| PolBoss a întrebat:

Prietenei mele i-a venit ciclul luna trecuta pe 23, normal ii venea pe 26-27, iar astazi, fiind in 23, nu i-a venit, ce poate insemna? Eu i-am explicat ca poate intarzia o zi sau doua dar ea se teme.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ati avut sex neprotejat luna anterioara, inseamna ca prietena ta are de ce sa se teama.
Poate sa faca un test de sarcina abia la 7-10 zile de intarziere, ca testul sa arate corect starea ei. Orice test facut mai devreme va arata negativ, deci, asteptati pana pe 30 oct. sa faca testul de sarcina, daca nu-i vine pana atunci ciclul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca luna trecuta menstruatia a inceput mai devreme cu cateva zile fata de data anticipata sau calculata, iar acum se pare ca va intarzia fata de data preconizata (23 septembrie), se datoreaza unor dereglari hormonale. Daca ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT din cauza functionarii incorecte a glandelor endocrine, nu trebuie sa va ingrijorati, impacientati fiindca in acest caz este imposibil sa se determine/prevada cu precizie data urmatoarei menstruatii. Doar in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si menstruatia intarzie mai mult de 7-10 zile devine necesara consultatia ginecologica. O alta cauza a intarzierii se poate datora existentei unei sarcina, care sa reprezinte cauza neinceperii menstruatiei, dar aceasta ar fi putut lua nastere doar in cazul in care ati intretinut contacte sexuale neprotejate in perioada 7-12 octombrie. Intro astfel de situatie un test de sarcina se poate efectua incepand cu 31 octombrie; in cazul in care sangerarea nu va porni pana la acea data. Multa sanatate!

| PolBoss explică (pentru corbulalbrosu):

Noi am avut contact a doua zi dupa ce s-a terminat menstruatia, cand era infertila, si nu mi am dat drumul in ea, deci?

| Emilian65 a răspuns:

Spune-i sa stea linistita ca mai sunt zile pana pe 26-27 cand trebuia sa-i vina menstruatia.

| BogdăneI a răspuns:

Daca v-ati protejat, respectiv ati avut grija atunci nu aveti de ce sa va faceti probleme prea mari. Ciclul poate intarzia cateva zile.
P.S: Orice i-ai spune iubitei tale e degeaba pana cand isi da drumul ciclul.