| Denisucamica a întrebat:

Salut.Eu am fost invatata ca o fata deșteapta poate sa țină langa ea un baiat si fara sex,prin caracter,prin faptul ca e alaturi de el,ca il iubește cu adevarat,prin încredere,sinceritate, si sufletul bun pe care il are.Nu inteleg de ce nimeni nu ma înțelege,toti spun ca nu mi-o trage nici dracu,ca nu stiu decat scoala-casa, etc.Nu mi-am găsit eu grupul de prieteni potriviți si pe felul meu,sau eu gandesc înapoiat? Ce părere aveți? Mai ales ca eu vreau sa invat si sa fac o facultate, nu sa ma culc cu baieti pana imi gasesc un prost sa ma mărit pe la 20-21, plus ca eu sunt de părere ca asta se întâmpla intre doi oameni care sunt împreuna de mult timp si se iubesc, nu cu oricine dupa 2-3 luni de cand il cunosti.Plus ca toti dau vina pe părinții mei,cand nu e vorba ca nu m-ar lasa ei, ci e vorba despre demnitatea mea.

Răspuns Câştigător
| Elena_Oana_2000 a răspuns:

Felicitari! Nu trebuie sa te iei dupa toti fraierii. Esti o fata demna si foarte desteapta. Imi place mult cum gandesti

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vorbesti de sex de zici ca e o umilire din partea ta sa faci asa ceva, sexul nu e o umilire sau ceva josnic ai o gandire veche si absurda de ce ai fi imorala daca faci sex? Baiatul ala de ce ar fi imoral daca vrea sex? Crezi ai tu in mitul monogamiei ca vei muri cu cineva impreuna a? Nu ai dat peste baiatul potrivit cand vei da vei avea chef de sex

| corbulalbrosu a răspuns:

Pur si simplu ai o gandire si niste conceptii retrograde. Probabil se datoreaza atat educatiei primitein familie cat si urmarea credintei tale religioase. O fata desteapta este capabila atat sa invete chiar foarte bine dar si sa se distreze pentru a nu deveni/ajunge in postura unei "babete" frigide fara libidou la varsta terminarii studiilor superioare. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

În primul rând, cred că trebuie să accepți că (mai ales pentru băieți) sexul este o parte importantă într-o relație.
Apoi, să înveți că există sex... și fără a face sex propriu-zis (așa-numitul peting).
Sau nu.
Oricum, când relația ajunge la un grad mai avansat, care include atingeri, mângâieri, sărutări, refuzul sexului poate fi privit de către partener ca pe un act de rea-voință. Chiar dacă nu „din prima", dar cu cât amâni mai mult, cu siguranță. Și asta va duce, inevitabil, la răcirea relație sau chiar la despărțire.
Nu-mi vine să cred că sunt prea mulți care vor aștepta (ce? că în timp pot să se trezească doar cu buza umflată) ani de zile să îți termini tu realizarea personală, ca să te poți ocupa și de dorințele și sentimentele lor.

| Drimmero a răspuns:

Ai si tu dreptatea ta, dar si sexul are rolul lui. Tu cand o sa fii pregatita, atunci poti face pasul maret!

| Holiday a răspuns:

Poate pur si simplu esti frigida, te-ai gandit?
Vorbesti de facultate, de realizari profesionale, dar majoritatea oamenilor functioneaza mai bine si au rezultate mai bune in munca daca au si o viata sexuala multumitoare. Dar cum am zis, mai sunt unii carora pur si simplu nu le place sexul. Poti fi printre ei, de ce nu?

| Mussette a răspuns:

Pe de o parte, cred ca nu ai gasit persoana otrivita sa iti provoace dorinta de a intretine relatii sexuale, iar pe de alta parte e si mintea ta care nu vrea asta. Poti invata, poti avea o cariera, poti avea o relatie si multe alte activitati in caelasi timp. Daca vrei scoala, nu inseamna ca nu ai timp si de vata personala, iar o relatie sa nnu iti permita sa inveti. Se pot imbina foarte frumos si nu e imposibil.
O fata isteata, desteapta, smechera, daca vrei, poate tine un baiat langa ea, intr-o relatie, dar nu-l va tine la nesfarsit, atat timp cat organismul cere si portia de sex si ea dupa un anumit timp ii tot refuza asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost invatata prost.
nu exista fete destepte.

Răspuns utilizator avertizat
| Denisucamica explică:

Nu ma înțelege nimeni.N-am zis ca o sa mor virgina, sau ca o sa stau cu o persoana toată viata, asta este o tâmpenie.Dar nu mi se pare normal faptul ca unele fete se culca cu oricine numai ca sa para șmechere.Am spus ca mi se pare normal sa faci asta cu persoana pe care o iubești, dupa un timp in relație, sa zicem 4-5 luni.E ceva perfect normal si frumos.Dar nu gata, cum cunosti pe cineva, gata, o faci fara sa-l iubești si pe urma te arunca ca pe o cârpa.Mi se pare ca acele fete nu au demnitatea lor.Pe primul loc intr-o relație ar trebui sa se afle iubirea, nu sexul, plus ca nu ar trebui sa fie vorba de sex decat intre 2 oameni care se iubesc, nu intre prieteni.Iar pe primul loc in viata unei fete trebuie sa se afle studiile si realizarea profesională, nu sa se laude care a supt la cat mai multi...cand le aud ma enervez.

| Drimmero a răspuns (pentru Denisucamica):

Tu sa fii sanatoasa, lasa centuristele sa-si faca de cap!

| Denisucamica explică:

Frate,dupa un anumit timp e normal sa o faci, dar nu de la prima întâlnire.

| Denisucamica explică:

Stiu,de asta întrebam daca e chiar asa de exagerat cum gandesc.

| Denisucamica explică:

Zău? Zici tu? Adica toate femeile sunt proaste, bune doar sa facă mâncare si sa satisfacă poftele bărbaților? Ce gândire, frate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Denisucamica):

"toate femeile sunt proaste, bune doar sa facă mâncare si sa satisfacă poftele bărbaților"

exact.
hai ca inveti repede, nu esti atat de proasta pe cat credeam.

| Denisucamica explică:

Tu cand o sa-ti iei nevasta o sa divorțeze saraca fata imediat.sad