fete si baieti.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mai, trebuie sa existe o politica de impuiere, nu? Altfel am disparea ca rasa de pe fata pamantului. Pe vremea lu' Ceasca era ilegal avortul. Acum, nu mai poti sa interzici avortul ca cica esti in democratie asa ca se impune gasirea altor mijloace de inmultiere a copiilor. Industria porno se potriveste la fix si face si bani totodata. E o situatie de win-win.

| Alcyon a răspuns:

Eu cred ca un copil ce are o anumita educatie, nu se ia dupa turma. Fetele care se-apuca de sex de la 13-14 ani, provin din familii cu probleme: parinti divortati, plecati in strainatate etc. Buba aici e. Au plecat milioane de romani peste hotare, iar copiii lor au ramas in tara, in grija bunicilor care de multe ori sunt depasiti de situatie.

| grab a răspuns:

Fiecare cum simte, mosule.
nu prea se mai poate sa iti pastrezi virginitatea pana la nunta pentru ca nunta nu se mai face ca pe vremuri.
cand vremurile se schimba trebuie sa ne schimbam si noi.

| Fatamuntilor explică (pentru grab):

Nici nu am zis asta... am inteles ca lumea a evaluat
Problema este ca se arunca in asfel de,, activitati'' fara sa fie pregatiti.Aici e buba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Si inainte erau la fel fetele dar si baietii.Numai ca nu aveam internet si nu se sopune tot adevarul la tv.Lumea era mai putin informata.Si pe vremuri fata ramanea gravida la 15 ani, multe femei au nascut la varsta mai mica, numai ca nu era internetul asta si asa dezmat la tv.Bineinteles ca acum si tv-ul influenteaza moda asta. Efectul de turma a fost si ramane.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Da,ramon,inainte era mai multa decenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii o panarama in calduri si un curvar e la moda in ziua de azi, de raspunsul e "nu" la intrebarea ta.

| Hakuouki a răspuns:

Pana acum cel putin, m-au amuzat toti pustanii de acest gen, dar au aparut atat de multi incat m-au plictisit. Adevarul fie spus, generatia noua are cel mai slab psihic de pana acum, daca tin neaparat sa ne intoarcem in Evul Mediu, atunci fie, mereu mi-a placut ideea de a fi spadasin.
Am vazut ca in raspunsul castigator e legat ceva de parinti, don, or avea ei un cuvant decisiv, dar daca fiicei ii arde sa se...se duce, te asigur.
Efectul de turma...mereu mi-a placut sa fiu un lup de tundra, dar unul singuratic si totusi daca e sa ma iau dupa cineva, nu imi aleg o turma...imi aleg o haita de lupi maturi.
Ca final, pustii nu stiu sa-si aleaga modelele. Personal, desi stiu ca ei sunt viitorul, i-as rade de pe fata pamantului... oricum sunt degeaba.

| Happyjump a răspuns:

Să fii virgin este o rușine, peste tot vezi copii de 15 ani care se plâng că sunt virgini, și bineînțeles, "minunatul" anturaj și "minunata" mass-media le-au băgat în cap chestia asta. Dacă un prost a spus că nu mai este la modă, nu mai este.

| sappy a răspuns:

Totul tine de mentalitate si mai ales de educatie! Treaba e ca multi sau multe se lauda pentru a nu fi inferiori in grupul lor, dar numai gura de ei!

| ȘefuLaValută a răspuns:

Sunt ambitiosi.Foarte ambitiosi

| girlpoisson555 a răspuns:

Da, mai există!
Problema e la noi, s-a creat un tipar, tine doar de noi dacă-l urmăm sau nu.
Se urmează efectul de turmă, pentru că așa e la modă, dar nu pentru toată lumea. Adolescenții nu doar au întrecut măsura, ci chiar au exagerat.
Mame la 15 ani? Un copil care crește alt copil. Ce fel de educație se primește?

| djlukass a răspuns:

O scurta si simpla parere a mea. Tind sa cred ca e si bine si nu sexul. Nu e bun la varste fragede intr-adevar totul tine de cum gandesti si ce iti doresti de la viata, dar acum sa fim seriosi si pe vremea lui Ceasca erau tinere ramase insarcinate. Ce nu era pe vremea aceea dupa parerea mea este faptul ca nu erau atatea mijloace de manipulare a populatiei nu erau la fel de multe anturaje si multe altele. Toate astea au dus la evoluarea noastra ca specie dar este trist faptul ca tinerii in ziua de azi nu fac chestia asta cu cap. Si nu o spun ca si cum eu as avea nu stiu cati ani. Si eu sunt tanar am 21 de ani dar viata sexuala mi-am inceput-o la 19 ani si pana sa fac pasul acesta m-am informat foarte bine la toate riscurile la care ma supun. Ce e si mai adevarat este faptul ca am fost impreuna cu prietena mea la un ginecolog sa facem analize. Sexul este bun intr-o relatie stabila acolo unde te gandesti pe viitor la ceva impreuna cu persoana de langa tine nu il practici doar de dragul de al practica. Asa se ajunge la rezultate daca cei doi sunt compatibili sau nu. Depinde de fiecare in parte si de cum gandeste lucrurile in ansamblu. O seara placuta!

| Dididia101 a răspuns:

Sa stii ca ai dreptate... In ziua de azi toata lumea sa grabeste cu chestia asta si mie nu mi se pare ok. In plus, daca tu nu vrei s-o faci, lumea n-ar trebui sa se ia de tine si nici tu nu ar trebui sa te simti nasol. Fiecare o face daca vrea si cand vrea.

| bybybby a răspuns:

Cred ca este si vina parintilor, mi-am promis mie ca atunci cand o sa am un copil o sa port numai discutii deschise cu el/ea.
Nu mi se pare atat de importanta varsta, cat mi se pare persoana cu care iti incepi viata sexuala. Daca iti pierzi virginitatea cu oricine, doar pentru ca prietenele tale au facut-o, e cat se poate de gresit.
In schimb daca iubesti si ai incredere in persoana de langa tine, aveti o relatie de ceva timp si stii ca nu ai sa regreti dupa ce ai facut-o, go for it!