| 20156 a întrebat:

AJUTOR URGENT VA ROG MULT! De ceva timp imi curgea un lichd alb nu abundent dar era prezent zilnic, mirosea urit si azi a inceput sa-mi curga un lichd rosu intunecat, nu stiu precis dacă e menstruația daca ar fi ea atunci s-a inceput cu o saptamana inainte si ma tem foarte tare sa nu fiu insarcinata, iata situatia cu care am avut de a face acum 15 zile am avut un act sexual protejat, insa nu pe tot parcursul... daca in procente cam 86% dintre act s-a desfasurat cu prezervativ,el nu a ejaculat in mine chiar nici nu a scapat nimic in mine,dar oricum pentru a ma asigura sa vad daca nu sunt insarcinata am fost la ginecolog, i-am spus cind ultima oara am avut menstruatia si ea calculat si mi-a spus ca nu eram fertila in ziua aia cind a avut loc actul, mi-a mai spus ca sunt sanse mici de a fi însărcinată.NU ȘTIU CE SA FAC...VA ROG AJUTOR NU DORESC SA FI RAMAS INSARCINATA sad

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil ca acest "lichid roşu întunecat" să fie menstruaţia de luna asta...

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa-l crezi pe ginecolog deoarece el este specialistul in astfel de probleme. Daca problemele tale ginecologice nu si-au gasit rezolvarea este cazul sa mergi din nou deoarece nu este normal ceea ce descrii.

| 20156 explică (pentru corbulalbrosu):

E posibil sa am o infectie?

| 20156 explică (pentru corbulalbrosu):

Adica sansele de infectie sunt mai mari decat cele ale sarcinii?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 20156):

Cea mai plauzibila ipoteza este cea a unei infectii.Se pare ca da, mai ales daca acel miros este unul greu cauzat de bacterii.Dar cel mai ingrijortor mi se pare acel lichid rosu in cazul in care nu este (care e posibil sa fie) de fapt menstruatia care sa fi inceaput mai devreme exact din cauza acelei probabile infectii.Te sfatuiesc sa te adresezi din nou medicului ginecolog care sa iti ia probe pentru analize. Aparatul genital femenin este destul de sensibil si cere multa atentie si ingrijire. Sper sa te comporti rational si maine sa mergi rapid la ginecologie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 20156):

Consider ca posibilitatea unei infectii este mai mare decat cea a unei probabile sarcini, da din moment ce medicul ginecolog si-a dat parerea in legatura cu imposibilitatea existentei unei sarcini

| SkyPilot a răspuns:

Nu cred ca esti gravida, cred ca ai o infectie vaginala. celalalt ar putea fi menstruatia. Cred ca trebuie sa mergi din nou la ginecolog sa iti ia un esantion pentru analize.

| Bogdan6969 a răspuns:

Absolut scabros si cam cat de inteligenta trebuie sa fi sa crezi ca problemele tale gasesc raspunsurile aici, du-te la doctor, suna a BTS