| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu se masturbeaza. Asa, si? Toti barbatii o fac...Ok, dar zilnic? Iar de partenera ta te atingi odata pe luna?
Mentionez ca nu sunt o femeie delasatoare, ma intretin, ma ingrijesc, arat bine. Nu sunt nici vreo incuiata sa stau doar tolanita pe spate, sunt deschisa la minte. Nici dureri inchipuite de cap nu invoc, incerc sa fiu cat mai placuta in preajma lui.
I-am vazut mai demult in istoric pornografia, era aproape zilnic, Am discutat, am intrebat ce-i lipseste cu mine, ce pot schimba.Mi-a spus ca problema e cu el si va inceta. Intre timp ne-am mutat impreuna, deci nu mai e in fiecare seara ca nu are cum, s-a prins si cum sa-si stearga istoricul deci nu mai pot afla(nu mai pot, nu?) Dar tot mai dau peste el, el zice ca se intampla rar sau ca doar se uita...ce sa mai cred? Exista vreun program sa blochez pornografia?
Mentionez ca suntem impreuna de multi ani, stiu ca rutina e nasoala, dar eu incerc(lenjerii, accesorii, propun jocuri), ma straduiesc.
Pentru cei care sunt pe site din lipsa de ocupatie, va rog varsati-va veninul la rubrica adolescenti unde cu siguranta cineva se mai intreaba daca a ramas insarcinata fiindca a facut sex oral. Daca nu aveti un sfat sau nimic inteligent de spus, abtineti-va.

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca blocand pornografia nu rezolvi probemele pe care le ai. Cea mai grava problema este ca tu ii umbli in istoric si, in loc sa te rusinezi de fapta ta, ii si spui/reprosezi. Din cauza asta nu faceti sex, nu din cauza pornografiei. Ci fiindca tu nu ii respecti intimitatea, intri cu bocancii in viata lui cea mai intima (aceea pe care o imparti cu partenerul numai uneori si numai daca acesta iti arata toleranta 100%). Crede-ma, daca vei fi intelegatoare, draguta, amabila, daca iti vei cere iertare pentru incalcarea intimitatii, vei promite si te vei tine de cuvant ca niciodata in viata ta nu ii mai verfici istoricul, datele private, etc, el va reveni la sentimente mai bune fata de tine. Oricat ed ingrijita si frumoasa ar fi o femeie, daca o receptezi ca pe un invadator, nu vei fi atras de ea. Nu stiu daca tu ai vreun secret doar al tau, intim, de care te rusinezi. Cum te-ai simti daca el l-ar descoperi umbland miseleste in datele tale personale si apoi ti-ar face istericale si te-ar umili legat de acest secret, ba mai mult, ti-ar impune sa ai o conduita diferita de ceea ce vrei tu sa fac legat de acel amanunt intim? te asigur ca nu ai fi deloc fericita si ca nu ai mai simti atractie sexuala si dorinta pentru omul care te-ar trata asa.
Nu te supara, nu te judec si nu te condamn, dar exagerezi ingrozitor de mult si transformi un inconvenient foarte minor intr-o problema uriasa. Toti adultii normali se uita la pornografie. Unii mai mult, altii mai putin, nu poti stabili o regula sau un prag al normalului, e normal si o data pe an si de trei ori pe zi. Incearca sa renunti la ingrijitul trupului in favoarea ingrijirii sufletului. Nu va fi deranjat ca esti un pic mai delasatoare cu coafura, machiajul etc, daca va simti ca il intelegi, il respecti, il sustii 100%, nu il judeci si nu il condamni. Va rari si pornografia daca va sti ca tu il sustii neconditionat si ca il ioubesti exact la fel indiferent de acest detaliu. fa-l sa inteleaga ca, desi crezi ca e un defect, il accepti cu defectele lui, il iubesti si il respecti ca si cum ar fi perfect. Si, in timp, va fi din ce in ce mai aproape de perfectiune

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Multumesc de sfat, am sa-l urmez. Insa nu am fost isterica, am discutat aproape plangand incercand sa ma schimb eu pentru el. Si da stiu ca toti se uita la filme, insa noi nu avem o viata sexuala normala si cred ca din cauza asta. L-am sustinut si l-am iubit mereu, nu sunt o scorpie, mereu am stat in umbra lui, dar am sa incerc si asta, sa nu mai verific nimic. Ce nu stiu, nu ma poate rani.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproape plangand nu se discuta niciodata. te duci undeva unde nu te vede niemni, plangi cat vrei, stai apoi pana trece absolut orice semn de plans si apoi discuti. Mqai bine mori decat sa te vada el plangand. Voi nu aveti o viata sexuala normala din cauza ca tu nu il lasi sa aiba o viata intima. Dupa ce te vede aproape plangand, viata voastra sexuala va suferi, o sa treaca cateva luni bune pana va reveni la normal. Nu zic, te poate aduce aproape la plans, dar nu dintr-atata lucru. Si, daca ajunge sa stie ca plangi din cauza lui, o sa treaca multe luni pana va depasi momentul, luni in care viata sexuala va suferi foarte rau. ia incearca ca macar 6 luni sa nu verifici nimic, sa nu faci apropouri nelalocul lui si sa nu plangi. Ba chiar ia initiativa cate unui filmulet porno de urmarit impreuna si pus in practica (nu des, de 1-2 ori pe luna). Nu e important ca nu te poate rani ce nu stii, e important ca el nu va fi ranit de indiscretia ta. Esti intr-o relatie, nu poti sa te pui pe tine pe primul loc, mereu. Mai lasa autointeresul, mai intereseaza-te si de el. faptul ca nu iti bagi nasul in arhiva lui este ceva absolut normal si tine de respectul pentru el.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Rutina strica mult, vechimea idem.
Daca nu il intelegi - chit ca nu e usor! - si nu il sustii, nu prea va merge.
Trebuie sa discutati, sa fiti foarte buni prieteni, in primul rand.
Nu suntem de inox, tot timpul se schimba ceva in / la noi.
Fara buna intelegere, solidaritate si afectiune nu merge.
Incearca pozitii noi, intreaba-l ce si-ar dori, etc.
Success!

| anonim_4396 explică (pentru PsihoSex):

Banuiesc ca unui barbat i-ar placea enorm sa-l ignor si sa-mi vad de treaba mea ca si cum nu ar exista. Am incercat si am intrebat, e tabu pentru el, nu imi zice nimic concret.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca fumeaza sau are diabet, pot fi si astea cauze.
Daca nu iti spune ca nu il mai atragi, nu e bine, sau ai prefera sa ti-o spuna franc?! Crezi ca ti-ar pica bine?!
Ai incercat sa iti schimi coafura, stilul, parfumurile, etc?!
Faceti dus sau baie impreuna, te joci cu el?!
Sigur nu ai si tu alte probleme?! Halena, subtiorile, jos, totul e perfect?!
Eventual incearca sa iti schimbi coafura si parfumul, poate noutatile il vor stimula.
Daca nimic din astea nu e, atunci trebuie sa insisti sa iti spuna adevarul, oricat de dureros ar fi - dar sa si fi pregatita sa auzi orice, inclusiv ca a cunoscut pe cineva care il face sa se simta cu adevarat barbat, deci incomparabil - si va trebui sa intelegi si sa accepti!
Dorinta de a-l avea pe celalalt tine de un complex de factori motivationali si conditionali, care nu sunt deloc usor de substituit sau activat, in caz de pana de acest gen!
Daca nu cumva ai fost rea de gura la vreo faza, la cumparaturi sau la altceva, si l-ai ranit grav in amorul propriu, si el nu poate uita, si de aceea nu te mai doreste, atunci cred ca va trebui sa faceti un efort financiar si sa mergeti impreuna la un consilier pe probleme de cuplu si cu maxima sinceritate, sa spuneti exact ce si cum, altfel nu prea vad cum vei/veti depasi acest impas.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca pentru el masturbarea a devenit o obsesie este greu de schimbat, obtinand satisfactie mai rapida din masturbare decat din sexul obisnuit.
Te-as sfatuii sa vorbiti si sa incercati sa imbunatatiti sexul, aduceti noutati, intreba-l de fanteziile lui si incercati sa le puneti in practica, sau ale tale, incercati sa fiti deschisi unul cu altul, rutina asta apare in orice cuplu cu vechime, dar depinde de cat de mult ne iubim parterenul/ partnera si de cat de mult vrem sa imbunatatim relatia.
Crede-ma ca nu-i de ajuns sa arati foarte bine si sa fii femeia fatala, trebuie sa stii ce coarda sensibila sa atingi ca barbatul sa vibreze langa tine, (varianta valabila si pentru barbati), ca sa fii dorit mai mult, sa simti ca nu poti trai fara persoana respectiva.
Cum crezi ca rezista casniciile de zeci de ani?
Unele merg din virtutea inertiei, in care femeia si barbatul pun copii si viata de familie mai presus ca sexul, altii vor mai mult si ajung sa-si imbunatateasca si sexul, ca sa simta atractie pentru parterul de viata, mai ales ca noi femeiel putem avea sex oricand, dar un barbat are nevoie de erectie ca poata sa-l faca.
Deci, comunicati, spuneti-va ce va doriti si daca esti deschisa la minte si el la fel, va asigur ca relatia va merge ca pe roate.
O viata fericita si implinita alaturi de omul drag, inseamna o masa imensa de compromisuri de ambele parti, trebuie doar sa vrei si sa-ti iubesti partenerul/ partnera de viata! Vorbesc din propria-mi experinta cu 30 de ani de casnicie minunata!
Cat priveste site-urile pornografice, se pot bloca, trebuie doar sa cumperi un router Drytech cu licenta si poti sa faci asta si singura, ori il duci la un profesionist si blocheaza site-urile care contin porn, sex, felatie, cunnilingus si orice cuvant cu conotatie sexuala.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

In aproape 10 ani de relatie crede-ma ca restul m-au tinut langa el, nici decum sexul. Dar as dori sa rezolv o problema, nu sa fug de ea, si nu mai stiu cum. Voi incerca mai multa comunicare, poate intr-un final sa ma ajute, ca pana acum nu a functionat, mersi ca te-ai straduit sa-mi scrii atat.

| mihai69 a răspuns:

„... noi nu avem o viata sexuala normala"
===
Ai putea te rog să definești conceptul de „normalitate" (în sensul discuției de față, evident), din punctul tău de vedere?
Cineva mi-a luat-o deja înainte cu recomandarea de a privi împreună filme xxx, dar subscriu ideii / sfatului. Ba chiar aș sugera să încerci să faci tu niște filme cu tine, pentru el. Și să i le oferi contra unei partide de sex real.
winking
Și nici Brigaela nu zice rău - chiar dacă s-ar uita cu tine în cameră la chestiile care-i plac, nu văd de ce te-ar preocupa asta. Ba chiar dimpotrivă - așa cum ziceam mai sus - cred că ar fi plăcut surprins dacă ai interveni și ai intra în „jocul" lui. Ce zici, încerci?

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Pai este normal ca si cuplu sa faci sex odata pe luna? si sunt indulgenta, a fost cand s-a intamplat de 4-5 ori pe an. Pe an.
Nu pot incerca sa filmez ceea ce-l excita pe el fiindca ar implica prea multe persoane, nu ma pot cobora chiar atat, daca intelegi ce vreau sa spun.
Am incercat multe si-am lasat orgoliu deoparte, uneori si deminitatea, dar chiar nu e cazul sa ma lungesc cu povesti, e clar din comentarii ca tot eu sunt vinovata.
Am sa urmez un sfat de aici, am sa-l las in pace. Voi bate la usa inainte de a intra, am sa-i acord spatiu. Si indiferent de deznodamant, eu nu imi voi reprosa ca nu am incercat.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus că tu ești vinovată. De unde ai scos-o?!? am întrebat ce crezi tu că e normal, pentru că e posibil să existe diferențe între ce crezi tu că e normal, și ce crede el (sau oricine altcineva). Și fără supărare, să știi că există și cupluri pentru care Crăciunul și Paștele vin mai des ca o partidă de sex. Trist, dar adevărat. Însă e perfect normal dacă ambii parteneri au aceeași „poftă" (adică lipsă).
La voi e clar un lucru: nu sunteți pe aceeași lungime de undă. Din restul răspunsului cred că pot ghici un lucru: pe el l-ar tenta niște activități cu care tu nu ești de acord (fie swing, fie gangbang). Și cum tu nu ai aceleași fantezii, el se refugiază în filme și autoerotism. Din nou, trist.
Poate totuși nu e pierdut totul. Oricum, un lucru e sigur: are nevoie de ceva „spațiu".
Și voi doi aveți la fel de multă nevoie de o discuție serioasă. Nu de tipul „mai lasă-mă-n pace, că nu e treaba ta" etc. Corect, nu e treaba ta ce face el când e singur, dar ESTE pentru restul timpului, când sunteți (sau ar trebui să fiți) împreună.
Și la fel de mult este și treaba lui să comunice cu tine și să găsiți o metodă reciproc avantajoasă și convenabilă pentru diminuarea tensiunii care tinde să se acumuleze. Altfel, dacă nu o risipiți și se adună prea multă, o să erupă sau explodeze cândva și atunci nu mai trece doar cu ceva pălăvrăgeală.
Succes!

| doctorandus a răspuns:

Solutia: priviti pornografie impreuna si in loc sa se masturbeze el il masturbezi tu.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

I-am propus sa privim impreuna, cu propusul am ramas

| T0T a răspuns:

Ce problemă ai cu el dacă pe el îl excită mai mult filmele porno decât tu? Nu a fost sincer, problema e mai mult la tine.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Accept si asta, dar daca intreb ce pot corecta spune ca nu cu mine e problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana la urma intr-o relatie sunt 2 persoane. Nu se poate doar una sa vrea sa repare, iar cealalta sa fie indiferenta

| AlexDFY a răspuns:

Cati si ar dori o fata ca tine. Oricum, problema se rezolva doar vorbind cu el, sa aflii ce ii place, fantezii etc, acest video descrie exact problema ta, si nu, nu fac reclama la cartea sau ce te pun ei sa cumperi.

| anonim_4396 explică (pentru AlexDFY):

Multumesc, nu mai sunt tocmai fata, avem aproape 30 de ani amandoi, deci nu mai suntem adolescenti sa ne descoperim... Ori nu vad ori ai uitat sa-mi lasi link la video, multumesc inca odata.

| AlexDFY a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://languageofdesire.com/? hop=wiidoux