| iamharrystylesgirl a întrebat:

Plac un baiat, dar nu sunt sigura daca si el ma place, nu vb cu el, decit doar prin priviri, e cam straniu, el e frumos dar oricum parca se teme de mine, si cred ca nu e indiferent, nustiu cum sa procedez, imi este frica sa nu fac mai rau daca i-as arata ca il plac, baieti a-ti putea sa-mi dati un sfat? Credeti ca se merita sa fac ceva?

Răspuns Câştigător
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Nu ii arata ca il placi. Adica... din cate ai zis nu prea sti cum sa ii arati. In general daca te duci si ii zici sau ceva asa direct o sa te simti aiurea daca zice nu si o sa te afecteze rau.
Recomandarea mea e sa incerci sa gasesti un motiv pentru care sa vorbesti cu el. Nu ai precizat unde dai de el: scoala, munca, liceu, facultate, cartier vecini? In functie de asta te puteam ajuta mai exact.
Sa presupunem ca e la liceu.
Ai putea sa afli multe despre el: cu ce persoane isi petrece timpul, ce face in pauze etc.
Poti sa te duci la el, sa il intrebi (daca ai curaj): "mi se pare mie sau tu te uiti la mine?" Pare aiurea probabil sa zici asta dar in primul rand nu zici ca iti place de el sau ceva in genul, dar il pui totusi sa zica ce parere are de tine.
2. Ai putea pune un amic sau mai bine o amica sa se duca sa afle ce parere are de tine. Suna copilaresc? Pai cam e, dar functioneaza. E o interactiune indirecta si el o sa fie probabil mai confortabil sa-i dea un raspuns sicer ei/lui decat tie. Ea poate sa zica: am vazut ca te uiti la colega/amica mea si eram curioasa daca mi se pare mie sau iti place de ea?".
3 Fai semn sa vina la tine si poti sa gasesti tu un mod de a intreba daca se uita la tine ca-i place de tine sau ti se pare.
4. Un bilet.
Recomandarea mea:
5. Te duci pe langa el, te prefaci ca din alt motiv (in caz ca nu vrei sa fii directa) si incerci sa gasesti ceva sa-l intrebi sau ii zici: auzi, tie cumva iti place de o fata din clasa de la mine? ca am vazut ca te uiti mereu spre mine si nu sunt siguradaca e cineve pe acolo de care-ti place, daca te uiti la mine, sau pur si simplu intamplare.
Prefer 5 ca nu e asa de greu sa faci asta, poti sa gasesti metoda ta de a intreba dar in mare parte o sa afli daca cumva era alt motiv pentru care se uita spre tine/la tine. In general ar fi ca se uita la tine, ca probabil ii place de tine, dar exista posibilitatea sa te priveasca pur si simplu ca ii place as te vada, dar poate sa fie deja cu cineva sau sa fie alta de care-i place mai mult, asa cum si tu probabil mai ai 1 baiat de care-ti place (fie vecin sau oricine altcineva).
E complicat asa putin deoarece nu sunt sigur daca e vorba de liceu sau alta locatie de unde-l sti. Poate sa fie ca voi aveti multe fete frumoase si ii place sa priveasca spre clasa voastra ca sa va vada... sau poate doar sa te vada. Am luat in considerare acest scenariu ca fiind cel mai probabil, asa ca metoa recomandata ar fi sa intrebi daca cumva e o fata de la tine din clasa de care-i place de se tot uite acolo. vezi ce zice... si daca nu e direct sau zice ceva in genul"probabil, de ce intrebi?", poti sa-i zici ca ti se parea ca se uita in special la tine, si ai vrut sa stii daca ti se pare sau nu.
Pe scurt: daca vrei cu adevarat sa afli, intreaba intr-un fel sau altul.
Eu am fost intr-o situatie de genul, dar pot sa zic ca atuncea eram timid si imi era frica sa nu fiu refuzat, asa ca nu am avut tupeu sa intreb sau sa fac ceva. Acum regret ca nu am incercat sa aflu daca era cumva posibil sa-i placa de mine lu' fata aia.
Nu prea aveam incredere in mine pe vremea aceea asa ca am zis ca daca e sa-i placa o sa puna ea o colega sau o sa vina sa gaseasca un motiv de conversatie.
Aveam 16 ani parca pe atunci.
Nu lasa prostia de genul: esti fata, lasa pe el sa faca ceva daca vrea. Poate el nu o avea asa incredere in el, chiar daca o parea ca are. O chestie asa indirecta nu te-ar afecta asa de rau precum ceva direct. Pana la urma astea or sa te ajute sa afli un raspuns si sa devii mai puternica... chiar daca (in caz ca un o sa fie ce-ti doresti) o sa te afecteze alegerea facuta in acel moment.
Uneori, chiar daca tu esti frumoasa si ai o personalitate de nota 10, nu inseamna ca toti baietii vor sa te aibe, si daca nu te consideri frumoasa si cu o personalitate prea "super" atunci nu inseaman ca nu te doreste nimeni.
Ideea e: nu ai de unde sa afli unele raspunsuri in viata daca nu le fortezi putin intr-un fel sau altul.
Asta te poate ajuta sa devii o persoana puternica.
Iti urez noroc! happy
Deci du-te si incearca macar sa gasesti un otiv sa-i zici ceva, sau macar un buna pentru inceput, vezi daca raspunde la buna, poti sa-l privesti in timp ce ii zici asta, si vezi si el ce face in timpul asta.
Scuze daca am repetat ceva, e 5.21 si ieri am dormit doar 4 ore. laughing Am dat din greseala de intrebarea ta si am considerat ca poate te ajuta parerea mea, mai ales ca am trecut si eu print-o situatie de genul acum ceva ani, cand eram in liceu.
Scuze daca mai mult te-am facut confuza.

| sabin89 a răspuns (pentru EVOLUTION_5448):

Puteai sa mai scrii, ca spatiu e destul happy

3 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

De ce s-ar teme de tine?raised eyebrows

| SkyPilot a răspuns:

Cand ii intalnesti privirea zambeste-i si vezi cum reactioneaza. Daca iti zambeste inapoi, incepi sa il saluti (daca nu incepe el), apoi intra in vorba cu el cu un pretext oarecare. Poate il trezesti si face ce trebuie sa faca un baiat.