| coco4782 a întrebat:

Sunt baiat, sunt intr-o relatie de o luna cu o fata pe care o plac, dar ne stim de mai mult timp. Ideea e ca in luna asta au fost doar cateva seri fara cearta. Cauzele:
1- ea vrea sa vorbim la telefon, eu sunt de la tara si am multa treaba si seara cad rupt de oboseala si ne certam pe motiv ca eu nu vreau sa vorbesc cu ea.
2- inainte de relatie eu eram mai liber, plecam cu prietenii unde voiam, cand voiam. Mi-a zis sa nu mai fac asta ci sa stau acasa. Am lasat-o si eu mai moale cu plecarile si petrecerile.
3- ea obisnuieste sa vorbeasca cu baieti, isi trimit pupici si inimioare pe chat, vorbesc la telefon. fapt care ma deranjeaza enorm si ii reprosez, apoi iar incepe cearta (cica tot din cauza mea).
4- a incetat sa mai vorbeasca chiar asa cu baiatul, insa acum iese cu el in centru... (el o place). Am vazut ca NU PREA mai au treaba asa, dar tot ma deranjeaza si tine mortis sa o las sa vorbeasca cu cine vrea si sa iasa cu cine vrea (eu fiind extrem de gelos)
5- seara cand scap de munca ma mai duc pe la ea cand pot si cand am cu ce (ne despart cativa km), ne iubim, fara cearta, frumos, elegant ( laughing ), iar cand plec ma obliga sa plec direct acasa. am mai intarziat si eu ca orice om (nu am fost la femei, sau sa-mi gasesc fericirea) ca doar m-am intalnit cu niste prieteni buni si iar a inceput cearta...
6- seara cand cad in pat obosit mai adorm la telefon si iar incepe cearta (tot din vina mea, cica) eu spunandu-i ca sunt obosit si vreau sa dorm ca nu mai pot rezista. Am vorbit uneori si pana la 8 dimineata.
7- dupa atatea, eu m-am cam suparat si nu ma mai port ca la inceput, iar ea crede ca nu o mai iubesc, ca nu imi mai pasa de ea si chestii de genul. dar eu stau cam prost cu nervii. insa tot nu vreau s-o las in speranta ca ma va intelege, imi va lasa timp sa ma clamez si sa incep sa ma port iar ca la inceput, dar nu. iar intervine ceva care cica e tot din cauza mea.
8- neavand timp de calmare, incepand atatea certuri, una dupa alta la mine se acumuleaza si in ultimul timp ma port cam indiferent. Inafara de astea mai am si probleme si prin alte localitati si in familie.
Tot incerc sa-i explic multe si mai multe, dar in zadar...
Astept pareri. Cine ar trebui sa faca schimbari in relatie?
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat citirii acestei probleme! happy

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sa ti-o spun pe sleau: apa cu uleiul nu se amesteca. Si-apoi si ce pretentii are de la tine, cand ea face pe dos, cum poti rabda asta? Gaseste-ti o fata de printr-un sat vecin, una care nu se jeneaza sa caute gaina de ou, care se scoala dimineata si da mancare la oratanii, face curat, spala, are grija de copii, ehh, asta cand or veni si ei. Ca vezi bine ca asa cum ii cu prezenta nu se poate.

| maria999 a răspuns:

Discuta cu ea si ajungeti la un numitor comun daca mai continuati asa nu va fi bine deloc pentru niciunul.

| neutrino a răspuns:

Tu ar trebui sa te retragi, ai multe alte probleme.

| Mussette a răspuns:

Ma mir ca mai sunteti impreuna.
Ar trebui ca amandoi sa va schimbati.
Ea: -sa nu mai fie geloasa; sa nu-ti interzica sa iesi cu prietenii; sunt prietenii tai si asta e important; poate au nevoie de tine;
-sa inteleaga ca ai de lucru la tara.
Tu: - sa-ti faci timp peste zi peste ea, ca sa nu mai comenteze;
-sa incerci, chiar daca esti obosit, sa-i acorzi atentie; cum sa mearga relatia daca tu toata ziaua esti ocupat, sera obosit si va intalniti ccand puteti;
sa nu mai fi gelos pe mesajele ei; poate sunt prieteni de-ai ei.
Daca va certati, cand va mai iubiti?

| Ezeru a răspuns:

Wow... Deci ar trebui sa o porti o discutie sincera si serioasa cu ea. Ii spui tot ce te deranjeaza si simti si o rogi si pe ea sa faca la fel. Trebuie sa va rezolva-ti problemele, impreuna.
Fetele mereu vor sa castige de aceea noi trebuie sa ne pastram calmul. Vorbim calm si rational si le explicam ce simtim. Pentru un baiat este extrem de greu sa vorbeasca din inima si cine reuseste sa faca asta o iubeste foarte mult pe aceea fata. De aceea cele mai multe fete apreciaza asta cel mai mult.
Atunci cand ai discutia incearca din rasputeri sa iti pastrezi calmul si sa o faci si pe ea sa isi pastreze calmul. Eventual daca se intampla ceva si se enerveaza imbratiseaz-o sau sarut-o si spune-i: "Te iubesc si tin atat de mult la tine incat vreau sa rezolvam problemele sa nu ne mai certam".
Mult succeswinking

| msKat a răspuns:

Pai daca o iubesti nu renuta la ea. dar din cate se pare ca ea nu te iubeste.

| edynet2000 a răspuns:

Pai ba baiatule...stiai ca vei avea responsabilitati, nu stiu fa si tu ceva, da-i o palma sa se linisteasca si dupa mai vorbiti.