| Papovici_Alexandro_1998 a întrebat:

Salut am varsta de 13 ani si am penisul de 5 cm! In cateva luni voi implini 14 ani si tot il am foarte mic! Imi este foarte frica sa n-am fimoza? Ma ajuta cineva? Plizz

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa suferi de afectiunea numita fimoza doar in cazul in care penisul fiind in stare erecta nu poate fi decalotat. DECALOTÁ vb. I. tr. (Med.) 1. A descoperi membrul viril prin darea înapoi a prepuțului. [< fr. décalotter].
FIMÓZĂ1 s. f. strâmtare a orificiului prepuțial, care împiedică exteriorizarea penisului. Dimensiunea penisului este de natura genetica si din pacate nu exista nicio metoda reala de a-l mari/lungi. Pentru a-ti trata fimoza poti intra pe profilul meu si printre raspunsuri vei gasi raspuns pe larg privind tratarea acestei probleme. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Baietii cu penisul afectat de fimoza se nasc cu aceasta afectiune. Dimensiunea penisului nu este influentata de fimoza. Afectiunea numita fimoza daca nu este tratata poate avea urmari destul de grave pe plan sexual.In cazul in care poti decalota (sa treci pielea peste gland) penisul in stare flasca situatia nu este chiar atat de grava.In acest caz parintii tai poti cumpara de la farmacie unguentul numit DERMOVATE (propionat de clobetazol 0, 05%) cu care sa iti ungi preputul, pielea care acopera glandul (pielea care trece peste capul penisului) de 2-3 ori pe zi si sa faci miscarile specifice masturbarii, de asemenea sa intinzi de piele in toate directiile pana la limita suportabilitatii. Procedand astfel ai toate sansele sa scapi de bisturiul medicului chirurg. Acest tratament se aplica 2 saptamani cu o saptamana pauza.Referitor la dimensiune pentru varsta ta este normala deoarece va mai creste in lungime cu cativa cm in urmatorii 8-10 ani. Dimensiunea medie a penisului in cazul rasei albe este de 14-16 cm, iar a barbatilor romani adulti este de 12, 73 cm, lungime de care se va apropia mai mult ca sigur si "jucaria" ta in momentul in care vei vei deveni adult. Multa sanatate.

| windowlicker a răspuns:

ai penisul cat degetul?

| nipon a răspuns:

Daca a avut cineva de gradul 1 asa ceva se poate sa ai si tu.cred zic sau depinde de cretere, maturitate.toate chestile astea sa ti se dezvloye ma incolo