| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Am rugamintea sa nu ma judecati.
Am 25 de ani si nu am mai avut nici o prietena de la 19. Fata aceea m-a dezorientat emotional. Tineam la ea din tot sufletul si m-a mintit, inselat cu 2 persoane, iar la final mi-a zis ca a stat cu mine doar ca sa il uite pe fostul. Am trecut peste asta. Am stat cu gandul la ea 3 4 ani si nu am vrut sa mai vorbesc cu nimeni.
Iar acum recent am dat de o fata care s-a bagat in seama cu mine si mi s-a parut simpatica. Eu nu m-am dat la ea deloc. Doar i-am dat cerere de prietenie. Am descoperit ca seamana foarte mult cu mine inclusiv la figura fetei. Gesturi, gandire. Ori, a vrut doar sa impresioneze. Problema e ca fata are 17 ani in o luna. Si normal nu mi se pare okay. Ca sa ma fac inteles: Interesul meu nu e sa fac sex cu ea si atat. Eu ma uit la fete care doresc o relatie in scopul unei familii, asa am gandit mereu.
Eu nu fumez, nu beau, nu ma duc in cluburi. Stau acasa si muncesc. Imi place sa ajut pe cei nevoiasi. Fac donatii. Nu doresc sa ma laud ci sa demonstrez ca incerc sa fiu un om serios.
Vorbesc prin telefon cu ea de o luna aproape si ne jucam impreuna pe pc. Ea a spus ca nu mai vrea sa stea in Romania si ca pleaca la mama ei in Olanda si cica, daca e, sa ma duc cu ea. Prea multe probleme. Nu? Astept raspunsuri cu caracter mai emotional, nu binar. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.E foarte admirabil ca ai numai intentii serioase, decente, insa, din pscate, ea este inca un copil impulsiv, altfel nu ti-ar fi zis sa plecati impreuna in alta tara, de parca e asa simplu, ca vizita in orasul vecin, ca si cum aveti 1 an de relatie.Pare un tel destul de disproportionat raportat la relatia aceasta de numai o luna.

| Rolitech98 a răspuns (pentru dullcat):

Eu nu vreau sa plec in afara. Vreau sa devin developer in Romania si sa lucrez pentru alta tara. Da, pare rasfatata, vorbeste numai despre ea. Oricum nu am nici o speranta dar e frumos sa ai un partener cu care sa comunici. Totusi, parca nu ma mai atrage sa fiu intr-o relatie. Ori am fost prea busit emotional ori fetele de care dau nu-s serioase. Cu cine sa iti faci o relatie sau familie? Cu o fata care vorbeste cu mai multi odata? Sau sa minta? Care renunta la cele mai mici probleme? Nu mai am incredere in fete.

5 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Haha tu erai baiatul bun si fetele sunt alea rele. Imi pari mai mult misogin decat baiat bun laughing) Lasa fata in pace ca e mica iar tu ditamai handralaul. care cica "nu are curajul sa paraseasca tata cu necunoscuti". Imatur esti tu, nu ea, ea e asa cum o recomanda varsta, este un copil. Tu la varsta ta inca "vrei sa devii ceva" de parca ai 14 ani. Lasa fata in pace

| Rolitech98 a răspuns (pentru Robert2526):

Iti multumesc de raspuns.

| Razvanfp4 a răspuns:

Salut, în primul rand te respect f mult pentru faptul ca ții la o fata asa de mult (în zilele astea nu prea se vede acest fapt deci este de apreciat), sa ți zic ceva, părinții mei au o diferență de 11 ani între vârste și se înțeleg foarte bine, deci în opinia mea îți recomand să faci sacrificiul de a merge cu ea în Olanda și dacă și părinții ei par de treaba atunci o sa va înțelegeți foarte bine, nu trebuie sa mai plângi pentru o fata care nu a ținut deloc la tine, știu ca te a ranit dar gata, trebuie să treci peste. Deci pur și simpli te duci cu acea fata și pentru ca va înțelegeți asa poate o sa faceți multe realizări împreună și chiar dacă acum pare ca e o diferență mare, dacă chiar vreți o relație lunga si serioasa, mai târziu nu o sa mai para asa ciudat. Spor în continuare și sper sa va tina și sa va înțelegeți de minune, te respect.

| Rolitech98 a răspuns (pentru Razvanfp4):

Apreciez raspunsul emotional. Insa eu sunt si rational, realist. Eu nu o cunosc atat de bine. Si nu am curajul sa parasesc tara cu niste necunoscuti.
Fata oricum pare imatura. Eu cred ca am sa o las in pace. Daca crea sa ramana in tara, foarte bine. Eu sunt dispus sa sacrific multe. Daca nu e si ea, asta este. Am tras mereu in relatii. Se va plictisi in curand de mine laughing