| Sync23232 a întrebat:

Salut happy.

Acum 2 zile am cunoscut o fata in club dupa care am intretinut relatii intime cu ea. Am folosit prezervativ insa din pacate acesta s-a spart. A fost o gaura mica care am observat o la sfarsit cand am pus apa in acesta. De atunci sunt paranoic.

In cazul in care ea este hiv seropozitiva, care sunt sansele de ma fi infectat si eu?

Se pot face teste mai devreme de 3 luni care au relevanta?

Cum as putea sa trec de aceasta perioada de ganduri care ma macina?

O persoana seropozitiva hiv poate avea o viata normala (nevasta, prietena, copii)? Presupun ca trebuie sa gasesti o fata care este si ea seropozitiva,

Exista medicamente care le pot lua acum?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un testd e HIV se face dupa 6 luni de la conatctul sexual, pentru ca, mai devreme nu iese la analizele medicale.
Nu, nu exista nici un feld e medicament care se poate lua preventiv pentru o posibila boala, mai ales HIV.

Cat priveste ruperea prezervativului: asta se intampla dintr-un singur motiv: prezervativ prea mare pentru un cuculet foarte mic! Data viitoare, cumpara prezervative mai mici, ca sa nu se mai infasoare pe penis in timpul sexului si sa se rupa!

Din pacate, nu exista viata normala dupa depistarea virusului HIV, viata degradandu-ti corpul si sanatatea rapid...
Iar o posibila partnera, da, pentru cativa ani, dara fara copii, pentru ca nu poti sa fii atatd e crud incat sa faci copii cu HIv, care pot murii in primele luni dupa nastere, avand imunitate zero.

| Freya1 a răspuns:

Esti sigur ca ai agatato in club si nu pe strada ca eu nu cred ca toate fetele care merg in club ai HIV.O gaura mica da ce ai facut l-ai golit si apoi umplut cu apa nu cred ca poti sa ai o gaura mica decat daca face cineva o intepatura in el deoarece cand se rupe in timpul actului se rupe destul de tare si vizibil.
Sansele sunt mici.
Aşteaptă să treacă trei luni de când ai făcut ultima oară sex neprotejat sau ai folosit un ac de seringă în comun şi du-te la o clinică de planificare familială sau la medicul de familie. Poţi fi testat(ă) pentru TOATE tipurile de BTS, iar clinica trebuie să păstreze confidenţialitatea, aşa că nu pot spune părinţilor, partenerului sau şefului tău (deşi vor sugera să le spui tu, dacă testul iese pozitiv).

Sa mearga la medic si sa faca toate analizele pe care le prescrie acesta.
Sa inceapa tratamentul anti-HIV exact cand il prescrie medicul si sa il ia intocmai cum a recomandat medicul.
Sa faca sex protejat.
Sa invete despre afectiunea cu care traieste.
Discriminarea, marginalizarea si stigmatizarea sunt foarte prezente in Romania. Chiar daca foarte multi tineri au comportament la risc, sunt de parere ca virusul HIV nu ii poate afecta pe ei si astfel ajung sa nu se protejeze. Cei care traiesc cu HIV ajung sa se auto-marginalizeze si auto-stigmatizeze din cauza mediului neprimitor in care traiesc.
Este diferita de la persoana la persoana pentru ca vorbim de niste indivizi care in momentul diagnosticului au propria istorie de viata, propriile experiente, traiesc cu propriile invataminte parentale in medii sociale diferite, cu o relatie mai buna sau mai proasta cu moartea. Aici se adauga informatiile pe care le aveau despre HIV inainte de diagnostic. Chiar daca la diagnosticare afla ca speranta de viata este de 86 de ani la femei si 81 la barbati, mai mare decat la populatia generala, daca se ia tratamentul asa cum a fost prescris de medic, este nevoie de timp ca aceste vesti sa se aseze.

In general, dupa o perioada in care informatia se aseaza si noul statut este acceptat, persoana care traieste cu HIV se intoarce la o viata normala. Practic viata cu HIV presupune luarea unui tratament o data sau de doua ori pe zi cu care te poti obisnui. Efectuarea analizelor de sange o data la 3 sau 6 luni, protejarea partenerilor sexuali…si cam atat!

| Emilian65 a răspuns:

Tu, te gandesti la faptul ca ai luat o boala sexuala de la ea, dar ca ai lasat-o gravida si ca peste 9 luni poti fi tatic nu te gandesti?

| sofisis a răspuns:

Dar...ea e seropozitiva? Sau e doar paranoia ta?

| kandaraki a răspuns:

Lasa povestile si mergi la culcare, nu mai inventa basme

| cyupaku a răspuns:

Stai calm ca nu ai nimic, ce tampenie aud mereu...cu prezervative sparte

Răspuns utilizator avertizat
| Chibi689 a răspuns:

Calmeaza te..nu se ia asa printr o mica gaurica si gata esti infectat nu..totusi daca crezi asta fa ti un set de analize si un control..nu este sigur daca avea sau nu respectiva fata.