| anonim_4396 a întrebat:

Partenera mea era virgina si am bagat o de 2 3 ori fara sa ma protejez..nu am ejaculat in ea. exista totusi vreo sansa sa ramana gravida?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Asadar fata era cu 2 zile inainte de ovulatie, fiind in perioada fertila si da, sunt sanse sa ramana gravida, odata ce tu ai avut o ejacularea anterioara, avand sperma pe teava.
Daca te ducea macar mintea sa urinezi si apoi sa te speli bine, curatai canalul urinar de sperma si nu mai era aceasta sansa de sarcina.

Personal, nu as recomanda pastila de a doua zi, pentru ca stiu ce efecte secundare urate poate sa aiba asupra sistemului hormonal al fetei.
O alta solutie este sa asteptati 21 de zile sa faca un test de sarcina si sa spere ca nu-i gravida.
Alte solutii pentru varianta in care este gravida:
- pastreaza copilasul
- ori face avort medicamentos
- ori avort provocat chirurgical (chiuretaj).
Discuta cu fata si vedeti ce vrea ea, ce hotarati samd.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil daca:
- a existat o masturbarea sau ejacularea in prealabil, cu sanse ca sperma ramasa pe teava sa i se scurgainvoluntar in vagin fetei, in primele secunde, cand penisul este introdus.
- si daca fata era in perioada fertila, cand s-a intamplat penetrarea.

| adryan_4792 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da..era in perioda fertila, si a mai existat o ejaculare inainte dar m-am spalat si șters

| Violleta2022 a răspuns (pentru adryan_4792):

Nici stersul si nici spalatul nu scoate sperma ramasa pe tractul urinar, ca atare, sperma s-a scurs involuntar in vaginul fetei, in primele secunde cand ai introdus penisul. Vorbim de 1-2 picaturi, nu mai mult, dar care contin sperma, fiind dupa o ejaculare anterioara.
Intr-adevar, ati intocmit toti factori care o poate lasa pe fata insarcinata.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pastila de a doua zi ar fi singura solutie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa-mi spui urmatoarele?
- cand a avut ultimul ciclu mensttrual? (prima zi a ciclului)
- la cate zile se succede ciclul ei (numarand intotdeauna din prima zi a ciclului anterior, pana in prima zi a ciclului urmator)
- data exacta a partidei sexuale

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ultimul ciclu l-a avut pe 13 martie
-de obicei se succede la 28 de zile
-data exacta a partidei 24 martie

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asadar fata era cu 2 zile inainte de ovulatie, fiind in perioada fertila si da, sunt sanse sa ramana gravida, odata ce tu ai avut o ejacularea anterioara, avand sperma pe teava.
Daca te ducea macar mintea sa urinezi si apoi sa te speli bine, curatai canalul urinar de sperma si nu mai era aceasta sansa de sarcina.

Personal, nu as recomanda pastila de a doua zi, pentru ca stiu ce efecte secundare urate poate sa aiba asupra sistemului hormonal al fetei.
O alta solutie este sa asteptati 21 de zile sa faca un test de sarcina si sa spere ca nu-i gravida.
Alte solutii pentru varianta in care este gravida:
- pastreaza copilasul
- ori face avort medicamentos
- ori avort provocat chirurgical (chiuretaj).
Discuta cu fata si vedeti ce vrea ea, ce hotarati samd.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este bineinteles ca DA, fiindca este posibil insa numai/doar in anumite circumstante strict necesare precise si obligatorii. Sarcina se poate forma NUMAI in acel caz in care sperma indifferent de cantitate, ajunge in vagin in 1-a sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. In cazul tau trebuie sa fii sigur si convins ca actul sexual de dezvirginare NU a fost intretinut in perioada fertila, sau sa fii absolut sigur si covins ca esti capabil sa iti controlezi si sa retii procesul de ejaculare in mod perfect, incat in momentul in care ai penetrat vaginul prietenei tale in mod sigur sa nu fi existat sperma in uretra. Multa sanatate!

| adryan_4792 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ar fi necesara o pastila de a doua zi?

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Sofer a răspuns:

Nicio șansă de a rămâne.

| Sagemi67 a răspuns:

Nu. happy

| porcarumadalina a răspuns:

Da este posibil