| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 sapt am iesit dintr-o relatie de aprox 2 ani jumate.Cea mai frumoasa relatie din viata mea as putea spune,a plecat si vad ca nu mai vine,ne certam bla, bla.Nu as zice ca sufar ca nu sunt genul sa plang si sa jeles dar parca ceva lipseste din casa, parca nu mai am acea singuranta emotionala.Voi cum ati trecut peste despartiri? Cea mai tare prim FUNDA! Merci anticipat

Răspuns Câştigător
| DroGhys a răspuns:

De care din toate sa iti zic? laughing
Cele mai mari esecuri au fost dupa o relatie de 3 ani si una de 2 ani.

Nu pot sa zic ca a fost usor la nici una, dar la fiecare am avut de invatat ceva si m-au facut persoana care sunt astazi si m-au invatat sa imi aleg persoana de langa mine mai cu grija si dupa alte criterii. La mine a fost mai greu ca eu sunt genul care,, jeleste''. In relatia de 3 ani s-a ajuns si la mutat impreuna si etc. A fost greu si dureros si timp de 1 an nu am mai putut avea decat relatii de "one night stand''.
In relatia de 2 ani a fost cel mai greu pentru ca orice se intampla, mereu ajungeam iar impreuna si ierta ( desi stiam ca gresesc). Am scapat cu greu de acea relatie si ma bucur ca am reusit intr-un final. Am plecat peste hotare si trebuia sa ma intorc sa o iau si pe ea, dar fetita nu a vrut sa ma urmeze in viata, ne-am certat pe mai multe teme. Voia sa fie cu mine dar sa nu paraseasca tara chiar daca imi cunostea situatia si ca nu pot sta in tara. Dupa ce ne-am certat nu am mai bagat-o in seama cam 1 sap sa vad daca realizeaza ca a gresit si dupa aceea am sunat-o. Ce sa vezi? Surpiza! Era deja cu altul! Devenise si mai dureros dupa si insuportabil. Cum am trecut peste?

Dupa ceva timp am cunoscut pe altcineva cu care radeam tot timpul si ma simteam foarte bine, avand in vedere ca in fosta relatie erau certuri in fiecare zi. Am tot vorbit si pe langa faptul ca radeam si ne simteam foarte bine am aflat unul de la celalalt ca vrem acelasi tip de relatie si am hotarat sa incepem ceva impreuna. In prezent pot sa zic ca am gasit ceea ce mi-am dorit toata viata. Este exact cum vreau si ceea ce vreau de la persoana pe care o vreau langa mine! Nu mai zic ca suntem foarte asemanatori si asta ne tine impreuna, incepand de la ce ne place sa facem impreuna pana la ce vrem sa facem pe viitor. Tot ce imi doresc este ca aceasta relatie sa mearga la fel de bine ca in prezent mereu!

Stii care a fost greseala mea? De fiecare data dupa o despartire ziceam ca nu voi mai gasi pe cineva la fel ca persoana cu care fusesem. Na, este vorba de sentimente si prostie. Si cam asta facem multi dintre noi pentru ca noi gandim cu inima si nu cu creierul.
Dar ca sa vezi...de fiecare data cand treceam peste o relatie si eram pregatit pentru alta, gaseam ceva mai bun decat in trecut. De ce? Pentru ca dupa fiecare esec mai realizezi cum vrei sa fie persoana de langa tine. Si ai cateva pretentii in plus pentru ca nu vrei sa se repete trecutul. Intr-un final am ajuns sa gasesc persoana care mi-o doresc cu adevarat.

Ce poti invata? Dupa fiecare despartire inveti ceva. Niciodata sa nu spui ca nu mai gasesti pe nimeni la fel ca fosta/fostul pentru ca mereu va fi cineva acolo mai bun! Si procesul se repeta pana gasesti ce vrei!

Cum treci cel mai usor peste o relatie? Exact cum am facut eu, interactionezi cu oameni noi, cunosti alti oameni. Asta e cel mai usor mod! Cel mai usor sa treci peste o despartire este sa te ajute altcineva sau sa te reindragostesti!

Concluzia? Iesi, distreaza-te, cunoaste oameni noi! Daca stai si iti plangi de mila mai rau faci si suferi mai tare.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru DroGhys):

Merci mult pentru raspuns, ai fost foarte explicit. treaba la mine e ca ne stiam toate "farimutirle" psihice, fizice, etc... si dupa atata timp ea renunta... asta ma nelinisteste, ca am stat 2 ani cu o persoana la un moment dat isi schimba fata.

| DroGhys a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

Trebuie sa te obisnuiesti ca unele persoane nu le cunosti in totalitate nici dupa ani. Oricum eu iti garantez ca iti va trece la un moment dat si ca vei gasi pe altcineva si vei trece peste. Capul sus, nu fa greseala care am facut-o eu! Iesi, distreaza-te si cunoaste alta lume! Ai putea totusi si sa vorbesti cu ea sa vezi exact daca se mai poate ceva, desi nu iti recomand. Cine te iubeste, o face pentru cine esti deja! Eu in trecut m-am schimbat pentru multe persoane si tot nu a rezistat. La un moment dat totul se distruge. In prezent sunt cu cineva cu care pot fi asa cum sunt eu si nu mi-a cerut sa ma schimb. Te sfatuiesc sa faci acelasi lucru!

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru DroGhys):

Da. Practic ea nu mai considera ca e util sa mai lupte, ca v-a gasi ceva mai bun si isi baga picioarele in 2 ani ( urasc cretinitatea spusa de ele ge: si asa se v-a intampla ca acum ca peste X ani. ) Ok, si daca se v-a intampla, de ce vrei sa grabesti procesul? wtf?

| DroGhys a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

Inseamna ca ori ai gresit tu de prea multe ori, ori ea este prea inchisa la minte. Apropo de asta trebuie sa te obisnuiesti cu mentalitatea feminina...stiu ca e de **** si de neinteles dar nu ai ce ii face. Rau cu ele dar mai rau fara ele ..stii cum e vorba.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru DroGhys):

Da da, mare dreptate laughing) Merci tare mult, multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Cat timp nu a mai mers, o sa treci usor peste aceasta despartire.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru Lawliet14):

Nu prea pot.Totul imi aminteste de ea