| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac.Am cunoscut un baiat pe messenger acum aproape un an, nu stiam cine este chiar daca era din scoala mea. Mi-a dat o poza cu el, dar nu se cunostea foarte bine.Imi vorbea foarte frumos, era si inca mai este primul baiat care mi-a vorbit atat de frumos.Am inceput sa ma simt atrasa de el, chiar daca eu ma indragostesc foarte greu.Nu stiu daca o sa ma credeti, dar intr-o zi la scoala, l-am vazut pentru prima data, dar nu mi l-a aratat cineva pur si simplu am simtit ca el este straight face. A fost o senzatie foarte ciudata.Am mai vorbit vreo cateva luni, saptamani nici nu mai stiu exact, dupa care mi-a marturisit ca ma iubeste.Nu i-am spus nimic legat de sentimentele mele, pe atunci nu stiam nici eu exact daca il plac sau nu, nu il cunosteam foarte bine.Am mai vorbit apoi cateva luni, pe messenger. Apoi imi tot cerea numarul de telefon.Prima data nu am vrut sa il dau, dar am cedat dupa ma multe cereri, dar la o distanta mai mare de timp fata de prima data cand mi l-a cerut. Apoi mai vorbeam pe mess si prin sms-uri.Imi tot spunea ca ma iubeste si ca vrea sa ne intalnim, macar pentru cateva minute.Eu il refuzam.La un moment dat, ne-am certat putin in legatura cu refuzurile mele. A iesit de pe mess, iar apoi mi-a trimis sms cu "Te iubesc". Am inceput sa plang si i-am trimis sms cum ca si eu il iubesc.Si chiar il iubesc.Am mai vorbit noi prin sms-uri si pe messenger. El imi trimitea smsuri ca ma iubeste, iar eu ii trimiteam cum ca si eu il iubesc.In seara aceasta m-a invitat sa ne plimbam. Pur si simplu nu pot face asta, ma gandesc ca sunt prea mica, am 14 ani, iar el trebuie sa faca 18 in curand.Ma gandesc ca parintii mei nu vor fi de acord, si in plus.lumea asta.Imi doresc sa fiu mai mare si sa putem avea o relatie normala. M-am gandit la un moment dat sa incep sa il uit, sa il ignor. Oare e bine? As vrea ca peste cativa ani sa il intalnesc si sa fim impreuna.Nu vreau sa il pierd, e un om minunat, m-a facut sa zambesc de nenumarate ori.Si vrea sa ma spun ca acest baiat e mai altfel, e cuminte, invata bine, nu e de asta gen "de cartier", e serios, e genul de baiat cu care poti avea o relatie serioasa si stabila.Imi puteti spune ce as putea face? Eu chiar nu mai stiu.Ma gandesc ca poate il fac sa sufere tot asteptandu-ma, in timpul asta el putea sa fie fericit alaturi de altcineva. Dati-mi va rog cateva sfaturi, uneori stau si plang in hohote de una singura! Am nevoie de ajutor...Multumesc.

9 răspunsuri:
| ghiCIne a răspuns:

Draga Iri, nu te necaji in zadar. Exista solutie la orice problema, insa iti dau un sfat.
Parintii tai stiu bine de ce nu pot fi de acord cu relatia voastra. De fapt nu e o relatie sigura, reala, din moment ce nu v-ati mai intalnit.
Trebuie sa fi constienta ca sunt si riscuri sa fiti impreuna.
Baieti sunt destui, nu trebuie sa te agati cu dintii de primul intalnit.
Inca esti minora si e prea devreme sa iti poti da seama cu adevarat ce vrei.
Tu spui ca vrei sa fiti impreuna ca si el.
Dar te-ai intrebat ce se va intampla pe parcurs ce relatia evolueaza? La varsta lui el asteapta ceva mai profund. stii cum sunt baietii, au tendinta sa grabeasca lucrurile.
Ai o tinerete, esti frumoasa, profita de tineretea ta, nu ti-o arunca in bratele cuiva pe care-l cunosti doar de pe mess.
Acolo poate vorbi cat de frumos doreste, dar asta nu inseamna ca nu te poate dezamagi la un moment dat.
Nu crezi ca e prea devreme?
Gandeste-te bine ce faci si ai grija de tine!:*

| MaDeclarFan a răspuns:

Nu-l pierde! Tu il iubesti si el te iubeste! Azi e greu sa mai gasesti baieti care sa te placa chiar daca esti mai mica k el.Eu zic k ar trebui sa vb. cu mama sau tatal tau (cu cine vb tu mai mult si te intelege) si sa-i spui.Macar ai ocazia sa asculti o parere matura,poate ei il vad altfel,poate vor fi de acord. Daca afla mai tarziu, sigur nu vor accepta, dar acum mai ai timp.Nu da cu piciorul unui baiat care este asa de bun, poate nu vei mai gasi un astfel de bait niciodata.Nu astepta ani,sa cresti. Vorbeste cu un adult din familie,sau foarte foarte apropiat familiei si spune-i, poate el le va explica altfel parintilor tai si vor intelege. Sper ca veti fi fericiti impreuna, succes!

| Bibbi1507 a răspuns:

Da.i o sansa. Cand dragostea isi face loc nu mai conteaza inaltimea, dar mai ales nu mai conteaza varsta. Vorbeste cu parintii tai, spune.le tot ce se intampla si daca nu sunt de acord, roaga.te de ei sa te lase sa fi cu baiatul respectiv. Si tine minte ce am spus mai sus: Cand dragostea isi face loc, inaltimea si varsta nu mai conteaza! Si inca un lucru care te.ar ajuta ar fi acela de a nu te purta urat cu el. Daca te vei mai p-urta urat cu el cine stie ce va incepe sa creada. ca a fost o gluma cand ai spus ca il iubesti.ca poate l.ai iubit da nu il mai iubesti. Isi poate imagina chestiile astea. Eu sper don tot sufletul sa fiti impreuna ca din descrierea pe care ai facut.o se vede ca si tu tii mult la el si el si.ar da si viata pentru tine. Te pupiic :*. FUNDA? big grin

| georgiianaGeo a răspuns:

Nu inteleg de ce nu vrei sa te intalnesti cu el. eu sincer nu cred in dragoste daca nu te-ai vazut niciodata face to face cu acea persoana. daca e asa cum il descrii tu eu as zice sa incerci sa vezi ce iese din relatia asta. nu ai nimic de pierdut ci din contra capeti experienta. trebuie sa vorbesti cu el (nu pe mess, sms), sa vezi cum reactioneaza corpurile voastre si atunci ai sa vezi daca intr-adevar il iubesti. nu lua totul ca o telenovela, gandeste-te ca viata e dura si aparentele inseala. succes!

| cargodrive a răspuns:

Ceau! in primul rand invata ca dragoste nu are varsta! daca iubirea lui fata de tine este sincera si pura veti avea o relatie serioasa in limita bunului simt! te va astepta si te va sprijini mareu.parinti tau daca te iubesc si daca vor sa fii fericita vor accepta aceasta situatie! explica-le si lor si lui ca il iubesti! si ca vrei o relatie care nu se bazeaza doar pe sex! succes!

| Anonimu2011 a răspuns:

Eu as spune sa ii acorzi o sansa, dar ar fi bine sa vorbesti si cu parintii tai, le ceri un sfat, spune-le ca invata nu este acel gen de baiat. Dar ai grija, fiecare persoana care se apropie de o varsta de 18 ani doresc ceva... de la fete mai tinere.

Sper ca ti-am fost de ajutor. Bafta.

| 200324 a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar trebui s-a te dai batuta! Nu trebuie s-a-l lasi s-a plece! DRAGOSTEA NU ARE VARSTA! Si eu trec printr-o astfel de situatie si este super-greu! Eu zic s-a-i acorzi o sansa! Poate sentimintele lui sunt chiar sincere!
Bafta!

| xAnniie a răspuns:

Wow...Greu. Cred ca ar trebui sa vorbesti sincer cu el, sa ii spui ca este o diferenta de varsta, si sa gasiti amandoi o solutie. In legatura cu parintii, si eu am 12 ani, si am avut in jur de 4 iubiti, dar nu le-am spus parintilor.
sincer, nu cred ca diferenta de varsta conteaza, ci sentimentele. Daca chiar simti ceva pentru el, spune-eu. Iar, daca vrei sa mergi la asazisa plimbare, suna o colega in secret si spune-i sa te acopere, iar daca o suna mama sau tatal tau, sau ceva de genul, sa spuna ca este cu tine. Chiar daca asta ar insemna sa iti minti parintii, totusi, trebuie sa le spui ca esti indragostita ( bine, daca ai o mama ca a mea, cand i-am spus ca imi place de un baiat, ma tot intreba cand veneam de la scoala " ce fac X " laughing )
Oricum, dragostea este un sentiment obisnui la vasta asta, stai linistita! Tot ce trebuie sa faci este sa traiesti, si sa fii fericita. Nimeni, nici macar legea sau parintii nu se pot opune la asta!; x

Sper ca te-am ajutat. Tin si eu niste discursuri. laughing
Sper sa iti fie bine... Bii3!

| Ilonaaia a răspuns:

Nu vad ce ar putea un baiat de 18 ani sa vrea de la o fetita de 14 ani.Pe bune, baietii de varsta asta au nevoie de fete mari etc etc. sper ca intelegeti unde vreau sa bat.Nu cred ca e o idee buna ...nu am nimic cu diferentele de varsta ...decat atunci cand e vorba de varste fragede.