| DelliaRennata a întrebat:

Mi-am început viața sexuală acum 6 luni și as avea niște întrebări. De ce nu am avut și nu pot sa am deloc orgasm? Pe iubitul meu îl tine destul de mult și se abține de multe ori tot ca sa îl mai tina, ca sa ma aducă pe mine la orgasm dar degeaba. Si nu este " mic" deloc... Durează și 30-40 min o partida și tot nu am orgasm. Fetelor, voi aveți orgasm vaginal? A doua întrebare ar fi : Oare de ce el isi da drumul atât de greu? De ce durează uneori și 1 ora ca sa își dea drumul? E ceva in neregula cu mine? Și a treia : Atunci când un bărbat nu face sex 8-9 zile, când are loc actul sexual, nu ar trebui sa își dea drumul repede? Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. Pot fi mai multe cauze;
2. Nu sunt fată;
3. Așa e el "făcut". Teoretic, ar trebui să fii fericită;
4. Mai degrabă cu el;
5. În general, da. Dar nu e o regulă general valabilă.
Singură, poți sa ajungi la orgasm?
Dar dacă el îți face sex oral (cunilingus)?
Dacă răspunsul la astea două întrebări este "da" (măcar la una), atunci nu e nimic în neregulă cu tine. Ai nevoie de mai multă experiență, răbdare și - mai ales - relaxare.
Dacă nu... E timpul să te apuci de treabă (și el la fel).

| DelliaRennata explică (pentru mihai69):

Singura ajung la orgasm dar doar clitoridian, vaginal nu am avut niciodată habar nu am cum se simte. Îmi face oral de fiecare data înainte sa începem, ma excit și ma simt bine dar tot nu am orgasm. La ce te referi prin "e timpul sa va apucați de treaba "? ce trebuie sa facem?

| mihai69 a răspuns (pentru DelliaRennata):

Păi atunci nu e nimic grav; sunt enorm de multe femei care nu au orgasm vaginal, ci doar clitoridian.
E posibil să ajungi totuși și prin simpla penetrare la plăcerea maximă, dar nu chiar așa ușor.
Oricum, s-a stabilit că până și orgasmul vaginal tot de la clitoris pleacă...
Ce trebuie să faceți? În primul rând să comunicați, verbal și nonverbal. Să te relaxezi, să "intri în starea de spirit" a găsirii plăcerii, dar nu cu orice preț, ci lăsând-o să vină la tine și să se acumuleze până ajungi într-un final la explozia dorită.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frigiditate mergi la un medic ginecolog sa te consulte ai 22 ani?

| DelliaRennata explică (pentru anonim_4396):

Din câte știu sa fii frigidă înseamnă ca nici măcar nu te exciți eu nu am problema asta, ma simt bine fost ca nu pot avea orgasm vaginal