| lovemylive a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca am facut sex neprotejat in a 7a zi dupa terminarea menstruatiei?

36 răspunsuri:
| AlexandruHS a răspuns:

Da. Insa ar trebui sa te protejezi de acum incolo.
Este posibil insa nu stiu.
Multe sarcini sunt intamplatoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Binteles ca poti, sanse destul de maricele chiar

| trixiiie a răspuns:

Poți rămâne însărcinată și dacă faci sex neprotejat când ești în timpul menstruației.
Îmi pare rău.
Dacă a terminat în tine, atunci există posibilitatea să rămâi gravidă.

| lovemylive explică (pentru trixiiie):

Nu s-a terminat in mine, si dupa m-am spalat imediat

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Depinde ce ciclul tau daca este regulat ori ba.
Depinde de ovulatie/de ghinion/noroc etc.
Fa un test de sarcina dupa 14 zile.
O zi frumoasa fara incidentehappy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este perioada cea mai fertila, cu sanse maxime de sarcina, mai ales daca mesntruatia a durat mai mult de 4 zile. Ejacularea afara scade riscul de sarcina, dar nu il anuleaza (in perioada de fertilitate maxima in care erai tu, riscul este de cam 30%). Spalatul este o masura de igiena, nu are efect contraceptiv (s-a demonstrat chiar ca ajuta spermatozoizii sa ascensioneze mai rapid si favorizeaza sarcina daca nu se folsoesc pentru spalat substante spermicide, ci doar apa si sapun)

| Purec a răspuns (pentru Brigaela):

Cum ai calculat posibilitatea de 30%?

ps: pentru fata care ai pus intrebarea, daca nu a ejaculat in interiorul vaginului, nu se intampla nimic

Răspuns utilizator avertizat
| msKat a răspuns:

Da este o perioada foarte fertila... vezi si tu daca ametesti, te doare capul, iti vine sa vomiti, mananci mult... si fa si un test de sarcina. bafta

| lovemylive explică (pentru MorcovMorcovescu):

Dar nu sunt 10 zile inainte de menstruatie si 10 dupa perioada nefertila?

Răspuns utilizator avertizat
| lovemylive explică (pentru MorcovMorcovescu):

Am avut menstruatie pe 11 iulie si m-a tinut 6 zile, pe 23 am avut contact neprotejat, dar nu s-a terminat in mine sad urmatoare menstrutie trebuie sa imi vina pe 12 august

Răspuns utilizator avertizat
| lovemylive explică (pentru MorcovMorcovescu):

sad 18 ani

Răspuns utilizator avertizat
| lovemylive explică (pentru MorcovMorcovescu):

Ba da, dar pur si simplu s-a intamplat, dar el mi-i zis sa stau linistita k nu s-a intamplat nimic, k a avut mai multe contacte neprotejate si stie ce face, acum nu stiu daca sa-l cred sau nu sad

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Purec):

Sunt mai multe studii stiintifice care au controlat-o pe loturi mari. Din experienta practica pare mult mai mare, fiindca trei sferturi din cuplurile care obtin o sarcina mai putin dorita declara ca au folosit aceasta metoda, dar explicatia este ca de fapt multi barbati nu mai recunosc ca nu s-au putut abtine si s-au scapat (fiindca sunt mai putin educati si au impresia ca numai lor li se intampla asta)

| Sxx a răspuns:

Da, sunt șanse...

Răspuns utilizator avertizat
| Dackvareder123 a răspuns:

Atata timp cat faci neprotejat nu e de te jucat. A dat imauntru sau pe exterior?

| angel_4561 a răspuns:

Desigur,ai 5 zile inainte si dupa menstruatie sa nu ramai, dar dupa cum iti este norocul

| lovemylive explică (pentru Dackvareder123):

Nu a ejaculat in mine

| paulthegame a răspuns:

Fa un test de sacrina nu sta asa

| 구미호 a răspuns:

Da,sunt sanse foarte mari.Mai bine iei pilula de a 2-a zi si testul de sarcina la 2 saptamani dupa contactul sexual.

| Loola19999 a răspuns:

Sunt sanse destul de mari, ai grija. Mergi la un doctor.

| Purec a răspuns (pentru Brigaela):

Da-mi exemplu de un singur studiu stiintific asupra aceatui fapt. Prea multi v-ati obisnuit sa aduceti studiile stiintifice in fata fara sa va bazati pe un fapt real. Sincer nu cred ca exista un studiu asupra acestui amanunt, cu atat mai putin unul bazat pe un esantion reprezentativ. Plus ca un studiu stiintific serios ar trebui facut in conditii de laborator. Daca intrebi oamenii intt-un chestionar, asta nu are valoare stiintifica nici pe departe. Partea cu barbatii care nu recunosc ca nu s-au putut abtine poate sa fie adevarata, dar nu putem emite niciun fel de pretentii ca stim cat de numerosi ar fi cei care fac asta. 30% este un procent mult prea mare ca sa poata sa fie adevarat. Cu asemenea procent, am asista in mod clar la sarcini pe banda rulanta, iar acest lucru nu se intampla desi prezervativul nu este prea folosit in ziua de azi in Ro. Eu as tinde sa cred ca fara ejaculare, o sarcina nu poate sa existe, sau sansele sunt oricum mult mai mici decat cele avansate de tine

| Purec a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Daca sansa ar fi de 30% sa apara o sarcina, chiar si fara ejaculare, la 56% dintre cupluri care declara ca nu folosesc prezervativ, daca iei in calcul si o rata de 2 contacte sexuale pe saptamana, ar rezulta ca undeva in jurul a 6 saptamani, 80% din cei care fac fara prezervativ ar avea o sarcina nedorita. Se intampla cumva asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Purec a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

"Asa e, mai bine facem fara prezervativ, ce naiba. "

se pare ca, de fapt, am scris degeaba nu?laughing Nu ai fost capabil sa intelegi ce ti-am scris laughing