| anonim_4396 a întrebat:

Ok. asta este a12a zi de cand mi-a venit menstruatia. azi am facut sex cu iubitul meu, numai ca prezervativul. a ramas inauntru. dupa 5 minute, l-am scos. "inelul" era. afara dar cu toate astea imi e extraordinar de frica sa nu fie vreo sansa sa fiu insarcinata. ar trebui sa iau pastila de a2a zi? e vreo sansa sa fiu insarcinata? (iris 17 ani) please heelp!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua pilula de a doua zi dupa ureche, mai ales la varsta ta (pilula de a doua zi se prescrie, in general, dupa 19 ani, ca sa nu afecteze dezvoltarea uterului). mergi maine dimineata la ginecologul care te vede de obicei, el va sti ce e de facut. In principiu, riscul de sarcina e prea mic ca sa merite recatiile adverse ale pilulei ed a doua zi la o varsta atat de frageda, dar asta poate decide numai medicul ginecolog dupa consultatie.

| Zenithf a răspuns:

Risc exista intotdeauna, si cand folosesti prezervativul corect.

| puimik3 a răspuns:

Cand ai realizat ca prietenul tau nu mai are prezervativul pus, el isi daduse drumul? Daca nu s-a consumat actul sexual (adica sa ejaculeze el) sunt sanse sa nu ramai insarcinata. Poti lua un test de sarcina... pastila de-a doua zi are multe efecte negative asupra organismului si daca e luata prea des e de rau asa ca gandeste-te bine de doua ori inainte la ce s-a intamplat si i-a un test de sarcina. Plus daca erai pe stop pe terminate exista alte sanse mici sa nu ramai...

| iriisewdr a răspuns (pentru puimik3):

Da. isi daduse drumu. si ciclu mi-a trecut de vreo 4 zile.

| puimik3 a răspuns:

Incearca sa te duci la un medic ginecolog

| jupiterestru a răspuns:

Pai nu te ai uitat si tu sa vezi daca s-a golit lichidu din el?happy

| iriisewdr a răspuns:

Tarfa e ma`ta ca te-a facut pe tine:*

| MoarteaRo a răspuns:

Trebuie s-o iei pe aia de a 3 a zi tongue