| Chainsaw a întrebat:

Buna tpu.Parintii mei spun ca nu au bani dar au zis ca de craciun daca invat imi vor lua iphone.Pai cum vine asta ori au bani ori nu? Adica nu suntem foarte bogati dar ne merge bine cat de cat happy.Off stiu ca un iphone costa mult dar nu pot sa ma abtin sa imi cumpar acel telefon sau haine de firma.Noaptea visez numai bani haine de firma etc.Nu sunt rasfatata dar de mica am fost invatata asa sa traiesc iar acum ca m-am marit au crescut si cerintele. Offf eu imi doresc un iphone si cand ma gandesc ca parintii mei o sa imi ia de craciun imi vine sa plang pentru ca stiu ca iphonul costa foarte mult dar totodata cand ma gandesc ca imi cumpara imi bate inima tare si nu pot astepta.Doamne nu ma pot controla.Ce sa fac?sad

17 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Apuca-te de munca ca sa ai proprii bani, inteleg ca iphone-ul inseamna mult pentru tine, dar si pentru parintii tai multe, multe ore de munca, ei nu au bani de aruncat aiurea, dar vor face un efort sa ti-l cumpere daca asta te va face fericita, asta vor sa spuna.
Acum parerea mea personala, e ca iphone-ul nu e un accesoriu asa important, dar cu hainele sunt de acord nici eu nu suport sa ma imbrac sub o anumita suma, asa ca te inteleg.

| mona a răspuns:

Sincera sa fiu eu cred ca iti vor lua de craciun ce vrei tu

| 7 a răspuns:

Visezi bani si haine de firma?!
parintii pot face multe sacrificii pentru copii! probabil ca isi doresc sa ai cele mai bune lucruri sau astfel cred ca o sa te faca sa iei note bune.asa ca rasplateste-i prin note bune si comportament.
si gandeste-te ca sunt altii ce nu au ce manca, iar tu iti permiti sa iti iei haine de firma, asa ca apreciaza ce ai si ca ai parintii langa tine...deci nu mai pune chiar atat de mult accentul pe lucrurile materiale.
oricum, daca crezi ca o sa meriti acel iphone, iti doresc sa te bucuri de elhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumenezeule,e doar un telefon amarat laughing Daca parintii tai nu au bani ar trebui sa ii ajuti si sa intelegi ca ei nu iti pot satisface toate placerile.Hainele de frima nu sunt mai deosebite decat cele normale. Daca porti haine de firma ce? cu ce te ajuta pe tine asta? cred ca dai milioane numai pe haine.Nu stiu...parerea mea este ca ar trebui sa iti ajuti si sa iti intelegi parintii cand spun ca nu au. bani.winking

Răspuns utilizator avertizat
| DabiJaWL a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci pentru e tot una haina de second-hand si o haina luata din bershka, h&m, pull&bear etc nu? Esti retardat rau de tot

| bogboy101 a răspuns:

Eu nu am bani nici de o tableta misto.Am luat o tablet a pentru jocuri un evolio 1 si a fost teapa vieti mele.Acum nu gasesc sa o dau cu 150 lei ORICUM este noua.Si tot ce mi-am luat trebuia sa imbin "utilul cu placutul"si am mai dat p etableta si 5 mil.Si acum la mine in clasa si-au luat numai iphonuri si samsunguri si HTC-uri le schimba ca pe ciorapi! Stau var ais muncesc la gradina si ii ajut pentru 10 -15 lei.Si mai invat si bine si ne dam ca avem si bani. Daca reusesc sa vand tableta imi iau alta. Sper sa o vand.

Răspuns utilizator avertizat
| SUDSteaua1947 a răspuns:

Eu mau duc la scoala cu aceleasi haine de vreo 2 ani si nu exagerez.Nu vreau sa ma dau lovit aici dar eu de craciun am primit in total de la toata familia 120 lei pe care pana la urma i-am dat tot familiei mele...eu nici nu pot visa la iphone, dapoi la haine de firma.Incearca sa-ti multumesti parintii cu note bune, sunt sigur ca asta este problema, nu ca nu au bani.Probabil nu considera ca meriti.

| LilGh0st a răspuns:

Parerea mea: invata si gandeste-te mai putin la chestii materiale.

| Crytek6 a răspuns:

1. vorbesti cu D-zeu aici sau? ( penultima prop.)
2. daca chiar iti doresti poti sa iti iei un iphone mai ieftin, un 3g sau 3gs e tot iphone, nu trebuie neaparat 4s sau 5.
3. intelege situatia si multumeste-te cu ce ai, poate parintii tai au strans banii de iphone timp de cateva luni, 1 an... poate nu si-au luat lor ce le trebuie ca sa iti dea tie, pentru un telefon; trebuie sa te maturizezi si sa iti faci ordine in viata si mai ceva... daca scapi iphone-ul pe jos si se strica sau ti se fura, nu o sa iti vina sa mori gandindu-te ca ai stricat banii parintilor si visul tau?
Trebuie sa te gandesti foarte bine

| anonimul998877 a răspuns:

Iphone-ul e un telefon de rahat! E FOARTE SLAB.Saracii oameni isi cheltuie banii degeaba

| homosapienbone a răspuns:

Eu n-am avut haine de firma sau iphonuri cand eram mica, tin minte ca pe vremea cand eram mica de tot ma uitam cu oftica la cei care aveau masinute si mergeau cu ele. Si acum nu regret ca nu am fost asa rasfatata, cand am sa am copii am sa-i invat sa aprecieze alte lucruri, nu bunurile materiale. Pentru ca dupa aceea nu mai stiu sa aprecieze adevarata valoare a vietii, care nu sta in iphonuri sau haine de firma.

| ajutorul3zz a răspuns:

Dar de ce nu iti cumperi cun Samsung galaxi y cu 4 milioane gasesti si ceti trebuie haine de firma eu port hainele pana imi spun parinti schimbale si eu am avut telefon bun si mi l-a furat acum am un Nokia (praf)si pot doar sa sun cu el mesaje si am doar o muzica dar eu am strans 250 lei si mama pune 150lei si cumpar televon cel mai bine nu dar acum toti cu iphone eu am nevoie de un laptop un telefon cat mai ieftin ca sa pot sa imi permit haine care le vad prima data le iau eu zic sa faci alegerea corecta bafta

| 789456123 a răspuns:

Fii un pic mai buna si ajutati mama tatal (nu uita parintii spun asa ca sa iti faca o surpriza de craciun) si invata bine nu uita sa te uiti un pic mai mult in carti si nu uita sa fii un pic mai buna cu mama tatal si cu amicii (vazind ca o tu te vei comporta bine iti vor cumpara iphone-ul) funda pls*

| Angelaaa a răspuns (pentru 789456123):

Ce tot cersiti funde? Cand meritati, cand ti se cuvine o sa primesti. Care e faza?